Jak sprawdzić datę instalacji systemu Windows?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Ta instrukcja zawiera kilka prostych sposobów sprawdzenia daty i godziny instalacji systemu Windows 10, 8 lub Windows 7 na komputerze, zarówno bez korzystania z programów innych firm, ale tylko przy użyciu systemu operacyjnego lub przy użyciu narzędzi innych firm.

Nie wiem, dlaczego dokładnie informacje o dacie i godzinie instalacji systemu Windows mogą być wymagane (z wyjątkiem ciekawości), ale pytanie jest dość istotne dla użytkowników, dlatego warto rozważyć odpowiedzi na nie.

Pierwszy sposób jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych. Po prostu uruchom wiersz polecenia (w systemie Windows 10 można to zrobić za pomocą menu prawego przycisku myszy na przycisku Start, a we wszystkich wersjach systemu Windows, naciskając klawisze Win + R i wpisując cmd) i wpisz polecenie systeminfo, a następnie naciśnij Enter .

Po krótkim czasie wiersz poleceń wyświetli wszystkie podstawowe informacje o systemie, w tym datę i godzinę zainstalowania systemu Windows na tym komputerze.

Uwaga: polecenie systeminfo pokazuje również wiele niepotrzebnych informacji, jeśli chcesz, aby wyświetlały tylko informacje o dacie instalacji, w polskiej wersji systemu Windows możesz użyć następującej formy tego polecenia: systeminfo | znajdź „”Data instalacji””

Polecenie WMIC pozwala uzyskać bardzo różne informacje o systemie Windows, w tym datę jego instalacji. Wystarczy wpisać wmic os get installdate w wierszu poleceń i nacisnąć Enter.

W rezultacie zobaczysz długą liczbę, w której pierwsze cztery cyfry to rok, kolejne dwie to miesiąc, kolejne dwie to dzień, a pozostałe sześć cyfr to godziny, minuty i sekundy, gdy system został zainstalowany.

Metoda nie jest najdokładniejsza i nie zawsze ma zastosowanie, ale: jeśli nie zmieniłeś ani nie usunąłeś użytkownika utworzonego podczas początkowej instalacji systemu Windows na komputerze lub laptopie, to data utworzenia folderu użytkownika C: UżytkownicyNazwa_użytkownika dokładnie odpowiada dacie instalacji systemu, a czas różni się tylko o kilka minut.

Oznacza to, że możesz: w Eksploratorze przejść do folderu C: Users (Użytkownicy), kliknąć prawym przyciskiem myszy folder z nazwą użytkownika i wybrać „Właściwości”. W informacjach o folderze data jego utworzenia (pole „Utworzono”) będzie datą potrzebną do zainstalowania systemu (z rzadkimi wyjątkami).

Nie wiem, czy ten sposób wyświetlania daty i godziny instalacji systemu Windows jest przydatny dla kogoś innego niż programista (nie jest to zbyt wygodne), ale też to podam.

Jeśli uruchomisz edytor rejestru (Win + R, wpisz regedit) i przejdziesz do sekcji HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Windows NT CurrentVersion, znajdziesz w nim parametr InstallDate, którego wartość jest równa sekundom, które upłynęły od 1 stycznia 1970 do daty i godziny instalacji bieżącego systemu operacyjnego.

Wiele programów przeznaczonych do przeglądania informacji o systemie i cechach wyświetlacza komputera, między innymi data instalacji systemu Windows.

Jednym z najprostszych takich programów w języku polskim jest Speccy, którego zrzut ekranu możesz zobaczyć poniżej, ale jest wiele innych. Możliwe, że jeden z nich jest już zainstalowany na twoim komputerze.

To wszystko. Nawiasem mówiąc, będzie ciekawie, jeśli podzielisz się w komentarzach, dlaczego musiałeś uzyskać informacje o czasie instalacji systemu na twoim komputerze.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz