Jak usunąć elementy z menu kontekstowego w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Menu kontekstowe plików i folderów w systemie Windows 10 zostało uzupełnione o nowe elementy, z których wiele osób nigdy nie korzysta: Edytuj za pomocą aplikacji Zdjęcia, Edytuj za pomocą Paint 3D, Przenieś na urządzenie, Skanuj za pomocą Windows Defender i kilka innych.

W przypadku, gdy te elementy menu kontekstowego przeszkadzają w pracy i być może chcesz usunąć inne elementy, na przykład te dodane przez programy innych firm, możesz to zrobić na kilka sposobów, które zostaną omówione w tej instrukcji. Zobacz także: Jak usuwać i dodawać elementy do menu kontekstowego Otwórz za pomocą, Edycja menu kontekstowego Start systemu Windows 10.

Po pierwsze, o ręcznym usuwaniu niektórych „wbudowanych” elementów menu, które pojawiają się dla plików graficznych i wideo, innych typów plików i folderów, a następnie o niektórych darmowych narzędziach, które pozwalają to zrobić automatycznie (a także usunąć dodatkowy niepotrzebny kontekst elementy menu).

Uwaga: wykonywane operacje mogą teoretycznie coś zepsuć. Przed kontynuowaniem zalecam utworzenie punktu przywracania systemu Windows 10.

Element menu Skanowanie w programie Windows Defender pojawia się dla wszystkich typów plików i folderów w systemie Windows 10 i umożliwia skanowanie elementu w poszukiwaniu wirusów za pomocą wbudowanego programu Windows Defender.

Jeśli chcesz usunąć ten element z menu kontekstowego, możesz to zrobić za pomocą edytora rejestru.

Następnie zamknij edytor rejestru, wyloguj się i zaloguj (lub uruchom ponownie Eksploratora) – niepotrzebny element zniknie z menu kontekstowego.

Aby usunąć element „Edytuj za pomocą Paint 3D” z menu kontekstowego plików graficznych, wykonaj poniższe czynności.

Po odinstalowaniu zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie Eksplorator plików lub wyloguj się i zaloguj ponownie.

Innym elementem menu kontekstowego, który pojawia się w przypadku plików graficznych, jest aplikacja Edytuj za pomocą zdjęć.

Aby go usunąć, w kluczu rejestru HKEY_CLASSES_ROOT AppX43hnxtbyyps62jhe9sqpdzxn1790zetc Shell ShellEdit utwórz wartość ciągu o nazwie ProgrammaticAccessOnly.

Pozycja „Transfer do urządzenia” może być przydatna do przesyłania treści (wideo, obrazy, dźwięk) do domowego telewizora, systemu audio lub innego urządzenia przez Wi-Fi lub LAN, pod warunkiem, że urządzenie obsługuje odtwarzanie DLNA (patrz Jak podłączyć TV do komputera lub laptopa przez Wi-Fi).

Jeśli nie potrzebujesz tego przedmiotu, to:

Po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu się do systemu Windows 10 lub po ponownym uruchomieniu komputera, Transfer to Device zniknie z menu kontekstowego.

Możesz także zmienić elementy menu kontekstowego za pomocą bezpłatnych programów innych firm. Czasami jest to wygodniejsze niż ręczne naprawianie czegoś w rejestrze.

Jeśli potrzebujesz tylko usunąć elementy menu kontekstowego, które pojawiły się w systemie Windows 10, mogę polecić narzędzie Winaero Tweaker. Niezbędne opcje znajdziesz w nim w sekcji Menu kontekstowe – Usuń wpisy domyślne (zaznaczamy elementy, które należy usunąć z menu kontekstowego). Kolejny program w języku polskim – EasyContextMenu.

Na wszelki wypadek przetłumaczę punkty:

Więcej informacji o programie, skąd go pobrać i innych przydatnych funkcjach w osobnym artykule: Konfiguracja systemu Windows 10 za pomocą Winaero Tweaker.

Innym programem, za pomocą którego można usunąć inne elementy menu kontekstowego, jest ShellMenuView. Dzięki niemu możesz wyłączyć niepotrzebne elementy menu kontekstowego zarówno systemowego, jak i innych firm.

Aby to zrobić, kliknij ten element prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wyłącz wybrane elementy” (pod warunkiem, że masz polską wersję programu, w przeciwnym razie element zostanie nazwany Wyłącz wybrane elementy). Możesz pobrać ShellMenuView z oficjalnej strony https://www.nirsoft.net/utils/shell_menu_view.html (na tej samej stronie znajduje się plik języka polskiego interfejsu, który należy rozpakować do folderu programu, aby włączyć język polski) .

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz