Jak skonfigurować domowy serwer DLNA w systemie Windows 7 i 8.1?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Przede wszystkim, czym jest domowy serwer DLNA i dlaczego jest potrzebny. DLNA to standard strumieniowania multimediów, a dla posiadacza komputera stacjonarnego lub laptopa z systemem Windows 7, 8 lub 8.1 oznacza to, że po skonfigurowaniu takiego serwera na komputerze można uzyskać dostęp do filmów, muzyki lub zdjęć z szeroka gama urządzeń, w tym telewizor, konsola do gier, telefon i tablet, a nawet cyfrowa ramka na zdjęcia obsługująca ten format. Zobacz też: Tworzenie i konfiguracja serwera Windows 10 DLNA

Aby to zrobić, wszystkie urządzenia muszą być podłączone do domowej sieci lokalnej, nie ma to znaczenia – za pomocą połączenia przewodowego lub bezprzewodowego. Jeśli łączysz się z Internetem za pomocą routera Wi-Fi, to masz już taką sieć lokalną, ale może być wymagana dodatkowa konfiguracja, możesz przeczytać szczegółowe instrukcje tutaj: Jak skonfigurować sieć lokalną i udostępniać foldery w systemie Windows.

Instrukcja jest przeznaczona dla Windows 7, 8 i 8.1, jednak zwrócę uwagę na następujący punkt: gdy próbowałem skonfigurować serwer DLNA na Windows 7 Home Basic, otrzymałem komunikat, że ta funkcja nie jest dostępna w tej wersji (w tym przypadku poniżej omówię programy, za pomocą których możesz to zrobić), zaczynając od „Home Enhanced”.

Zaczynajmy. Przejdź do panelu sterowania i otwórz „Grupa domowa”. Innym sposobem szybkiego dotarcia do tych ustawień jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony połączenia w obszarze powiadomień, wybranie „Centrum sieci i udostępniania” iw menu po lewej stronie na dole wybierz „Grupa domowa”. Jeśli zobaczysz jakiekolwiek ostrzeżenia, zapoznaj się z instrukcjami, do których połączyłem się powyżej: sieć może nie być poprawnie skonfigurowana.

Kliknij „Utwórz grupę domową”, otworzy się kreator do tworzenia grup domowych, kliknij „Dalej” i wskaż, które pliki i urządzenia powinny uzyskać dostęp i poczekaj, aż ustawienia zostaną zastosowane. Następnie zostanie wygenerowane hasło, które będzie wymagane do połączenia z grupą domową (można je później zmienić).

Po kliknięciu przycisku „Zakończ” zostanie wyświetlone okno ustawień grupy domowej, w którym może być ciekawa zmiana hasła, jeśli chcesz ustawić niezapomniane, a także pozycję „Zezwalaj na wszystkie urządzenia w tej sieci, takie jako telewizory i konsole do gier, odtwarzaj treści udostępnione” – to jest to, czego potrzebujemy do stworzenia serwera DLNA.

Tutaj możesz wpisać „Nazwa biblioteki multimediów”, która będzie nazwą serwera DLNA. Urządzenia aktualnie podłączone do sieci lokalnej i obsługujące DLNA zostaną wyświetlone poniżej. Możesz wybrać, które z nich mają mieć dostęp do plików multimedialnych na komputerze.

W rzeczywistości konfiguracja jest zakończona i teraz możesz uzyskać dostęp do filmów, muzyki, zdjęć i dokumentów (przechowywanych w odpowiednich folderach „Wideo”, „Muzyka” itp.) z szerokiej gamy urządzeń za pośrednictwem DLNA: na telewizorach, odtwarzaczach multimedialnych i konsole do gier, znajdziesz odpowiednie pozycje w menu – AllShare lub SmartShare, „Biblioteka wideo” i inne (jeśli nie wiesz na pewno, spójrz na instrukcje).

Ponadto możesz uzyskać szybki dostęp do ustawień serwera multimediów w systemie Windows z menu standardowego programu Windows Media Player, w tym celu użyj elementu „Stream”.

Ponadto, jeśli planujesz oglądać wideo DLNA z telewizora w formatach, których sam telewizor nie obsługuje, włącz opcję „Zezwalaj na zdalne sterowanie odtwarzaczem” i nie zamykaj odtwarzacza na komputerze w celu nadawania zawartości.

Oprócz konfiguracji za pomocą systemu Windows serwer można również skonfigurować za pomocą programów innych firm, które z reguły zapewniają dostęp do plików multimedialnych nie tylko za pośrednictwem DLNA, ale także za pośrednictwem innych protokołów.

Jednym z popularnych i prostych darmowych programów do tych celów jest Home Media Server, który można pobrać ze strony http://www.homemediaserver.ru/.

Ponadto popularni producenci sprzętu, tacy jak Samsung i LG, posiadają własne programy do tych celów na swoich oficjalnych stronach internetowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz