Jak przywrócić przycisk Start w systemie Windows 8?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Być może najbardziej zauważalną zmianą w systemie Windows 8 jest usunięcie przycisku Start z paska zadań. Jednak nie każdy czuje się komfortowo za każdym razem, gdy trzeba uruchomić program, przejść do ekranu głównego lub skorzystać z wyszukiwania na pasku Charms. Jak odzyskać Start w systemie Windows 8 to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowego systemu operacyjnego, a kilka sposobów na to zostanie omówionych tutaj. Sposób na zwrócenie menu startowego za pomocą rejestru systemu Windows, który działał w przedpremierowej wersji systemu operacyjnego, teraz niestety nie działa. Jednak twórcy oprogramowania wydali sporo zarówno darmowych, jak i płatnych programów, które przywracają klasyczne menu Start w systemie Windows 8.

Darmowy program Reviver menu Start pozwala nie tylko przywrócić Start do systemu Windows 8, ale także robi to w dość wygodny i piękny sposób. Menu może zawierać kafelki aplikacji i ustawień, dokumenty i łącza do często odwiedzanych witryn. Ikony można zmieniać i tworzyć własne, wygląd menu Start można w pełni dostosować do własnych potrzeb.

Z menu Start dla Windows 8, które jest zaimplementowane w Start Menu Reviver, możesz uruchamiać nie tylko zwykłe aplikacje komputerowe, ale także „nowoczesne aplikacje” systemu Windows 8. Ponadto i być może jest to jedna z najciekawszych rzeczy w tym darmowy program, teraz nie musisz wracać do ekranu startowego Windows 8, aby wyszukać programy, ustawienia i pliki, ponieważ wyszukiwanie jest dostępne z menu Start, co, wierz mi, jest bardzo wygodne. Możesz pobrać Starter dla Windows 8 za darmo ze strony reviversoft.com.

Osobiście najbardziej podobał mi się program Stardock Start8. Jego zalety, moim zdaniem, to pełne działanie menu Start i wszystkich funkcji, które były w Windows 7 (przeciągnij i upuść, otwieranie ostatnich dokumentów itp., wiele innych programów ma z tym problemy), różne opcje projektowania które dobrze wpasowują się w interfejs Windows 8, możliwość uruchomienia komputera z pominięciem ekranu startowego – czyli zaraz po włączeniu uruchamia się normalny pulpit Windows.

Ponadto brana jest pod uwagę dezaktywacja aktywnego rogu w lewym dolnym rogu i ustawienie klawiszy skrótów, co pozwoli w razie potrzeby otworzyć klasyczne menu Start lub ekran startowy z aplikacjami Metro z klawiatury.

Wadą programu jest to, że bezpłatne korzystanie jest dostępne tylko przez 30 dni, po których trzeba zapłacić. Koszt to około 150 złotych. Tak, kolejną możliwą wadą dla niektórych użytkowników jest anglojęzyczny interfejs programu. Możesz pobrać wersję próbną programu z oficjalnej strony Stardock.com.

Kolejny program do zwrócenia startu w Win8. Nie tak dobry jak pierwszy, ale dystrybuowany za darmo.

Proces instalacji programu nie powinien powodować żadnych trudności – po prostu przeczytaj, zaakceptuj, zainstaluj, pozostaw pole wyboru „Uruchom Power8” i zobacz przycisk i odpowiednie menu „Start” w zwykłym miejscu – w lewym dolnym rogu. Program jest mniej funkcjonalny niż Start8 i nie oferuje nam dodatków projektowych, ale mimo to wykonuje swoją pracę całkiem dobrze – wszystkie podstawowe właściwości menu startowego, znane użytkownikom z poprzedniej wersji systemu Windows, są w tym obecne program. Warto również zauważyć, że twórcami Power8 są rosyjscy programiści.

Podobnie jak poprzedni, ten program jest bezpłatny i dostępny do pobrania pod adresem http://lee-soft.com/vistart/. Niestety program nie obsługuje języka polskiego, ale mimo to instalacja i użytkowanie nie powinny powodować trudności. Jedynym zastrzeżeniem podczas instalacji tego narzędzia w systemie Windows 8 jest konieczność utworzenia panelu o nazwie Start na pasku zadań pulpitu. Po jego utworzeniu program zastąpi ten panel znanym menu Start. Jest prawdopodobne, że w przyszłości krok z tworzeniem panelu zostanie w jakiś sposób uwzględniony w programie i nie będziesz musiał tego robić sam.

W programie można dostosować wygląd i styl menu oraz przycisku Start, a także włączyć ładowanie pulpitu podczas domyślnego uruchamiania systemu Windows 8. Warto zauważyć, że ViStart został pierwotnie opracowany jako dekoracja dla Windows XP i Windows 7, podczas gdy program doskonale radzi sobie z przywróceniem menu startowego do Windows 8.

Możesz pobrać program Classic Shell za darmo, aby uzyskać przycisk Start w systemie Windows 8 na classicshell.net

Główne cechy Classic Shell, odnotowane na stronie internetowej programu:

Domyślnie obsługiwane są trzy opcje projektowania menu Start – Classic, Windows XP i Windows 7. Ponadto Classic Shell dodaje własne panele do Eksploratora plików i Internet Explorera. Moim zdaniem ich wygoda jest dość kontrowersyjna, ale prawdopodobnie komuś się spodoba.

Oprócz wymienionych istnieją inne programy, które wykonują tę samą funkcję – zwracanie menu i przycisku Start w systemie Windows 8. Ale nie polecałbym ich. Te wymienione w tym artykule są najbardziej poszukiwane i mają dużą liczbę pozytywnych recenzji od użytkowników. Te, które zostały znalezione w momencie pisania artykułu, ale nie zostały tutaj uwzględnione, miały różne wady – wysokie wymagania dotyczące pamięci RAM, wątpliwą funkcjonalność, niedogodności w użyciu. Myślę, że z wymienionych czterech programów będziesz mógł wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz