Jak ręcznie wywołać BSoD (niebieski ekran) w Windows 10, 8.1 i Windows 7?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jeśli z jakiegoś powodu musisz wywołać niebieski ekran BSoD na komputerze z systemem Windows lub laptopie, możesz to zrobić ręcznie, nie uszkadzając w żaden sposób systemu. Dlaczego może to być konieczne? Na przykład, aby sprawdzić zapisywanie zrzutów pamięci lub np. zrobić zrzut ekranu takiego ekranu na maszynie wirtualnej, mogą być inne powody.

W tym samouczku istnieją dwie proste metody ręcznego wywołania standardowego systemu BSoD za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych lub narzędzia innej firmy w celu zainicjowania awarii niebieskiego ekranu.

Uwaga: pomimo tego, że ta i kolejne metody są generalnie bezpieczne, nie należy uruchamiać niebieskiego ekranu podczas aktywnej pracy, podczas zapisywania danych na dyski – choć jest to awaria wywołana sztucznie, to jednak jest to awaria, a nie jej imitacja.

Możliwe jest wykonanie planu bez korzystania z narzędzi innych firm, metoda generowania awarii z BSoD jest dostępna w samym systemie, metoda powinna działać w Windows 10, 8.1 i Windows 7:

Aby przejść bezpośrednio do wywołania niebieskiego ekranu po wykonaniu powyższych kroków, uruchom ponownie komputer lub laptop, a następnie:

Istnieją inne możliwości, na przykład możemy stworzyć prawdziwą awarię CRITICAL_PROCESS_DIED, jeśli wpiszemy polecenie TASKKILL /IM svchost.exe /F w wierszu poleceń jako administrator

Istnieją bezpłatne narzędzia innych firm, które umożliwiają ręczne wywołanie niebieskiego ekranu z błędem, takie jak StartBlueScreen (wydaje się nie działać w najnowszych wersjach systemu Windows) lub NotMyFault, dostępne w witrynie Microsoft Sysinternals pod adresem https://docs.microsoft .com/en-us/sysinternals/ downloads/notmyfault

Aby skorzystać z narzędzia, wystarczy je pobrać, rozpakować pliki, uruchomić plik wykonywalny (różnią się bitowością, pliki, których nazwa kończy się na „c”, działają w interfejsie wiersza poleceń). Następnie na karcie Awaria w programie wybierz typ awarii i kliknij przycisk „Awaria”.

W efekcie otrzymujemy niebieski ekran z wybranym błędem i przyczyną w pliku sterownika myfault.sys (po zebraniu danych i zapisaniu zrzutu pamięci komputer automatycznie uruchomi się ponownie).

Używając tego samego narzędzia, możesz spowodować zawieszanie się systemu (zakładka Zawieś) lub w przybliżeniu wycieki pamięci (zakładka Wyciek), jak w przypadku opisanym w artykule Pula niestronicowana zajmuje całą pamięć.

Jeśli celowo szukałeś takiej instrukcji, będę zadowolony, jeśli podzielisz się w komentarzach, dlaczego dokładnie musiałeś zadzwonić do BSoD.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz