Jak sprawdzić pamięć RAM komputera lub laptopa?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Może być konieczne sprawdzenie wydajności pamięci RAM w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie, że niebieskie ekrany śmierci w systemie Windows, osobliwości w działaniu komputera i systemu Windows są spowodowane właśnie problemami z pamięcią RAM. Zobacz też: Jak zwiększyć pamięć RAM laptopa

W tym przewodniku przyjrzymy się głównym objawom awarii pamięci i omówimy, jak przetestować pamięć RAM, aby dokładnie dowiedzieć się, czy jest to problem, za pomocą wbudowanego narzędzia do testowania pamięci w systemach Windows 10, 8 i Windows 7, a także przy użyciu darmowy program innej firmy memtest86+.

Istnieje znaczna liczba wskaźników awarii pamięci RAM, wśród najczęstszych objawów są następujące

Po raz kolejny obecność któregokolwiek z tych symptomów nie oznacza, że ​​sprawa jest w pamięci RAM komputera, ale warto to sprawdzić. Niewypowiedzianym standardem tego zadania jest małe narzędzie memtest86+ do sprawdzania pamięci RAM, ale jest też wbudowane narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows, które pozwala sprawdzić pamięć RAM bez programów innych firm. Obie opcje zostaną omówione dalej.

Kontroler pamięci (narzędzie diagnostyczne) to wbudowane narzędzie systemu Windows, które umożliwia sprawdzanie pamięci RAM pod kątem błędów. Aby go uruchomić, możesz nacisnąć klawisze Win + R na klawiaturze, wpisać mdsched i nacisnąć Enter (lub użyć wyszukiwania w systemie Windows 10 i 8 i zacząć wpisywać słowo „sprawdź”). Szczegółowy przegląd narzędzia: Jak korzystać z narzędzia do sprawdzania pamięci systemu Windows 10.

Po uruchomieniu narzędzia zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera w celu sprawdzenia pamięci pod kątem błędów.

Zgadzamy się i czekamy na rozpoczęcie skanowania po ponownym uruchomieniu (co w tym przypadku trwa dłużej niż zwykle).

Podczas procesu skanowania możesz nacisnąć klawisz F1, aby zmienić ustawienia skanowania, w szczególności możesz zmienić następujące ustawienia:

Po zakończeniu procesu weryfikacji komputer uruchomi się ponownie, a po zalogowaniu wyświetli wyniki weryfikacji.

Jest jednak jedno zastrzeżenie – w moim teście (Windows 10) wynik pojawił się już po kilku minutach w postaci krótkiego powiadomienia, donoszą też, że czasami może w ogóle się nie pojawić. W takiej sytuacji możesz użyć narzędzia Windows Event Viewer (użyj wyszukiwania, aby je uruchomić).

W Podglądzie zdarzeń wybierz „Dzienniki Windows” – „System” i znajdź informacje o wynikach testu pamięci – MemoryDiagnostics-Results (w oknie szczegółów po dwukrotnym kliknięciu lub na dole okna zobaczysz wynik, na przykład „Pamięć komputera została sprawdzona za pomocą narzędzia Windows Memory Test; nie znaleziono błędów”.

Możesz pobrać memtest za darmo z oficjalnej strony internetowej http://www.memtest.org/ (linki do pobrania znajdują się na dole strony głównej). Najlepiej pobrać plik ISO w archiwum ZIP. Ta opcja zostanie tutaj użyta.

Uwaga: Istnieją dwie witryny w Internecie na prośbę memtest – z programem memtest86+ i Passmark Memtest86. Właściwie to to samo (z wyjątkiem tego, że druga strona ma płatny produkt oprócz darmowego programu), ale polecam używanie memtest.org jako źródła.

Opcje pobierania Memtest86

Sprawdzanie pamięci RAM w memtest

W przypadku błędów będzie to wyglądać jak na poniższym obrazku.

Błędy pamięci RAM zidentyfikowane przez test

Co powinienem zrobić, jeśli memtest wykryje błędy pamięci RAM? – Jeśli awarie poważnie przeszkadzają w pracy, to najtańszym sposobem jest wymiana problematycznego modułu RAM, poza tym cena nie jest dziś tak wysoka. Chociaż czasami pomaga proste czyszczenie styków pamięci (opisane w artykule Komputer się nie włącza), a czasami problem z działaniem pamięci RAM może być spowodowany nieprawidłowym działaniem złącza lub elementów płyty głównej.

Jak wiarygodny jest ten test? – wystarczająco wiarygodne, aby przetestować pamięć RAM na większości komputerów, jednak jak w przypadku każdego innego testu, nie można być w 100% pewnym poprawności wyniku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz