Jak uniemożliwić uruchamianie programu w systemie Windows 10, 8.1 i Windows 7?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jeśli chcesz zablokować uruchamianie niektórych programów w systemie Windows, możesz to zrobić za pomocą Edytora rejestru lub Edytora lokalnych zasad grupy (ten ostatni jest dostępny tylko w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate).

W tej instrukcji szczegółowo opisano, jak zablokować uruchomienie programu za pomocą dwóch wymienionych metod. W przypadku, gdy celem zakazu jest ochrona dziecka przed korzystaniem z niektórych aplikacji, w systemie Windows 10 możesz użyć kontroli rodzicielskiej. Istnieją również następujące metody: Zapobieganie uruchomieniu wszystkich programów poza aplikacjami ze Sklepu, Tryb kiosku Windows 10 (pozwalający na uruchomienie tylko jednej aplikacji).

Pierwszym sposobem jest zablokowanie uruchamiania niektórych programów za pomocą Edytora lokalnych zasad grupy, dostępnego w wybranych wersjach systemu Windows 10, 8.1 i Windows 7.

Aby ustawić bana w ten sposób, wykonaj następujące kroki

Zwykle zmiany zaczynają obowiązywać natychmiast, bez ponownego uruchamiania komputera, a programu nie można uruchomić.

Możesz także ustawić zakaz uruchamiania wybranych programów w edytorze rejestru, jeśli gpedit.msc nie jest dostępny na twoim komputerze.

To zakończy cały proces, a zakaz zacznie obowiązywać bez ponownego uruchamiania komputera lub wychodzenia z systemu Windows.

W przyszłości, aby anulować zakazy wprowadzone w pierwszy lub drugi sposób, możesz użyć regedit, aby usunąć ustawienia z określonego klucza rejestru, z listy zabronionych programów w lokalnym edytorze zasad grupy lub po prostu wyłączyć (ustawić „Wyłączone ” lub „Nie skonfigurowano”) zmienioną politykę w gpedit.

System Windows udostępnia również zasady ograniczeń oprogramowania, aby uniemożliwić uruchamianie programów, ale konfigurowanie zasad zabezpieczeń SRP wykracza poza zakres tego przewodnika. W ogólnej uproszczonej formie: możesz przejść do lokalnego edytora zasad grupy w sekcji Konfiguracja komputera – Ustawienia systemu Windows – Ustawienia zabezpieczeń, kliknąć prawym przyciskiem myszy element „Zasady ograniczeń oprogramowania” i dalej skonfigurować niezbędne ustawienia.

Na przykład najprostszą opcją jest utworzenie reguły ścieżki w sekcji „Reguły zaawansowane”, uniemożliwiającej uruchamianie wszystkich programów znajdujących się w określonym folderze, ale jest to tylko bardzo powierzchowne przybliżenie Polityki ograniczeń oprogramowania. A jeśli użyjesz edytora rejestru do konfiguracji, zadanie stanie się jeszcze bardziej skomplikowane. Ale ta technika jest używana przez niektóre programy innych firm, które upraszczają proces, na przykład możesz przeczytać instrukcję Blokowanie programów i elementów systemu w AskAdmin.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz