Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji systemu Windows 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Ponowna instalacja lub wykonanie nowej czystej instalacji systemu Windows 7 to świetna opcja do partycjonowania lub partycjonowania dysku twardego. Porozmawiamy o tym, jak to zrobić w tej instrukcji ze zdjęciami. Zobacz też: Inne sposoby partycjonowania dysku twardego, Jak podzielić dysk na partycje w systemie Windows 10.

W artykule przejdziemy od tego, że ogólnie wiesz, jak zainstalować system Windows 7 na komputerze i jesteś zainteresowany tworzeniem partycji na dysku. Jeśli tak nie jest, to zestaw instrukcji instalacji systemu operacyjnego na komputerze można znaleźć tutaj https://remontka.pro/windows-page/.

Przede wszystkim w oknie „Wybierz typ instalacji” musisz wybrać „Pełna instalacja”, ale nie „Aktualizacja”.

Następną rzeczą, którą zobaczysz, będzie „Wybierz partycję do zainstalowania systemu Windows”. To tutaj wykonywane są wszystkie czynności, aby złamać dysk twardy. W moim przypadku wyświetlana jest tylko jedna sekcja. Możesz mieć również inne opcje:

Istniejące partycje na dysku twardym

Generalnie zaleca się, aby niezbędne dane nie były zapisywane na innych nośnikach na tych sekcjach, których strukturę zmienimy. I jeszcze jedno zalecenie – nie rób nic z „dziwnymi partycjami”, najprawdopodobniej partycją odzyskiwania systemu lub nawet oddzielnym dyskiem pamięci podręcznej SSD, w zależności od rodzaju posiadanego komputera lub laptopa. Przydadzą się, a zdobycie kilku gigabajtów z wymazanej partycji odzyskiwania systemu może kiedyś nie być najlepszym działaniem.

Dlatego działania należy wykonywać na tych partycjach, których rozmiary są nam znane i wiemy, że jest to dawny dysk C, a to jest D. Jeśli zainstalowałeś nowy dysk twardy lub po prostu zmontowałeś komputer, to w tym samym sposób, jak na moim zdjęciu, zobaczysz tylko jedną sekcję. Swoją drogą nie zdziw się, jeśli rozmiar dysku jest mniejszy niż ten, który kupiłeś, gigabajty w cenniku i na pudełku z hdd nie odpowiadają rzeczywistym gigabajtom.

Kliknij opcję Konfiguracja dysku.

Usuń wszystkie partycje, które zamierzasz zrestrukturyzować. Jeśli jest to pojedyncza partycja, kliknij również Usuń. Wszystkie dane zostaną utracone. Można również usunąć „System Reserved” o rozmiarze 100 MB, który zostanie utworzony automatycznie. Jeśli chcesz zapisać dane, narzędzia podczas instalacji systemu Windows 7 nie pozwalają na to. (W rzeczywistości nadal można to zrobić za pomocą poleceń zmniejszania i rozszerzania w programie DISKPART. A wiersz poleceń można wywołać, naciskając Shift + F10 podczas instalacji. Ale nie polecam tego początkującym użytkownikom i doświadczonym użytkownikom. podał już wszystkie wymagane informacje).

Następnie zobaczysz „Nieprzydzielone miejsce na dysku 0” lub na innych dyskach, zgodnie z liczbą fizycznych dysków twardych.

Utwórz nową sekcję

Określ rozmiar partycji logicznej

Kliknij „Utwórz”, określ rozmiar pierwszej partycji do utworzenia, a następnie kliknij „Zastosuj” i zgódź się na utworzenie dodatkowych partycji dla plików systemowych. Aby utworzyć następną partycję, przydziel pozostałe nieprzydzielone miejsce i powtórz operację.

Formatowanie nowej partycji dysku

Sformatuj wszystkie utworzone partycje (najwygodniej to zrobić na tym etapie). Następnie wybierz ten, który będzie używany do instalacji systemu Windows (zwykle dysk 0 partycja 2, ponieważ pierwsza jest zarezerwowana przez system) i kliknij „Dalej”, aby kontynuować instalację systemu Windows 7.

Po zakończeniu instalacji zobaczysz wszystkie dyski logiczne utworzone w Eksploratorze Windows.

Tutaj ogólnie to wszystko. Jak widać, partycjonowanie dysku nie jest skomplikowane.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz