Jak sprawdzić, która karta wideo znajduje się w komputerze lub laptopie?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
8 min. czytania

Nie tak dawno temu pisałem o tym, jak prawidłowo zainstalować lub zaktualizować sterowniki karty graficznej, dotykając również trochę pytania, jak w rzeczywistości dowiedzieć się, która karta wideo jest zainstalowana w komputerze lub laptopie.

Ten przewodnik zawiera więcej informacji o tym, jak dowiedzieć się, która karta graficzna znajduje się w systemie Windows 10, 8 i Windows 7, a także w przypadkach, gdy komputer nie uruchamia się (plus wideo na ten temat na końcu przewodnika). Nie wszyscy użytkownicy wiedzą, jak to zrobić, a w obliczu faktu, że Menedżer urządzeń systemu Windows mówi o kontrolerze wideo (zgodnym z VGA) lub standardowej karcie graficznej VGA, nie wiedzą, gdzie pobrać sterowniki i co dokładnie musi być zainstalowany. A gry i programy korzystające z grafiki nie działają bez odpowiednich sterowników. Zobacz też: Jak znaleźć gniazdo płyty głównej lub procesora.

Pierwszą rzeczą, aby spróbować sprawdzić, która karta wideo jest na komputerze, jest przejście do menedżera urządzeń i sprawdzenie tam informacji.

Najszybszym sposobem na zrobienie tego w systemach Windows 10, 8, Windows 7 i Windows XP jest naciśnięcie klawiszy Win + R (gdzie Win to klawisz logo systemu operacyjnego) i wprowadzenie polecenia devmgmt.msc. Inną opcją jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy „Mój komputer”, wybranie „Właściwości” i uruchomienie Menedżera urządzeń z zakładki „Sprzęt”.

W systemie Windows 10 Menedżer urządzeń jest również dostępny z menu kontekstowego przycisku Start.

Najprawdopodobniej na liście urządzeń zobaczysz sekcję „Karty graficzne”, a otwierając ją – model twojej karty graficznej. Jak już pisałem, nawet jeśli karta wideo została poprawnie określona po ponownej instalacji systemu Windows, dla jej pełnego działania należy nadal instalować oficjalne sterowniki zamiast tych dostarczonych przez Microsoft.

Możliwa jest jednak również inna opcja: karta kart graficznych wyświetli „Standardowa karta graficzna VGA” lub, w przypadku Windows XP, „Kontroler wideo (kompatybilny z VGA)” na liście „Inne urządzenia”. Oznacza to, że karta graficzna nie została wykryta, a system Windows nie wie, jakich sterowników użyć. Musisz sam się przekonać.

Pierwszą metodą, która najczęściej działa, jest określenie zainstalowanej karty wideo za pomocą identyfikatora sprzętu.

W Menedżerze urządzeń kliknij prawym przyciskiem myszy nieznaną kartę wideo VGA i wybierz „Właściwości”. Następnie przejdź do zakładki „Szczegóły” iw polu „Właściwość” wybierz „Identyfikator sprzętu”.

Następnie skopiuj dowolne wartości do schowka (klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią pozycję menu), kluczowe dla nas wartości to wartości dwóch parametrów z pierwszej części identyfikatora – VEN i DEV, które wskazują odpowiednio producenta i samo urządzenie.

Następnie najprostszym sposobem ustalenia, jaki to model karty graficznej, jest wejście na stronę http://devid.info/ru i wpisanie VEN i DEV z identyfikatora urządzenia w górnym polu.

W rezultacie otrzymasz informacje o samej karcie wideo, a także o możliwości pobrania dla niej sterowników. Polecam jednak pobieranie sterowników z oficjalnej strony NVIDIA, AMD lub Intel, zwłaszcza że teraz wiesz, jaką masz kartę graficzną.

Jedną z możliwych opcji jest konieczność ustalenia, która karta wideo znajduje się na komputerze lub laptopie, który nie wykazuje oznak życia. W tej sytuacji wszystko, co można zrobić (z wyjątkiem opcji zainstalowania karty wideo w innym komputerze), to przestudiowanie oznaczeń lub, w przypadku zintegrowanej karty wideo, przestudiowanie specyfikacji procesora.

Karty graficzne do komputerów stacjonarnych zwykle mają naklejki na „płaskiej” stronie, aby zidentyfikować chip używany na karcie. Jeśli nie ma wyraźnego oznaczenia, jak na poniższym zdjęciu, może tam również znajdować się identyfikator modelu producenta, który można wprowadzić w wyszukiwarce internetowej i najprawdopodobniej pierwsze wyniki będą zawierały informacje o tym, jaki rodzaj karty graficznej to jest.

Ustalenie, która karta graficzna jest zainstalowana w twoim laptopie, pod warunkiem, że się nie włącza, jest najłatwiejsze, wyszukując specyfikacje twojego modelu laptopa w Internecie, powinny one zawierać takie informacje.

Jeśli mówimy o określeniu karty graficznej laptopa przez oznaczenie, jest to trudniejsze: widać ją tylko na chipie graficznym, a żeby się do niego dostać, trzeba będzie usunąć układ chłodzenia i usunąć pastę termiczną (co ja nie polecam każdemu, kto nie jest pewien, że wie, jak to zrobić). Na chipie zobaczysz oznaczenia jak na zdjęciu.

Jeśli wyszukasz w Internecie identyfikator, który jest zaznaczony na zdjęciach, pierwsze wyniki pokażą Ci, jaki to jest chip wideo, tak jak na następnym zrzucie ekranu.

Uwaga: te same oznaczenia znajdują się również na chipach kart graficznych do komputerów stacjonarnych, a także będziesz musiał „do nich dotrzeć”, usuwając układ chłodzenia.

W przypadku zintegrowanej grafiki (wbudowana karta graficzna) wszystko jest prostsze – wystarczy znaleźć specyfikację modelu procesora komputera lub laptopa w Internecie, informacje będą zawierały między innymi informacje o zastosowanej zintegrowanej grafice (patrz zrzut ekranu poniżej).

Innym dobrym sposobem na uzyskanie pełnych informacji o sprzęcie komputerowym jest skorzystanie z programu AIDA64 (który zastąpił popularny wcześniej Everest). Za pomocą tego programu możesz nie tylko dowiedzieć się o swojej karcie graficznej, ale także o wielu innych cechach sprzętowych komputera i laptopa. Pomimo tego, że AIDA64 zasługuje na osobną recenzję, tutaj porozmawiamy o tym tylko w kontekście tej instrukcji. Program AIDA64 można pobrać bezpłatnie ze strony programisty http://www.aida64.com.

Program jest ogólnie płatny, ale 30 dni (choć z pewnymi ograniczeniami) działa dobrze i do określenia karty graficznej wystarczy wersja próbna.

Po uruchomieniu otwórz sekcję „Komputer”, a następnie „Informacje podsumowujące” i znajdź na liście element „Wyświetlanie”. Tam możesz zobaczyć model swojej karty graficznej.

Oprócz opisanych już metod, Windows 10, 8 i Windows 7 posiadają dodatkowe narzędzia systemowe, które pozwalają uzyskać informacje o modelu i producencie karty graficznej, co może być przydatne w niektórych przypadkach (np. w przypadku dostępu do Urządzenia Menedżer jest zablokowany przez administratora).

Wszystkie nowoczesne wersje systemu Windows mają pewną wersję składników DirectX, które są przeznaczone do pracy z grafiką i dźwiękiem w programach i grach.

Te komponenty obejmują narzędzie diagnostyczne (dxdiag.exe), które pozwala dowiedzieć się, która karta wideo jest zainstalowana na twoim komputerze lub laptopie. Aby skorzystać z narzędzia, wykonaj następujące proste czynności:

Określona zakładka wskaże model karty graficznej (a dokładniej zastosowany na niej układ graficzny), informacje o sterownikach i pamięci wideo (w moim przypadku z jakiegoś powodu jest wyświetlana nieprawidłowo). Uwaga: To narzędzie pozwala również dowiedzieć się, której wersji DirectX używasz. Przeczytaj więcej w artykule dotyczącym DirectX 12 dla Windows 10 (dotyczy również innych wersji systemu operacyjnego).

Innym narzędziem systemu Windows, które umożliwia uzyskanie informacji o karcie wideo, jest Informacje o systemie. Zaczyna się w podobny sposób: naciśnij klawisze Win + R i wpisz msinfo32.

W oknie informacji o systemie przejdź do sekcji „Komponenty” – „Ekran”, gdzie w polu „Nazwa” zostanie wyświetlona karta wideo używana w systemie.

Uwaga: msinfo32 nie wyświetla poprawnie pamięci karty graficznej, jeśli przekracza ona 2 GB. Jest to problem potwierdzony przez firmę Microsoft.

I wreszcie – instrukcja wideo, która pokazuje wszystkie główne sposoby znalezienia modelu karty graficznej lub zintegrowanej karty graficznej.

Istnieją inne sposoby wykrycia karty wideo: na przykład podczas automatycznej instalacji sterowników za pomocą rozwiązania Driver Pack, karta wideo jest również wykrywana, chociaż nie polecam tej metody. Tak czy inaczej, w większości sytuacji opisane powyżej metody wystarczą do zamierzonego celu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz