Jak podzielić dysk flash na partycje w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Większość użytkowników zna tworzenie wielu dysków logicznych na jednym lokalnym dysku fizycznym. Do niedawna nie można było podzielić pendrive’a na partycje (osobne dyski) (z pewnymi niuansami, które zostaną omówione później), jednak w Windows 10 wersja 1703 Creators Update pojawiła się taka możliwość, a zwykły pendrive może być podzielone na dwie partycje (lub więcej) i pracować z nimi jak z osobnymi dyskami, co zostanie omówione w tym podręczniku.

W rzeczywistości można podzielić dysk flash na sekcje we wcześniejszych wersjach systemu Windows – jeśli dysk USB jest zdefiniowany jako „dysk lokalny” (i są takie dyski flash), odbywa się to w taki sam sposób, jak w przypadku każdego dysku twardego dysk (patrz Jak podzielić dysk twardy na partycje), ale jeśli nazywa się to „Dysk wymienny”, możesz podzielić taki dysk flash za pomocą wiersza poleceń i Diskpart lub w programach innych firm. Jednak w przypadku dysku wymiennego wersje systemu Windows wcześniejsze niż 1703 nie „widzą” żadnej partycji dysku wymiennego, z wyjątkiem pierwszej, ale w Aktualizacji twórców są one wyświetlane w Eksploratorze i można pracować z nimi (a są też prostsze sposoby na podzielenie dysku flash na dwa dyski lub inną liczbę).

Uwaga: Bądź ostrożny, niektóre z sugerowanych metod prowadzą do usunięcia danych z dysku.

W systemach Windows 7, 8 i Windows 10 (przed wersją 1703) w narzędziu Zarządzanie dyskami dla wymiennych dysków USB (zidentyfikowanych przez system jako „Dysk wymienny”) akcje Zmniejsz wolumin i Usuń wolumin, które są powszechnie używane do dzielenia dysk na kilka.

Teraz, począwszy od Aktualizacji twórców, opcje te są dostępne, ale z dziwnym ograniczeniem: dysk flash musi być sformatowany w systemie plików NTFS (chociaż można to ominąć innymi metodami).

Jeśli twój dysk flash ma system plików NTFS lub jesteś gotowy do jego sformatowania, następne kroki, aby podzielić go na sekcje, są następujące:

Po zakończeniu formatowania dysk flash zostanie podzielony na dwa dyski, oba zostaną wyświetlone w Eksploratorze i będą dostępne do użycia w aktualizacji Windows 10 Creators Update, jednak we wcześniejszych wersjach praca będzie możliwa tylko z pierwszą partycją na dysku USB (inne nie będą wyświetlane w Eksploratorze).

W przyszłości może się przydać kolejna instrukcja: Jak usunąć partycje na dysku flash (ciekawe jest, że prosty „Usuń wolumin” – „Rozszerz wolumin” w „Zarządzaniu dyskami” dla dysków wymiennych nie działa, ponieważ zanim).

Opcja zarządzania dyskami nie jest jedynym sposobem na partycjonowanie dysku flash, ponadto dodatkowe metody pozwalają uniknąć ograniczenia „pierwsza partycja to tylko NTFS”.

Na koniec artykułu – kilka punktów, które mogą się przydać:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz