Jak ponownie uruchomić explorer.exe dwoma kliknięciami?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Prawie każdy użytkownik zaznajomiony z Menedżerem zadań Windows wie, że możesz zabić zadanie explorer.exe, a także każdy inny proces w nim. Jednak w systemach Windows 7, 8, a teraz Windows 10 istnieje inny „tajny” sposób na zrobienie tego.

Na wszelki wypadek, dlaczego może być konieczne ponowne uruchomienie Eksploratora Windows: na przykład może się to przydać, jeśli zainstalowałeś jakiś program, który powinien zintegrować się z Eksploratorem, lub z jakiegoś niejasnego powodu proces explorer.exe zaczął się zawieszać, a pulpit i okna zachowują się dziwnie (a ten proces w rzeczywistości odpowiada za wszystko, co widzisz na pulpicie: pasek zadań, menu startowe, ikony).

Zacznijmy od Windows 7: jeśli naciśniesz klawisze Ctrl + Shift na klawiaturze i klikniesz prawym przyciskiem myszy w pustym obszarze menu Start, zobaczysz element menu kontekstowego Eksploratora Zakończ, który w rzeczywistości zamyka eksplorator. exe.

W systemach Windows 8 i Windows 10 w tym samym celu przytrzymaj klawisze Ctrl i Shift, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar paska zadań, zobaczysz podobny element menu „Exit Explorer”.

Aby ponownie uruchomić explorer.exe (przy okazji, może się ponownie uruchomić automatycznie), naciśnij Ctrl + Shift + Esc, menedżer zadań powinien się otworzyć.

Z głównego menu menedżera zadań wybierz „Plik” – „Nowe zadanie” (lub „Rozpocznij nowe zadanie” w najnowszych wersjach systemu Windows) i wpisz explorer.exe, a następnie kliknij „OK”. Pulpit systemu Windows, Eksplorator plików i wszystkie jego elementy zostaną ponownie załadowane.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz