Jak uruchomić program jako Administrator w Windows 8 i 8.1?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Dla niektórych początkujących użytkowników, którzy po raz pierwszy zetknęli się z systemem Windows 8, może pojawić się pytanie: jak uruchomić wiersz poleceń, notatnik lub inny program jako administrator.

Nie ma tu jednak nic skomplikowanego, biorąc pod uwagę, że większość instrukcji w Internecie, jak naprawić plik hosts w notatniku, rozprowadzać Wi-Fi z laptopa za pomocą wiersza poleceń, itp. jest napisana z przykładami dla poprzedniej wersji OS, nadal mogą pojawić się problemy. Może się również przydać: Jak uruchomić grę lub program jako Administrator w Windows 10, Jak uruchomić wiersz poleceń jako Administrator w Windows 8.1 i Windows 7

Jednym z najszybszych sposobów uruchamiania dowolnego programu Windows 8 i 8.1 jako administrator jest skorzystanie z listy zainstalowanych programów lub wyszukiwanie na ekranie startowym.

W pierwszym przypadku musisz otworzyć listę „Wszystkie aplikacje” (w systemie Windows 8.1 użyj w tym celu „strzałki w dół” w lewej dolnej części ekranu startowego), a następnie znajdź żądaną aplikację, kliknij prawym przyciskiem myszy na nim i:

W drugim – będąc na ekranie głównym, zacznij wpisywać nazwę żądanego programu na klawiaturze, a gdy zobaczysz żądany element w pojawiających się wynikach wyszukiwania, zrób to samo – kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator” .

Oprócz opisanych powyżej metod, które są bardzo podobne do Windows 7, do uruchamiania programów z podwyższonymi uprawnieniami użytkownika, Windows 8.1 i 8 mają możliwość szybkiego uruchomienia wiersza poleceń jako administrator z dowolnego miejsca:

I ostatnia rzecz, która może się również przydać: niektóre programy (i przy pewnych ustawieniach systemowych prawie wszystkie) wymagają uruchomienia jako administrator tylko do pracy, w przeciwnym razie mogą wyświetlać komunikaty o błędach, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku twardym lub podobny.

Zmieniając właściwości skrótu do programu, możesz sprawić, że będzie on zawsze uruchamiany z niezbędnymi uprawnieniami. Aby to zrobić, kliknij skrót prawym przyciskiem myszy, wybierz „Właściwości”, a następnie na karcie „Zgodność” ustaw odpowiedni element.

Mam nadzieję, że ten poradnik przyda się początkującym użytkownikom.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz