Kupując komputer lub instalując system Windows lub inny system operacyjny, wielu użytkowników chce podzielić swój dysk twardy na dwie, a dokładniej na kilka partycji (na przykład dysk C na dwa dyski). Procedura ta umożliwia oddzielne przechowywanie plików systemowych i danych osobowych, tj. pozwala na zapisanie plików w przypadku nagłego „zlotu” systemu i poprawienie wydajności systemu operacyjnego poprzez zmniejszenie fragmentacji partycji systemowej.
Aktualizacja 2016: Dodano nowe sposoby partycjonowania dysku (twardego lub SSD) na dwa lub więcej, dodano również wideo na temat partycjonowania dysku w systemie Windows bez oprogramowania i AOMEI Partition Assistant. W instrukcji wprowadzono poprawki. Oddzielna instrukcja: Jak podzielić dysk na partycje w systemie Windows 10.
Zobacz też: Jak podzielić dysk twardy na partycje podczas instalacji systemu Windows 7, system Windows nie widzi drugiego dysku twardego.
Istnieje kilka sposobów na partycjonowanie dysku twardego (patrz poniżej). Podręcznik omawia i opisuje wszystkie te metody, wskazuje ich zalety i wady.
Możesz partycjonować dysk twardy lub dysk SSD we wszystkich najnowszych wersjach systemu Windows w już zainstalowanym systemie. Jedynym warunkiem jest to, że na dysku nie powinno być mniej wolnego miejsca, niż chcesz przydzielić na drugi dysk logiczny.
Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki (w tym przykładzie dysk systemowy C zostanie podzielony na partycje):
Po wykonaniu tych kroków Twój dysk zostanie podzielony na dwie części, a nowo utworzony otrzyma własną literę i zostanie sformatowany w wybranym systemie plików. Możesz zamknąć Zarządzanie dyskami systemu Windows.
Uwaga: Możesz później zwiększyć rozmiar partycji systemowej. Jednak to nie będzie działać w ten sam sposób ze względu na pewne ograniczenia rozważanego narzędzia systemowego. Pomoże ci artykuł Jak zwiększyć dysk C.
Możesz podzielić dysk twardy lub SSD na kilka partycji nie tylko w Zarządzaniu dyskami, ale także za pomocą wiersza poleceń w Windows 10, 8 i Windows 7.
Uważaj: poniższy przykład zadziała bez problemów tylko w przypadkach, gdy masz jedną partycję systemową (i ewentualnie kilka ukrytych), którą trzeba podzielić na dwie partycje – pod system i dane. W niektórych innych sytuacjach (dysk MBR i istnieją już 4 partycje, a jednocześnie zmniejsza się dysk „po którym” jest inny dysk) może to działać nieoczekiwanie, jeśli jesteś początkującym użytkownikiem.
Poniższe kroki pokazują, jak podzielić dysk C na dwie części w wierszu poleceń.
Gotowe, teraz możesz zamknąć wiersz poleceń: w Eksploratorze Windows zobaczysz nowo utworzony dysk, a raczej partycję dysku z podaną literą.
Minitool Partition Wizard Free to doskonały darmowy program, który umożliwia zarządzanie partycjami dysku, w tym dzielenie jednej partycji na dwie lub więcej. Jedną z zalet programu jest to, że bootowalny obraz ISO z nim jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej, którego można użyć do stworzenia rozruchowego dysku flash USB (programiści zalecają robienie tego za pomocą Rufusa) lub wypalenia płyty.
Ułatwia to partycjonowanie dysku w przypadkach, gdy nie jest to możliwe w działającym systemie.
Po uruchomieniu Kreatora partycji wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz podzielić i wybrać „Podziel” (podział).
Kolejne kroki są proste: dostosuj rozmiary partycji, kliknij OK, a następnie kliknij przycisk „Zastosuj” (zastosuj) w lewym górnym rogu, aby zastosować zmiany.
Możesz pobrać bezpłatny obraz rozruchowy ISO Minitool Partition Wizard za darmo z oficjalnej strony https://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html
Nagrałem również wideo na temat partycjonowania dysku w systemie Windows. Pokazuje proces tworzenia partycji za pomocą standardowych narzędzi systemowych, jak opisano powyżej oraz za pomocą prostego, bezpłatnego i wygodnego programu do tych zadań.
Zaletami tej metody są jej prostota i wygoda. Partycjonowanie również zajmie stosunkowo mało czasu, a sam proces jest bardzo przejrzysty. Główną wadą jest to, że metodę można zastosować tylko podczas instalacji lub ponownej instalacji systemu operacyjnego, co samo w sobie nie jest zbyt wygodne, ponadto nie ma możliwości edycji partycji i ich rozmiarów bez formatowania dysku twardego (na przykład w przypadku gdy na partycji systemowej zabrakło miejsca, a użytkownik chce dodać trochę miejsca z innej partycji dysku twardego). Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia partycji na dysku podczas instalacji systemu Windows 10, zapoznaj się z artykułem Instalowanie systemu Windows 10 z dysku flash.
Jeśli te niedociągnięcia nie są krytyczne, rozważ proces partycjonowania dysku podczas instalacji systemu operacyjnego. Ten przewodnik ma pełne zastosowanie podczas instalacji systemu Windows 10, 8 i Windows 7.
Uwaga! Podczas usuwania partycji dyskowych wszystkie znajdujące się na nich dane zostaną usunięte.
Podczas rozwoju Windows XP nie powstał intuicyjny interfejs graficzny. Ale chociaż jest kontrolowany przez konsolę, partycjonowanie dysku twardego podczas instalacji systemu Windows XP jest tak proste, jak podczas instalacji dowolnego innego systemu operacyjnego.
Możesz ponownie podzielić dysk na partycje podczas definiowania partycji systemowej. Wymagane jest podzielenie sekcji na dwie części. Niestety system Windows XP nie pozwala na wykonanie tej operacji bez sformatowania dysku twardego. Dlatego kolejność działań jest następująca:
Teraz musisz utworzyć niezbędne partycje dysku twardego z nieprzydzielonego obszaru. Odbywa się to po prostu:
Po utworzeniu partycji wybierz partycję, która powinna być partycją systemową, i naciśnij Enter. Zostaniesz poproszony o wybranie formatu systemu plików. Format FAT jest bardziej przestarzały. Nie będziesz miał z nim żadnych problemów ze zgodnością, na przykład z Windows 9.x, ale ponieważ systemy starsze niż XP są dziś rzadkością, ta zaleta nie odgrywa szczególnej roli. Jeśli weźmiemy również pod uwagę, że NTFS jest szybszy i bardziej niezawodny, pozwala na pracę z plikami o dowolnym rozmiarze (FAT – do 4GB), wybór jest oczywisty. Wybierz żądany format i naciśnij Enter.
Następnie instalacja przejdzie w tryb standardowy – po sformatowaniu partycji rozpocznie się na niej instalacja systemu. Po zakończeniu instalacji wymagane będzie wprowadzenie parametrów użytkownika (nazwa komputera, data i godzina, strefa czasowa itp.). Z reguły odbywa się to w wygodnym trybie graficznym, więc nie jest to trudne.
AOMEI Partition Assistant to jeden z najlepszych darmowych programów do zmiany struktury partycji na dysku, przenoszenia systemu z HDD na SSD, a także z jego użyciem możesz podzielić dysk na dwa lub więcej. Jednocześnie interfejs programu jest w języku polskim, w przeciwieństwie do innego dobrego podobnego produktu – Kreatora partycji MiniTool.
Uwaga: pomimo tego, że program twierdzi, że obsługuje system Windows 10, z jakiegoś powodu nie podzielił się w moim systemie, ale też nie wystąpiły żadne awarie (myślę, że powinny zostać naprawione do 29 lipca 2015 r.). W Windows 8.1 i Windows 7 działa bez problemów.
Po uruchomieniu AOMEI Partition Assistant, w głównym oknie programu zobaczysz podłączone dyski twarde i dyski SSD, a także partycje na nich.
Aby podzielić dysk, kliknij go prawym przyciskiem myszy (w moim przypadku C) i wybierz element menu „Partycja partycji”.
W następnym kroku będziesz musiał określić rozmiar partycji, która ma zostać utworzona – można to zrobić, wprowadzając liczbę lub przesuwając separator między dwoma dyskami.
Po kliknięciu OK program pokaże, że dysk został już podzielony na partycje. W rzeczywistości tak się nie stało – aby zastosować wszystkie wprowadzone zmiany, musisz kliknąć przycisk „Zastosuj”. Możesz wtedy zostać ostrzeżony, że komputer uruchomi się ponownie, aby zakończyć operację.
A po ponownym uruchomieniu w eksploratorze będziesz mógł obserwować wynik partycjonowania dysku.
Do partycjonowania dysku twardego jest ogromna ilość różnych programów. Są to zarówno produkty komercyjne, np. firmy Acronis czy Paragon, jak i dystrybuowane na wolnej licencji – Partition Magic, MiniTool Partition Wizard. Rozważ podzielenie dysku twardego za pomocą jednego z nich — programu Acronis Disk Director.
Dysk twardy można podzielić na partycje bez ponownej instalacji systemu operacyjnego lub instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze. W systemie Windows Vista i nowszych narzędzie dyskowe jest wbudowane w system i dotyczy to również systemów Linux i MacOS.
Aby podzielić dysk na partycje w systemie Mac OS, wykonaj następujące czynności:
Następnie, po krótkim (przynajmniej w przypadku SSD) procesie tworzenia partycji, zostanie ona utworzona i dostępna w Finderze.
Mam nadzieję, że informacje będą przydatne, a jeśli coś nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub jeśli masz pytania, zostawisz komentarz.