Jak sprawdzić pozostały czas eksploatacji dysku SSD?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jeśli chcesz sprawdzić pozostały czas eksploatacji dysku SSD, możesz to również zrobić ręcznie: przeanalizuj atrybuty SMART i porównaj je z MTBF i TBW w specyfikacjach producenta dysku, ale wygodniej będzie użyć specjalnych programów do oszacować żywotność jednego z tych narzędzi — SSDlife.

W tej krótkiej recenzji na temat programu oceny stanu zdrowia i pozostałej żywotności dysków SSD popularnych producentów w SSDLife. Należy pamiętać, że dane w takich programach są zawsze przybliżone, a informacje dotyczące dysków „nieznanych” narzędziu SSD mogą być całkowicie niedokładne ze względu na sposób, w jaki różni producenci zapisują atrybuty SMART. Może również okazać się pomocne: Oprogramowanie SSD, Szacowanie żywotności dysku SSD w programie SSDReady.

Program szacowania żywotności SSDLife SSD jest dostępny w wersji płatnej i bezpłatnej. Jednak wersja płatna może być również używana przez ograniczony okres próbny.

W przypadku bezpłatnej wersji programu na oficjalnej stronie podano następujące ograniczenia: brak opcji sprawdzania stanu dysku SSD zgodnie z harmonogramem oraz możliwość przeglądania atrybutów SMART w programie. Jednak w moim teście zauważyłem inną funkcję: na laptopie z dwoma zainstalowanymi dyskami SSD, jeden dysk wyświetlał się w darmowej wersji narzędzia, a oba w SSDLife Pro. Być może pojawiło się to dopiero w moim systemie, a w Twoim przypadku tak się nie stanie, ale warto o tym pamiętać.

Ogólnie rzecz biorąc, program jest wykonany w taki sposób, aby nie sprawiał żadnych trudności nawet dla początkującego użytkownika:

Być może to wszystko: ale zwykle wystarczy, aby uzyskać przybliżony obraz aktualnego stanu dysku SSD. Należy jednak pamiętać, że informacje są tylko przybliżone: rzeczywista żywotność może być większa lub mniejsza niż to, co zostanie wskazane.

Możesz pobrać SSDLife za darmo z oficjalnej strony https://ssd-life.ru/rus/download.html

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz