Jak przywrócić zakładki Google Chrome

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W przypadku usunięcia zakładek potrzebnych w Google Chrome w taki czy inny sposób, w niektórych przypadkach, przy odrobinie szczęścia, możliwe jest ich przywrócenie. Niestety nie zawsze, ale warto spróbować.

W tym przewodniku opisano dwa sposoby przywracania zakładek w przeglądarce Chrome po ich usunięciu lub utracie w inny sposób. Przed kontynuowaniem zdecydowanie zalecam zapisanie kopii zapasowej zakładek na wypadek, gdyby coś poszło nie tak: w tym celu w Chrome na komputerze PC lub Mac otwórz menedżera zakładek w ustawieniach, kliknij przycisk menu i wybierz „Eksportuj zakładki”.

Jeśli usunąłeś zakładki Chrome na jednym urządzeniu – komputerze lub laptopie, Androidzie lub iPhonie, gdy masz włączoną synchronizację konta Google i nie miałeś czasu na ich usunięcie na innym urządzeniu z tego samego konta, to po podłączeniu tego drugiego z internetem i uruchomieniem na nim przeglądarki, zmiany zostaną zsynchronizowane (tzn. zakładki na nim również zostaną usunięte), jednak dopóki tak się nie stanie, możemy użyć dostępnych tam zakładek do przywrócenia. Procedura, w zależności od sytuacji, może wyglądać następująco.

Jeśli oba urządzenia, zarówno te z zapisanymi, jak i usuniętymi zakładkami, to komputer lub laptop (tzn. mają zainstalowaną zwykłą wersję przeglądarki Google Chrome na komputery):

Jeśli pierwszym lub drugim urządzeniem jest smartfon lub tablet:

W efekcie zakładki z drugiego urządzenia zostaną umieszczone na serwerach Google, a następnie zsynchronizowane z przeglądarką Google Chrome na urządzeniu, na którym zostały jakoś zgubione.

Google Chrome dla systemów Windows i Mac przechowuje automatycznie wygenerowany plik kopii zapasowej zakładek, którego można użyć do przywrócenia.

W systemie Windows ten plik znajduje się w folderze (folder AppData jest ukryty)

W systemie Mac OS lokalizacja jest następująca:

W tych folderach znajdziesz dwa pliki – Bookmarks i Bookmarks.bak. Pierwsza to obecne zakładki w Chrome. Drugi to kopia zapasowa zakładki. Możesz to zrobić z nimi:

W rezultacie Chrome pobierze zakładki z kopii zapasowej. Nie można jednak przewidzieć (z wyjątkiem daty utworzenia pliku kopii zapasowej i jego rozmiaru), czy zostaną w nim utracone zakładki.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz