Jak przyspieszyć laptopa?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Jeśli Twój laptop działa wolniej niż byś chciał, może to być spowodowane różnymi przyczynami, które zazwyczaj sprowadzają się do sprzętu i oprogramowania. W zależności od konkretnego scenariusza, czasami mogą pojawić się możliwości przyspieszenia laptopa i uczynienia go bardziej responsywnym, programy uruchamiają się szybciej, a FPS w grach jest nieco wyższy.

Niniejsza instrukcja opisuje, jakie metody można zastosować, aby zwiększyć szybkość laptopa w różnych sytuacjach: w przypadku starego i nowego laptopa, z różnymi systemami operacyjnymi i charakterystykami.

Najpierw porozmawiajmy o komponentach sprzętowych, które mogą wpływać na szybkość laptopa, tutaj w pierwszej kolejności należą:

W przypadku większości nowoczesnych laptopów nie możemy w żaden sposób wpłynąć na pierwszy punkt, ale na resztę należy zwrócić uwagę, zarówno w przypadku starego laptopa, jak i niedawno zakupionego.

Ogólnie im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Do pracy z nowoczesnymi wersjami systemu Windows i programów pożądane jest co najmniej 8 GB pamięci RAM działającej w trybie dwukanałowym. Możliwe jest zainstalowanie 16 – jeszcze lepiej.

Niestety nie wszystkie laptopy obsługują możliwość zwiększenia ilości pamięci RAM (niektóre tanie modele nie zapewniają tej opcji). Jeśli jednak jest to możliwe dla twojego urządzenia, a obecny wolumen to 2-4 GB, taka aktualizacja będzie przydatna. Szczegóły na temat: Jak zwiększyć ilość pamięci RAM laptopa.

Jednym ze słabych punktów większości laptopów jest dysk twardy. Dyski HDD są nie tylko generalnie wolniejsze niż dzisiejsze dyski SSD SSD, ale laptopy mają tendencję do instalowania jeszcze wolniejszych dysków twardych niż komputery PC (na przykład można zwrócić uwagę na taką cechę, jak obroty na minutę – rpm, na większości HDD w laptopach – 5400, na PC napędy – 7200).

Jeśli twój laptop ma zainstalowany dysk twardy, instalując zamiast niego (lub dodatkowo jako systemowy – niektóre laptopy na to pozwalają) dysk SSD SSD, natychmiast poczujesz wzrost prędkości. W przypadku nowych laptopów z Windowsem 10 jest to szczególnie prawdziwe, ale wzrost jest zauważalny również na starszych urządzeniach (inna sprawa jest taka, że ​​z ekonomicznego punktu widzenia aktualizacja może nie być do końca odpowiednia).

Jeśli system chłodzenia laptopa zawsze działa „na maksimum”, a ponadto czasami wyłącza się pod obciążeniem (na przykład w grach), nie należy tego ignorować: ogrzewanie bezpośrednio wpływa na szybkość pracy (system spowolni procesor), a także na trwałość samego laptopa, a raczej jego podzespołów elektronicznych.

Co należy tutaj zrobić? Oczyść laptopa z kurzu, a jeśli ma już 2-3 lata i proste czyszczenie z kurzu nie rozwiąże problemu, istnieje możliwość wymiany pasty termicznej na procesorze i GPU. Nie jestem gotowy doradzać każdemu użytkownikowi, aby zrobił to sam (jeśli nie jesteś pewien, lepiej się z kimś skontaktować), ale generalnie nie jest to trudne, instrukcje w Internecie są częściej rozsądne niż nie (ale tak też się dzieje). Mam też taką instrukcję – Jak wyczyścić laptopa z kurzu – sposób dla laików.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy komponenty sprzętowe laptopa są sprawne, to co jest wymienione powyżej, to wszystko, na co możemy w jakiś sposób wpłynąć, aby przyspieszyć pracę. Tak, to kosztuje, ale czasami ma to sens.

Teraz o części oprogramowania: wybór systemu operacyjnego, trafność i kompatybilność sterowników, a także zainstalowane programy (zwłaszcza te podczas uruchamiania) mają bezpośredni wpływ na szybkość laptopa. I to nie wszystkie czynniki: można tutaj również przypisać obecność złośliwego oprogramowania, pełną partycję systemową dysku twardego i inne niuanse.

Wiek laptopa również ma wpływ: niektórzy użytkownicy oczekują, że ich 5-7 letni laptop będzie tak zwinny, jak wtedy, gdy go kupili. W przypadku większości modeli tak nie jest i nie chodzi o to, że robi się wolniej, ale o to, że oprogramowanie jest z roku na rok coraz bardziej „żarłoczne”.

O różnych czynnikach programowych, które wpływają na szybkość komputerów (i laptopów oczywiście też) pisałem w materiałach:

Ogólnie wszystko, co ważne, jest wymienione w tych instrukcjach. W przypadku bardzo „starych” laptopów, jeśli chcesz, możesz zainstalować lekkie kompilacje systemu Linux lub nawet Androida zamiast systemu Windows (zobacz Jak zainstalować Androida na komputerze lub laptopie) – mniej wymagające systemy będą działać szybciej, ale niektóre zwykłe programy być może trzeba będzie porzucić.

Podsumowując, dodam: czasami można zobaczyć niezbyt wydajne laptopy, na których użytkownicy instalują kilka, a nawet pięć programów „do czyszczenia” i „do przyspieszania”, stale działających automatycznie w tle. Zwykle jest tak, że nie posiadanie tych programów działających samodzielnie przyspieszy sprawę bardziej niż ich posiadanie.

Masz coś do dodania do listy? Cieszę się z twojego komentarza.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz