Jak sprawdzić dysk SSD pod kątem błędów, kondycji dysku i atrybutów SMART?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Sprawdzanie dysku SSD pod kątem błędów nie jest tym samym, co podobne testy dla zwykłych dysków twardych, a wiele narzędzi, do których jesteś przyzwyczajony, w większości nie będzie działać ze względu na charakter działania dysków półprzewodnikowych.

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak sprawdzić dysk SSD pod kątem błędów, poznać jego stan za pomocą technologii autodiagnostyki SMART, a także poznać niektóre niuanse dotyczące awarii dysku, które mogą być przydatne. Możesz być także zainteresowany: Jak sprawdzić prędkość dysku SSD, Programy dla dysków SSD.

Na początek o narzędziach do sprawdzania dysku i diagnostyki systemu Windows, które mają zastosowanie do dysków SSD. Przede wszystkim porozmawiamy o CHKDSK. Wiele osób używa tego narzędzia do sprawdzania zwykłych dysków twardych, ale jak ma to zastosowanie do dysków SSD?

W niektórych przypadkach, jeśli chodzi o możliwe problemy z systemem plików: dziwne zachowanie podczas pracy z folderami i plikami, „system plików” RAW zamiast wcześniej działającej partycji SSD, całkiem możliwe jest użycie chkdsk i może to być skuteczne . Ścieżka dla tych, którzy nie są zaznajomieni z narzędziem, będzie następująca:

Jaka jest funkcja sprawdzania SSD w porównaniu z HDD? Fakt, że wyszukiwanie uszkodzonych sektorów za pomocą dodatkowego parametru, jak w poleceniu chkdsk C: /f /r, nie jest konieczne i bezcelowe: robi to kontroler SSD, który również ponownie przypisuje sektory. Podobnie nie powinieneś „znajdować i naprawiać uszkodzonych bloków na dysku SSD” za pomocą narzędzi takich jak Victoria HDD.

System Windows zapewnia również proste narzędzie do sprawdzania stanu dysku (w tym dysku SSD) na podstawie danych autodiagnostycznych SMART: uruchom wiersz polecenia i wpisz wmic diskdrive uzyskaj status

W wyniku jego wykonania otrzymasz komunikat o stanie wszystkich podłączonych dysków. Jeśli według systemu Windows (który generuje na podstawie danych SMART) wszystko jest w porządku, każdy dysk wskaże „OK”.

Sprawdzanie błędów i stanu dysków SSD opiera się na danych autodiagnostycznych z SMART (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology, technologia pierwotnie pojawiła się na dyskach HDD, gdzie jest nadal używana). Najważniejsze jest to, że sam kontroler dysku rejestruje dane o stanie, błędach, które wystąpiły i inne informacje serwisowe, które można wykorzystać do sprawdzenia dysku SSD.

Istnieje wiele darmowych czytników atrybutów SMART, ale początkujący użytkownik może napotkać pewne problemy, próbując dowiedzieć się, co oznacza każdy z atrybutów, a także kilka innych:

Samodzielne odczytywanie atrybutów SMART bez znajomości specyfikacji producenta rzadko pozwala przeciętnemu użytkownikowi uzyskać poprawny obraz stanu jego dysku SSD, dlatego też wykorzystywane są tutaj programy innych firm, które można podzielić na dwie proste kategorie:

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który musi tylko uzyskać informacje o tym, jaki zasób SSD pozostał, czy jest w dobrym stanie, a jeśli to konieczne, automatycznie zoptymalizować jego działanie, polecam zwrócić uwagę na narzędzia producentów, które zawsze można pobrać za darmo ze swoich oficjalnych stron internetowych (zwykle pierwszy wynik wyszukiwania zapytania z nazwą narzędzia).

W większości przypadków te narzędzia są wystarczające, jednak jeśli producent nie zadbał o utworzenie narzędzia do weryfikacji SSD lub jeśli chcesz ręcznie poradzić sobie z atrybutami SMART, CrystalDiskInfo to Twój wybór. Istnieją jednak również prostsze narzędzia, które pozwalają np. uzyskać informacje o przewidywanym okresie eksploatacji dysku SSD, takie jak SSDLife.

CrystalDiskInfo można pobrać z oficjalnej strony dewelopera https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/ – pomimo tego, że instalator jest w języku angielskim (wersja przenośna jest również dostępna w archiwum ZIP), sam program być w języku polskim (jeśli nie włączy się samoczynnie, zmień język na polski w pozycji menu Język). W tym samym menu można włączyć wyświetlanie nazw atrybutów SMART w języku angielskim (jak są one wskazywane w większości źródeł), pozostawiając interfejs programu w języku polskim.

Co dalej? Następnie możesz zapoznać się z tym, jak program ocenia stan dysku SSD (jeśli jest ich kilka, przełącz go w górnym panelu CrystalDiskInfo) i zacząć czytać atrybuty SMART, z których każdy oprócz nazwy ma trzy kolumny z danymi:

Ale interpretacja każdego z parametrów może być różna dla różnych dysków SSD, wśród głównych, które są dostępne na różnych dyskach i są łatwe do odczytania w procentach (ale w wartościach RAW mogą mieć różne dane) można wyróżnić:

Jeśli jakiś atrybut nie jest jasny, nie znajduje się na Wikipedii (link został podany powyżej), po prostu spróbuj wyszukać jego nazwę w Internecie: najprawdopodobniej zostanie znaleziony jego opis.

Podsumowując, jedno zalecenie: używając dysku SSD do przechowywania ważnych danych, zawsze miej jego kopię zapasową w innym miejscu – w chmurze, na zwykłym dysku twardym, dyskach optycznych. Niestety przy dyskach półprzewodnikowych problem nagłej całkowitej awarii bez żadnych wstępnych symptomów jest istotny, trzeba się z tym liczyć.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz