Jak przyciąć wideo na komputerze i w Internecie?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
10 min. czytania

Jednym z częstych zadań nie tylko edytora wideo, ale także początkującego użytkownika korzystającego z sieci społecznościowych, jest wycięcie lub przycięcie wideo, usunięcie z niego niepotrzebnych części i pozostawienie tylko tych segmentów, które trzeba komuś pokazać. Możesz użyć dowolnego edytora wideo, aby to zrobić (patrz Najlepsze bezpłatne edytory wideo), ale czasami instalacja takiego edytora jest zbędna – przycinaj wideo za pomocą prostych darmowych trymerów wideo, online lub bezpośrednio w telefonie.

W tym artykule przyjrzymy się darmowym programom do wykonania zadania na komputerze, a także sposobom przycinania wideo online i na iPhonie. Ponadto umożliwiają łączenie kilku fragmentów, niektóre dodają dźwięk i napisy, a także konwertują filmy do różnych formatów. Nawiasem mówiąc, możesz być również zainteresowany artykułem Darmowe konwertery wideo w języku polskim.

Avidemux to prosty darmowy program w języku polskim, dostępny dla systemów Windows, Linux i MacOS, który między innymi ułatwia przycinanie wideo – usuń niepotrzebne części i zostaw to, czego potrzebujesz.

Proces korzystania z programu do przycinania wideo Avidemux będzie ogólnie wyglądał następująco:

Jak widać, wszystko jest bardzo proste i z dużym prawdopodobieństwem nawet początkujący użytkownik nie będzie miał trudności z wycięciem klipu wideo.

Możesz pobrać Avidemux za darmo z oficjalnej strony internetowej http://fixounet.free.fr/avidemux/

Jeśli nie musisz bardzo często usuwać części wideo, możesz obejść się bez instalowania edytorów wideo innych firm i oprogramowania do przycinania wideo. Wystarczy skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych, które to umożliwiają.

Spośród tych witryn, które mogę w tej chwili polecić, aby wyciąć wideo online – https://online-video-cutter.com/en/. Jest w języku polskim i bardzo łatwy w użyciu.

Jak widać, jest to bardzo proste i dla początkującego użytkownika (i niezbyt dużych plików wideo) ta usługa online powinna być idealna.

Nie wszyscy wiedzą, ale jeśli na twoim komputerze jest zainstalowany system Windows 10, to jego wbudowane aplikacje Filmy i TV (a raczej nawet Zdjęcia) ułatwiają przycinanie wideo na komputerze bez instalowania dodatkowych programów.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak to zrobić, znajdziesz w osobnym przewodniku Jak przyciąć wideo za pomocą wbudowanych narzędzi w systemie Windows 10.

VirtualDub to kolejny całkowicie darmowy i potężny edytor wideo, za pomocą którego możesz wygodnie przycinać filmy (i nie tylko).

Na oficjalnej stronie http://virtualdub.org/ program jest dostępny tylko w języku angielskim, ale w Internecie można również znaleźć zrusyfikowane wersje (należy być ostrożnym i nie zapomnieć o sprawdzeniu pobranych plików na virustotal.com przed ich uruchomieniem ).

Aby przyciąć wideo w VirtualDub, użyj następujących prostych narzędzi:

Następnie możesz zapisać wideo, które domyślnie zostanie zapisane jako zwykły plik AVI.

Jeśli chcesz zmienić kodeki i parametry używane do zapisywania, możesz to zrobić w pozycji menu „Wideo” – „Kompresja”.

Movavi SplitMovie to moim zdaniem najlepszy i najłatwiejszy sposób na przycinanie filmów, ale niestety z darmowego programu można korzystać tylko przez 7 dni. Potem trzeba będzie go kupić za 790 złotych.

Aktualizacja 2016: Movavi Split Movie nie jest już dostępny jako samodzielny program na stronie Movavi.ru, ale jest częścią Movavi Video Suite (dostępnego na oficjalnej stronie movavi.ru). Narzędzie jest nadal bardzo wygodne i proste, ale płatne i ze znakiem wodnym podczas korzystania z bezpłatnej wersji próbnej.

Aby rozpocząć cięcie wideo, wystarczy wybrać odpowiednią pozycję menu, po czym otworzy się zaktualizowany interfejs SplitMovie, w którym można łatwo wyciąć części wideo za pomocą znaczników i innych narzędzi.

Następnie możesz zapisać części wideo w jednym pliku (zostaną połączone) lub jako osobne pliki w wybranym formacie. To samo można zrobić po prostu w Movavi Video Editor, który jest tańszy i bardzo łatwy w użyciu, więcej szczegółów: Movavi Video Editor.

Edytor wideo Machete został stworzony specjalnie do wycinania wideo, usuwania z niego niektórych części i zapisywania wyniku jako nowego pliku. Niestety pełna wersja edytora jest płatna (z 14-dniowym w pełni funkcjonalnym okresem próbnym), ale jest też darmowa – Machete Light. Ograniczeniem darmowej wersji programu jest to, że działa tylko z plikami avi i wmv. W obu przypadkach nie ma polskiego języka interfejsu.

Jeśli to ograniczenie dotyczące akceptowalnych formatów Ci odpowiada, możesz przyciąć wideo w Machete za pomocą wskaźników początkowych i końcowych segmentu (które powinny znajdować się w kluczowych klatkach wideo, a przemieszczanie się między nimi odbywa się za pomocą odpowiednich przycisków, zobacz zrzut ekranu).

Aby usunąć wybrany segment, naciśnij Usuń lub wybierz przycisk z krzyżykiem. Możesz także kopiować i wklejać segmenty wideo za pomocą standardowych kombinacji klawiszy lub przycisków w menu programu. Program pozwala również usunąć dźwięk z wideo (lub odwrotnie, zachować tylko dźwięk z wideo), funkcje te znajdują się w menu „Plik”.

Po zakończeniu edycji po prostu zapisz nowy plik wideo zawierający wprowadzone zmiany.

Możesz pobrać Machete Video Editor (w wersji próbnej i całkowicie darmowej) z oficjalnej strony internetowej: http://www.machetesoft.com/

Dopóki jest to film, który nakręciłeś na swoim iPhonie, możesz go przyciąć za pomocą wstępnie zainstalowanej aplikacji Zdjęcia firmy Apple.

Aby przyciąć wideo na iPhonie, wykonaj następujące kroki:

Gotowe, teraz w aplikacji Zdjęcia masz dwa filmy – oryginalny (który, jeśli nie jest już potrzebny, możesz go usunąć) i nowy, który nie zawiera usuniętych części.

Aktualizacja 2016: dwa programy omówione poniżej mogą instalować dodatkowe lub potencjalnie niechciane oprogramowanie. Jednocześnie nie wiem na pewno, czy uważność podczas instalacji pomoże całkowicie wyeliminować to zachowanie. Więc bądź ostrożny, a nie jestem odpowiedzialny za wyniki.

Okno główne Freemake Video Converter

Inną bardzo dobrą opcją, jeśli chcesz przekonwertować, scalić lub przyciąć wideo, jest Freemake Video Converter.

Program można pobrać za darmo ze strony http://www.freemake.com/free_video_converter/, jednak polecam go bardzo ostrożnie zainstalować: podobnie jak w przypadku większości innych tego typu programów, jest bezpłatny, ponieważ w dodatku do siebie, spróbuje zainstalować dodatkowe oprogramowanie.

Przytnij wideo w Freemake

Ten konwerter wideo ma ładny interfejs w języku polskim. Aby wyciąć plik, wystarczy otworzyć go w programie (obsługiwane są wszystkie popularne formaty), kliknąć ikonę z nożyczkami i skorzystać z narzędzi do przycinania filmów pod oknem odtwarzania: wszystko jest intuicyjne.

Format Factory to darmowe narzędzie do konwersji plików multimedialnych na różne formaty. Ponadto to oprogramowanie zapewnia możliwość przycinania i łączenia filmów. Program można pobrać ze strony dewelopera pcfreetime.com/formatfactory/index.php

Instalacja programu nie jest trudna, ale pamiętaj, że podczas tego procesu zostaniesz poproszony o zainstalowanie kilku dodatkowych programów – Ask Toolbar i czegoś innego. Zdecydowanie odmawiam.

Aby przyciąć wideo, musisz wybrać format, w którym zostanie zapisany, i dodać plik lub pliki. Następnie, po wybraniu filmu, z którego chcesz usunąć części, kliknij przycisk „Ustawienia” i określ czas rozpoczęcia i czas zakończenia filmu. Tak więc w tym programie będzie można usunąć tylko krawędzie wideo, ale nie wyciąć fragmentu w jego środku.

Aby scalić (i jednocześnie przyciąć) wideo, możesz kliknąć pozycję „Zaawansowane” w menu po lewej stronie i wybrać „Połącz wideo”. Następnie możesz dodać kilka filmów w ten sam sposób, określić czas ich rozpoczęcia i zakończenia, zapisać ten film w żądanym formacie.

Ponadto program Format Factory zawiera wiele innych funkcji: nagrywanie wideo na dysk, nakładanie dźwięku i muzyki oraz wiele innych. Wszystko jest dość proste i intuicyjne – każdy użytkownik powinien to rozgryźć.

Aktualizacja: usługa poszła źle od pierwszego przeglądu. Nadal działa, ale jeśli chodzi o reklamę, stracił wszelki szacunek dla swojego użytkownika.

Prosty edytor wideo online Video Toolbox jest bezpłatny, ale oferuje znacznie więcej opcji pracy z plikami wideo w wielu różnych formatach niż większość analogów, w tym używanie go do bezpłatnego przycinania filmów online. Oto niektóre cechy usługi:

Jak zaznaczono w podtytule, jest to edytor online, dlatego aby z niego korzystać, musisz zarejestrować się na stronie http://www.videotoolbox.com/, a następnie przejść do edycji. Jednak warto. Pomimo tego, że na stronie nie ma obsługi języka polskiego, najprawdopodobniej nie powinno być żadnych poważnych problemów. Poza tym, że film, który ma zostać przycięty, będzie musiał zostać przesłany do serwisu (limit 600 MB na plik), a wynik zostanie pobrany z Internetu.

Jeśli możesz zaoferować jakieś dodatkowe – proste, wygodne i bezpieczne sposoby przycinania wideo online lub na komputerze, z przyjemnością skomentuję.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz