Jak stworzyć obraz ISO

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak utworzyć obraz ISO. Na porządku dziennym są darmowe programy, które pozwalają stworzyć obraz ISO systemu Windows lub dowolny inny obraz dysku startowego. Porozmawiamy również o alternatywnych opcjach wykonania tego zadania. Porozmawiamy również o tym, jak zrobić obraz dysku ISO z plików.

Stworzenie pliku ISO, który jest obrazem jakiegoś nośnika, zwykle dysku z systemem Windows lub innym oprogramowaniem, nie jest wcale trudnym zadaniem. Z reguły wystarczy mieć odpowiedni program z niezbędną funkcjonalnością. Na szczęście istnieje wiele darmowych programów do tworzenia obrazów. Dlatego ograniczamy się do wymienienia najdogodniejszych z nich. I na początku porozmawiamy o tych programach do tworzenia ISO, które można pobrać za darmo, a następnie porozmawiamy o bardziej zaawansowanych płatnych rozwiązaniach. Zobacz też: Jak przekonwertować ESD na ISO.

Aktualizacja 2015: Dodano dwa świetne i czyste programy do obrazowania dysków, a także dodatkowe informacje na temat ImgBurn, które mogą być ważne dla użytkownika.

Ashampoo Burning Studio Free to darmowe oprogramowanie do nagrywania płyt, a także do pracy z ich obrazami, moim zdaniem, jest najlepszą (najbardziej odpowiednią) opcją dla większości użytkowników, którzy muszą zrobić obraz ISO z płyty lub z plików i folderów . Narzędzie działa w systemach Windows 7, 8 i Windows 10.

Zalety tego programu w porównaniu z innymi podobnymi narzędziami:

W głównym oknie Ashampoo Burning Studio Free, po prawej stronie zobaczysz listę dostępnych zadań. Jeśli wybierzesz element „Obraz dysku”, zobaczysz następujące opcje działań (te same działania są dostępne w menu Plik – Obraz dysku):

Po wybraniu „Utwórz obraz z plików” (rozważę tę opcję), zostaniesz poproszony o wybranie typu obrazu – CUE / BIN, własny format Ashampoo lub standardowy obraz ISO.

I wreszcie, głównym etapem tworzenia obrazu jest dodanie folderów i plików. W takim przypadku wyraźnie zobaczysz, na którym dysku i w jakim rozmiarze można zapisać wynikowe ISO.

Jak widać, wszystko jest elementarne. A to nie wszystkie funkcje programu – możesz także nagrywać i kopiować płyty, nagrywać muzykę i filmy DVD, tworzyć kopie zapasowe danych. Możesz pobrać Ashampoo Burning Studio za darmo z oficjalnej strony https://www.ashampoo.com/ru/rub/pin/7110/burning-software/Ashampoo-Burning-Studio-FREE

CDBurnerXP to kolejne przydatne darmowe narzędzie w języku polskim, które umożliwia nagrywanie płyt i jednoczesne tworzenie ich obrazów, w tym w systemie Windows XP (program działa zarówno w systemie Windows 7, jak i Windows 8.1). Nie bez powodu ta opcja jest uważana za jedną z najlepszych do tworzenia obrazów ISO.

Tworzenie obrazu odbywa się w kilku prostych krokach:

W rezultacie zostanie przygotowany i zapisany obraz dysku zawierający wybrane przez Ciebie dane.

Możesz pobrać CDBurnerXP z oficjalnej strony https://cdburnerxp.se/en/download, ale bądź ostrożny: aby pobrać czystą wersję bez oprogramowania reklamowego, kliknij „Więcej opcji pobierania”, a następnie wybierz przenośną (przenośną) wersję program, który działa bez instalacji, lub druga wersja instalatora bez OpenCandy.

Uwaga (dodana w 2015 r.): pomimo tego, że ImgBurn jest nadal doskonałym programem, nie mogłem znaleźć instalatora, który był wolny od niechcianych programów na oficjalnej stronie. W wyniku sprawdzenia w systemie Windows 10 nie znalazłem podejrzanej aktywności, ale zalecam ostrożność.

Następnym programem, któremu się przyjrzymy, jest ImgBurn. Możesz go pobrać bezpłatnie ze strony dewelopera www.imgburn.com. Program jest bardzo funkcjonalny, a jednocześnie łatwy w obsłudze i zrozumiały dla każdego początkującego. Co więcej, pomoc techniczna firmy Microsoft zaleca użycie tego programu do utworzenia dysku rozruchowego systemu Windows 7. Domyślnie program jest ładowany w języku angielskim, ale można również pobrać plik w języku polskim z oficjalnej strony internetowej, a następnie skopiować rozpakowane archiwum do folderu Język w folderze programu ImgBurn.

Co może zrobić ImgBurn:

Program PowerISO, przeznaczony do pracy z obrazami rozruchowymi systemu Windows i innych systemów operacyjnych, a także dowolnymi innymi obrazami dysków, można pobrać ze strony dewelopera https://www.poweriso.com/download.php. Program może zrobić wszystko, chociaż jest płatny, a darmowa wersja ma pewne ograniczenia. Rozważ jednak możliwości PowerISO:

To nie wszystkie funkcje programu, a wiele z nich można wykorzystać w wersji darmowej. Jeśli więc tworzenie obrazów rozruchowych, dysków flash z ISO i ciągła praca z nimi dotyczy ciebie, przyjrzyj się bliżej temu programowi, może on wiele zdziałać.

Możesz pobrać darmowy program BurnAware Free z oficjalnego źródła http://www.burnaware.com/products.html. Co może zrobić ten program? Niewiele, ale w rzeczywistości są w nim wszystkie niezbędne funkcje:

Być może to wystarczy, jeśli nie dążysz do bardzo trudnych celów. Rozruchowe ISO również pali się doskonale, pod warunkiem, że masz dysk startowy, z którego tworzony jest ten obraz.

Kolejny darmowy program, który umożliwia tworzenie ISO z płyt CD lub DVD (tworzenie ISO z plików i folderów nie jest obsługiwane). Program można pobrać ze strony internetowej autora Alexa Feinmana (Alex Feinman) http://alexfeinman.com/W7.htm

Właściwości programu:

Po zainstalowaniu programu, w menu kontekstowym, które pojawia się po kliknięciu płyty CD prawym przyciskiem myszy, pojawi się pozycja „Utwórz obraz z płyty CD” – po prostu kliknij i postępuj zgodnie z instrukcjami. Nagrywanie obrazu na dysk odbywa się w ten sam sposób – kliknij prawym przyciskiem myszy plik ISO, wybierz „Zapisz na dysk” (Zapisz na dysk).

Następnym programem jest ISODisk, który można pobrać bezpłatnie ze strony http://www.isodisk.com/. To oprogramowanie umożliwia wykonywanie następujących zadań:

Jeśli chodzi o ISODisk, warto zauważyć, że program z hukiem radzi sobie z tworzeniem obrazów, ale lepiej nie używać go do montowania wirtualnych dysków – sami programiści przyznają, że ta funkcja działa odpowiednio tylko w Windows XP.

Darmowy program DVD ISO Maker można pobrać bezpłatnie ze strony http://www.minidvdsoft.com/dvdtoiso/download_free_dvd_iso_maker.html. Program jest prosty, wygodny i bez dodatków. Cały proces tworzenia obrazu dysku odbywa się w trzech krokach:

Gotowe, możesz wykorzystać utworzony obraz do własnych celów.

Skończmy z darmowymi programami i rozważmy utworzenie rozruchowego obrazu ISO systemu Windows 7 (może działać w systemie Windows 8, nie testowano) za pomocą wiersza poleceń.

Uwaga dotycząca ostatniego polecenia: brak spacji między parametrem -b a ścieżką do sektora rozruchowego nie jest błędem, jest to konieczne.

Po wprowadzeniu polecenia będziesz obserwował proces nagrywania bootowalnego ISO systemu Windows 7. Po zakończeniu zostaniesz poinformowany o rozmiarze pliku obrazu i napiszesz, że proces się zakończył. Teraz możesz użyć utworzonego obrazu ISO, aby utworzyć dysk rozruchowy systemu Windows 7.

Oprogramowanie UltraISO jest jednym z najpopularniejszych do wszystkich zadań związanych z obrazami dysków, dyskami flash lub tworzeniem nośników startowych. Tworzenie obrazu ISO z plików lub dysku w UltraISO nie stanowi większego problemu i przejdziemy przez ten proces.

Wszystko, co jest wymagane do utworzenia obrazu dysku, jest już obecne w samym systemie operacyjnym, dlatego proces tworzenia plików obrazów ISO wcale nie jest trudny:

Dość częstym pytaniem jest, jak po utworzeniu rozruchowego obrazu systemu Windows nagrać go na dysk flash USB. Można to również zrobić za pomocą bezpłatnych programów, które umożliwiają tworzenie rozruchowych nośników USB z plików ISO. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Tworzenie rozruchowego dysku flash.

Jeśli z jakiegoś powodu wymienione tutaj metody i programy nie wystarczyły, abyś zrobił to, co chciałeś i stworzył obraz dysku, zwróć uwagę na tę listę: Programy do obrazowania w Wikipedii – na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz dla swojego systemu operacyjnego.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz