Jak sprawić, by dysk flash USB był normalny z bootowalnego?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Ostatnio w komentarzach często dostaję pytanie: jak zrobić zwykły dysk flash USB z rozruchowego, na przykład po utworzeniu rozruchowego dysku flash USB w systemie Windows 10. A jeśli wcześniej była prosta odpowiedź: format za pomocą narzędzi systemowych, dziś nie zawsze jest to poprawne.

W tym podręczniku szczegółowo opisano metody przywracania dysku flash USB do normalnego stanu po użyciu go jako rozruchu i instalacji oraz niuanse, które powodują, że ten problem jest istotny.

W wielu przypadkach, jeśli chodzi o stosunkowo niewielki bootowalny dysk flash USB ze standardowymi dystrybucjami Windows 10, 8.1 lub Windows 7, wystarczy prosty format, aby przywrócić go do normalnego stanu. Ale nie zawsze (co jest omówione w dalszej części instrukcji), dlatego przed użyciem tej metody zalecam wykonanie następujących kroków:

Jeśli na dysku flash znajduje się tylko jedna partycja, możesz bezpiecznie sformatować ją w wymaganym systemie plików w Eksploratorze (kliknij dysk prawym przyciskiem myszy – format) lub bezpośrednio w Zarządzaniu dyskami, klikając prawym przyciskiem myszy partycję i wybierając Format.

Wystarczy wybrać system plików (tu może się przydać: NTFS lub FAT32 – co jest bardziej poprawne w przypadku dysku flash). Po sformatowaniu dysk nie będzie już bootowalny i stanie się zwykłym dyskiem wymiennym, tak jak poprzednio.

Jeśli na dysku flash znajduje się więcej niż jedna partycja lub partycja i nieprzydzielone miejsce, przejdź do następnej części instrukcji.

Pytanie o przekształcenie dysku USB w prosty z rozruchowego jest najczęściej zadawane z tego powodu, że podczas tworzenia rozruchowego (instalacyjnego) dysku flash z dużego dysku lub z niektórymi nietypowymi dystrybucjami, „zmniejsza się” objętość (dla na przykład do 32 GB w przypadku korzystania z narzędzia Windows Installation Media Creation Tool) lub zaczyna pojawiać się w systemie jako dwa oddzielne dyski wymienne. A proste formatowanie tego nie rozwiązuje.

Powodem nie jest faktyczne zmniejszenie rozmiaru dysku, ale tworzenie partycji na dysku flash podczas procesu zapisywania na nim plików instalacyjnych systemu operacyjnego. Co więcej, nie wszystkie systemy są w stanie poprawnie współpracować z dyskami wymiennymi z kilkoma partycjami (zobacz Jak podzielić dysk flash na sekcje w systemie Windows 10).

Aby dysk flash przestał być bootowalny i zwrócił cały wolumin, wystarczy usunąć z niego partycje i sformatować go. Możesz to zrobić, wykonując następujące czynności:

Więcej na ten temat: Jak usunąć partycje na dysku flash USB. W rezultacie ponownie będziesz mieć zwykły, nierozruchowy, pusty dysk flash USB w potrzebnym systemie plików.

Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Jeśli coś jest niejasne lub nie działało zgodnie z oczekiwaniami, daj mi znać w komentarzu, postaram się zasugerować rozwiązanie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz