Jak sprawdzić, czy laptop obsługuje Wi-Fi 5 GHz?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Dziś użytkownicy coraz częściej spoglądają na routery Wi-Fi z możliwością pracy w paśmie 5 GHz – mimo mniejszego zasięgu sieci te mogą zapewnić wyższe prędkości w porównaniu do 2,4 GHz, a sam zasięg jest wciąż mniej zajmowany przez sąsiadów.

Stąd częste pytanie – czy mój laptop obsługuje Wi-Fi 5 GHz i jak się tego dowiedzieć. W tej instrukcji szczegółowa odpowiedź na to.

Najczęściej sugerowaną metodą jest określenie, które standardy Wi-Fi są obsługiwane za pomocą wiersza poleceń i wywnioskowanie obecności obsługi 5 GHz na podstawie tych standardów.

Ta metoda zostanie omówiona jako pierwsza, ale ma rzadko wymieniane niuanse i nie jest jedyną możliwą. We wszystkich przypadkach konieczne jest zainstalowanie oryginalnych sterowników karty WLAN laptopa.

Narzędzia wiersza poleceń systemu Windows 10, 8.1 i Windows 7 pozwalają dowiedzieć się, które wersje standardu 802.11 obsługuje karta Wi-Fi, a znając te wersje, możesz określić zdolność do pracy w sieciach 5 GHz, kroki będą być w następujący sposób:

Jeden ze wspomnianych wcześniej szczegółów wiąże się z punktem 5.: zwykle uważa się, że podana lista obsługiwanych standardów jednoznacznie wskazuje na brak wsparcia dla sieci 5 GHz. Jednak standard 802.11n może obsługiwać ten zakres Wi-Fi, ale takie karty bezprzewodowe są rzadkie, zwykle nie.

Jeśli powyższa metoda nie działa dla Ciebie, na przykład dlatego, że nie masz dostępu do wiersza poleceń, możesz:

Możliwe, że pomimo obsługi rozważanego zakresu laptop nadal łączy się z sieciami 2,4 GHz. Możliwe działania w tym przypadku:

Jeśli sugerowane dwa kroki nie pomogły lub nie mają zastosowania, ręcznie zainstaluj oficjalne sterowniki Wi-Fi (WLAN) ze strony internetowej producenta laptopa specjalnie dla Twojego modelu.

Masz coś do dodania do materiału? Cieszę się z twojego komentarza.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz