Jak podzielić dysk na partycje w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Wielu użytkowników jest przyzwyczajonych do używania dwóch partycji na jednym fizycznym dysku twardym lub dysku SSD – warunkowo dysk C i dysk D. Ta instrukcja szczegółowo opisuje, jak podzielić dysk na partycje w systemie Windows 10 jako wbudowane narzędzia systemowe (podczas instalacji i po niej) oraz za pomocą bezpłatnych programów innych firm do pracy z partycjami.

Chociaż dostępne narzędzia w systemie Windows 10 wystarczą do wykonywania podstawowych operacji na partycjach, niektóre czynności z ich pomocą nie są tak łatwe do wykonania. Najbardziej typowym z tych zadań jest zwiększenie partycji systemowej: jeśli jesteś zainteresowany tą konkretną akcją, polecam skorzystać z innego przewodnika: Jak zwiększyć dysk C za pomocą dysku D.

Pierwszym scenariuszem, który rozważymy, jest to, że system operacyjny jest już zainstalowany na komputerze, wszystko działa, ale zdecydowano się podzielić systemowy dysk twardy na dwie partycje logiczne. Możesz to zrobić bez oprogramowania.

Następnie nowa partycja zostanie automatycznie sformatowana i zamontowana w systemie pod podaną literą (pojawi się w Eksploratorze). Gotowy.

Uwaga: Czasami podczas zmniejszania partycji system Windows 10 może pokazywać zbyt mało zwolnionego miejsca, mimo że dostępne jest wolne miejsce. W takim przypadku zalecam partycjonowanie dysku w zainstalowanym systemie Windows 10 za pomocą specjalnych programów, jak opisano w ostatniej sekcji tego artykułu.

Podział dysków na partycje jest również możliwy dzięki czystej instalacji systemu Windows 10 na komputerze z dysku flash USB lub dysku. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden ważny niuans: nie będzie działać bez usunięcia danych z partycji systemowej.

Podczas instalacji systemu, po wprowadzeniu (lub pominięciu wpisywania, więcej szczegółów w artykule Aktywacja systemu Windows 10) klucza aktywacyjnego, wybierz „Instalacja niestandardowa”, w następnym oknie zostaniesz poproszony o wybranie partycji do instalacji, a także narzędzia do tworzenia partycji.

W moim przypadku dysk C to partycja 4 na dysku. Aby zamiast tego utworzyć dwie partycje, musisz najpierw usunąć partycję za pomocą odpowiedniego przycisku poniżej, w wyniku czego zostanie ona przekonwertowana na „nieprzydzielone miejsce na dysku”.

Drugim krokiem jest wybranie nieprzydzielonego miejsca i kliknięcie „Utwórz”, a następnie ustawienie rozmiaru przyszłego „Dysku C”. Po jego utworzeniu będziemy mieli wolne nieprzydzielone miejsce, które można w ten sam sposób przekształcić w drugą partycję dysku (za pomocą „Utwórz”).

Zalecam również, aby po utworzeniu drugiej partycji zaznaczyć ją i kliknąć „Formatuj” (w przeciwnym razie może nie pojawić się w Eksploratorze po zainstalowaniu systemu Windows 10 i będziesz musiał ją sformatować i przypisać literę dysku za pomocą Zarządzania dyskami).

I na koniec wybierz partycję, która została utworzona jako pierwsza, kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować instalację systemu na dysku C.

Oprócz natywnych narzędzi systemu Windows istnieje wiele programów do pracy z partycjami na dyskach. Spośród ugruntowanych darmowych programów tego rodzaju mogę polecić Aomei Partition Assistant Free (bezpłatny i w języku polskim) oraz Minitool Partition Wizard Free. W poniższym przykładzie rozważ użycie pierwszego z tych programów.

W rzeczywistości partycjonowanie dysku w Aomei Partition Assistant jest bardzo proste (pomimo tego, że opcja partycjonowania nie jest dostępna w najnowszych wersjach darmowej wersji programu), procedura wygląda następująco:

Jeśli coś na temat korzystania z programu pozostaje niejasne, cały proces jest wyraźnie pokazany poniżej.

Mam nadzieję, że zaproponowane metody będą wystarczające w Twojej sytuacji. Jeżeli mimo wszystko przy użyciu którejś z opisanych metod masz problemy – napisz, a ja odpowiem.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz