Jak sformatować dysk przez BIOS?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Według dostępnych statystyk kilkaset osób dziennie jest zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, jak sformatować dysk twardy przez BIOS. Zwracam uwagę, że pytanie nie jest do końca poprawne – w rzeczywistości formatowanie przy użyciu tylko systemu BIOS (przynajmniej na zwykłych komputerach PC i laptopach) nie jest zapewnione, ale mimo to myślę, że znajdziesz tutaj odpowiedź.

W rzeczywistości, zadając podobne pytanie, użytkownik z reguły jest zainteresowany możliwością sformatowania dysku (na przykład dysku C) bez ładowania systemu Windows lub innego systemu operacyjnego – ponieważ „z poziomu systemu operacyjnego” dysk jest niesformatowany z komunikatem, że tego woluminu nie można sformatować. Dlatego omówione zostanie tylko formatowanie bez ładowania systemu operacyjnego – jest to całkiem możliwe; nawiasem mówiąc, w BIOS-ie po drodze też będziesz musiał jechać.

Aby sformatować dysk bez użycia zainstalowanego systemu operacyjnego (w tym dysku twardego, na którym jest zainstalowany ten system operacyjny), musimy uruchomić komputer z pewnego rodzaju dysku rozruchowego. I do tego będziesz potrzebować sam – w szczególności bootowalny dysk flash USB lub dysk, możesz użyć:

Gdy masz jeden z tych dysków, po prostu uruchom z niego i zapisz ustawienia. Przykład: jak uruchomić komputer z dysku flash w systemie BIOS (otworzy się w nowej karcie, kroki są podobne dla płyty CD).

Uwaga: Jeśli chcesz sformatować dysk C przed instalacją systemu Windows, poniższy tekst nie jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Znacznie łatwiej będzie to zrobić przy okazji. Aby to zrobić, na etapie wyboru typu instalacji wybierz „Pełna”, aw oknie, w którym musisz określić partycję do instalacji, kliknij „Konfiguruj” i sformatuj żądany dysk. Przeczytaj więcej: Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji systemu Windows 7.

W tym przykładzie użyję dystrybucji (dysku rozruchowego) systemu Windows 7. Kroki korzystania z dysku i dysku flash w systemie Windows 8 i 8.1, a także dysków odzyskiwania utworzonych w systemie, będą prawie takie same.

Po załadowaniu Instalatora systemu Windows na ekranie wyboru języka naciśnij klawisze Shift + F10, co spowoduje otwarcie wiersza polecenia. W przypadku korzystania z dysku odzyskiwania systemu Windows 8 wybierz opcję Język – Diagnostyka – Zaawansowane funkcje – Wiersz polecenia. Jeśli używasz dysku odzyskiwania systemu Windows 7, wybierz „Wiersz polecenia”.

Biorąc pod uwagę, że podczas uruchamiania z określonych dysków litery dysków mogą nie odpowiadać tym, do których przywykłeś w systemie, użyj polecenia

Aby określić dysk do sformatowania. Następnie, aby sformatować, użyj polecenia (x to litera dysku)

Po wprowadzeniu polecenia możesz zostać poproszony o podanie etykiety dysku, a także o potwierdzenie, że dysk został sformatowany.

To wszystko, po tych prostych krokach dysk jest sformatowany. Korzystając z LiveCD, jest to jeszcze łatwiejsze – umieść rozruch z żądanego dysku w systemie BIOS, uruchom środowisko graficzne (zwykle Windows XP), wybierz dysk w Eksploratorze, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Formatuj” z menu kontekstowego .

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz