Jak sformatować dysk twardy lub dysk flash w wierszu poleceń

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W niektórych przypadkach może być konieczne sformatowanie dysku flash lub dysku twardego za pomocą wiersza poleceń. Na przykład może to być przydatne, gdy system Windows nie może ukończyć formatowania, a także w niektórych innych sytuacjach.

W tym przewodniku opisano kilka sposobów formatowania dysku flash USB lub dysku twardego za pomocą wiersza poleceń w systemach Windows 10, 8 i Windows 7, a także objaśniono, kiedy które metody są bardziej odpowiednie.

Uwaga: Formatowanie usuwa dane z dysku. Jeśli potrzebujesz sformatować dysk C, nie będziesz mógł tego zrobić w uruchomionym systemie (ponieważ znajduje się na nim system operacyjny), ale istnieją jednak sposoby, o których na końcu instrukcji.

Format to polecenie formatowania dysków w wierszu poleceń, które istnieje od czasów DOS, ale działa również poprawnie w systemie Windows 10. Dzięki niemu możesz sformatować dysk flash USB lub dysk twardy, a raczej partycję na nich .

W przypadku dysku flash zwykle nie ma to znaczenia, pod warunkiem, że jest zdefiniowany w systemie i jego litera jest widoczna (ponieważ zwykle zawierają tylko jedną partycję), w przypadku dysku twardego może to: za pomocą tego polecenia można tylko sformatować partycje pojedynczo . Na przykład, jeśli dysk jest podzielony na partycje C, D i E, możesz użyć formatu najpierw do sformatowania D, a następnie E, ale nie możesz ich łączyć.

Procedura będzie następująca:

Procedura jest prosta, ale nieco ograniczona: czasami wymagane jest nie tylko sformatowanie dysku, ale także usunięcie wszystkich partycji na nim (czyli połączenie ich w jedną). Format nie będzie tutaj działał.

Narzędzie wiersza polecenia Diskpart, dostępne w systemach Windows 7, 8 i Windows 10, umożliwia nie tylko formatowanie poszczególnych partycji dysku flash lub dysku, ale także ich usuwanie lub tworzenie nowych.

Najpierw spójrzmy na użycie narzędzia Diskpart do prostego sformatowania partycji:

To zakończy formatowanie. Jeśli chcesz usunąć wszystkie partycje bez wyjątku (na przykład D, E, F i inne, w tym ukryte) z dysku fizycznego i sformatować go jako pojedynczą partycję, możesz to zrobić w podobny sposób. W wierszu poleceń użyj poleceń:

W rezultacie na dysku pozostanie jedna sformatowana partycja podstawowa z wybranym systemem plików. Może to być przydatne, na przykład, gdy dysk flash nie działa poprawnie z powodu tego, że znajduje się na nim kilka partycji (więcej na ten temat tutaj: Jak usunąć partycje na dysku flash).

Podsumowując, o tym, co zrobić, jeśli musisz sformatować dysk C za pomocą systemu. Aby to zrobić, musisz uruchomić komputer z dysku rozruchowego LiveCD (w tym narzędzi do pracy z partycjami dysku twardego), dysku odzyskiwania systemu Windows lub instalacyjnego dysku flash USB systemu Windows. Tych. wymagane jest, aby system nie był uruchomiony, ponieważ jest on również usuwany podczas formatowania.

Jeśli uruchomiłeś z rozruchowego dysku flash z systemem Windows 10, 8 lub Windows 7, możesz nacisnąć Shift + F10 (lub Shift + Fn + F10 na niektórych laptopach) w instalatorze, spowoduje to wyświetlenie wiersza polecenia, w którym sformatowanie dysku C być już dostępne. Ponadto program instalacyjny systemu Windows, wybierając tryb „Pełna instalacja”, umożliwia sformatowanie dysku twardego w interfejsie graficznym.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz