Jak sformatować dysk twardy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Jak pokazują różne statystyki, nie wszyscy użytkownicy wiedzą, jak wykonać określoną akcję. Największe problemy pojawiają się, gdy trzeba sformatować dysk C w systemie Windows 7, 8 lub Windows 10, tj. systemowy dysk twardy.

W tym podręczniku porozmawiamy tylko o tym, jak to zrobić, w rzeczywistości prostą akcją – sformatować dysk C (a raczej dysk, na którym jest zainstalowany system Windows) i dowolny inny dysk twardy. Cóż, zacznę od najprostszego. (Jeśli potrzebujesz sformatować dysk twardy do FAT32, a system Windows mówi, że wolumin jest za duży dla systemu plików, zobacz ten artykuł). Może być również przydatne: Jaka jest różnica między szybkim a pełnym formatowaniem w systemie Windows.

Aby sformatować dysk lub jego partycję logiczną w systemie Windows 7, 8 lub Windows 10 (relatywnie dysk D), po prostu otwórz Eksploratora (lub „Mój komputer”), kliknij prawym przyciskiem myszy dysk i wybierz „Formatuj”.

Następnie po prostu określ, w razie potrzeby, etykietę woluminu, system plików (chociaż lepiej zostawić tutaj NTFS) i metodę formatowania (sensowne jest pozostawienie „Szybkiego formatu”). Kliknij „Start” i poczekaj, aż dysk zostanie całkowicie sformatowany. Czasami, jeśli dysk twardy jest wystarczająco duży, może to zająć dużo czasu i możesz nawet pomyśleć, że komputer jest zawieszony. Z 95% szansą, że tak nie jest, po prostu poczekaj.

Innym sposobem sformatowania niesystemowego dysku twardego jest użycie polecenia format w wierszu polecenia uruchamianym jako administrator. Ogólnie rzecz biorąc, polecenie wykonujące szybkie formatowanie dysku w systemie NTFS będzie wyglądać tak:

Gdzie D: jest literą dysku formatowanego.

Ogólnie rzecz biorąc, ten przewodnik będzie działał w poprzednich wersjach systemu Windows. Tak więc, jeśli spróbujesz sformatować systemowy dysk twardy w systemie Windows 7 lub 8, zobaczysz komunikat, który:

To, co się dzieje, można łatwo wytłumaczyć — system Windows nie może sformatować dysku, na którym się znajduje. Co więcej, nawet jeśli system operacyjny jest zainstalowany na dysku D lub innym, pierwsza partycja (tj. Dysk C) nadal będzie zawierała pliki niezbędne do uruchomienia systemu operacyjnego, ponieważ po włączeniu komputera BIOS uruchomi się najpierw ładowanie stamtąd.

Dlatego podczas formatowania dysku C należy pamiętać, że ta czynność oznacza późniejszą instalację systemu Windows (lub innego systemu operacyjnego) lub, jeśli system Windows jest zainstalowany na innej partycji, konfigurację rozruchu systemu operacyjnego po sformatowaniu, co nie jest najbardziej trywialne zadanie i jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym użytkownikiem (a podobno tak jest, skoro tu jesteś), to nie polecam go brać.

Jeśli jesteś pewny tego, co robisz, kontynuuj. Aby sformatować dysk C lub partycję systemową Windows, musisz uruchomić komputer z innego nośnika:

Istnieją również specjalne rozwiązania, takie jak Acronis Disk Director, Paragon Partition Magic czy Manager i inne. Ale nie będziemy ich rozważać: po pierwsze te produkty są płatne, a po drugie, dla celów prostego formatowania, są zbędne.

W celu sformatowania dysku systemowego w ten sposób należy uruchomić komputer z odpowiedniego nośnika instalacyjnego i na etapie wyboru typu instalacji wybrać opcję „Pełna instalacja”. Następną rzeczą, którą zobaczysz, będzie wybór partycji do zainstalowania.

Jeśli klikniesz link „Konfiguracja dysku”, możesz już tam sformatować i zmienić strukturę jego partycji. Możesz przeczytać więcej na ten temat w artykule „Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji systemu Windows”.

Innym sposobem jest naciśnięcie Shift + F10 w dowolnym momencie instalacji, otworzy się wiersz polecenia. Z którego można również sformatować (jak to zrobić, zostało napisane powyżej). Tutaj musisz wziąć pod uwagę, że w instalatorze litera dysku C może być inna, aby się tego dowiedzieć, najpierw użyj polecenia:

I, aby wyjaśnić, czy coś się pomyliło – polecenie DIR D:, gdzie D: to litera dysku. (Za pomocą tego polecenia zobaczysz zawartość folderów na dysku).

Następnie możesz już zastosować format do żądanej sekcji.

Formatowanie dysku twardego za pomocą różnych rodzajów LiveCD nie różni się zbytnio od formatowania tylko w systemie Windows. Ponieważ podczas uruchamiania z LiveCD wszystkie naprawdę potrzebne dane znajdują się w pamięci RAM komputera, możesz użyć różnych opcji BartPE, aby sformatować systemowy dysk twardy za pomocą Eksploratora. I, podobnie jak w opisanych już opcjach, użyj polecenia format w wierszu poleceń.

Istnieją inne niuanse formatowania, ale opiszę je w jednym z poniższych artykułów. Aby początkujący użytkownik wiedział, jak sformatować dysk C, myślę, że ten artykuł wystarczy. Jeśli tak, zadawaj pytania w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz