Jak podłączyć laptopa do telewizora

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

W tym artykule omówimy szczegółowo kilka sposobów podłączenia laptopa do telewizora – zarówno za pomocą przewodów, jak i połączenia bezprzewodowego. W instrukcjach dowiesz się również, jak skonfigurować prawidłowy wyświetlacz na podłączonym telewizorze, która z opcji podłączenia jest lepsza i inne niuanse. Poniżej znajdują się metody połączenia przewodowego, jeśli interesuje Cię połączenie bezprzewodowe, przeczytaj tutaj: Jak podłączyć laptopa do telewizora przez Wi-Fi.

Dlaczego może to być wymagane? – Myślę, że tutaj wszystko jest jasne: granie na dużym ekranie telewizora czy oglądanie filmu jest nieporównywalnie przyjemniejsze niż na małym ekranie laptopa. Instrukcje będą dotyczyć zarówno laptopów z systemem Windows, jak i Apple Macbook Pro i Air. Wśród metod połączenia są HDMI i VGA, przy użyciu specjalnych adapterów, a także informacje o połączeniu bezprzewodowym. Pomocne może być również: Jak naprawić słabą jakość obrazu HDMI.

Uwaga: lepiej jest podłączyć kable do urządzeń wyłączonych i pozbawionych napięcia, aby uniknąć wyładowań i zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii elementów elektronicznych.

Wejścia telewizyjne

Prawie wszystkie nowoczesne laptopy mają wyjście HDMI lub miniHDMI (w tym przypadku potrzebny będzie odpowiedni kabel), a wszystkie nowe (i nie tak) telewizory mają wejście HDMI. W niektórych przypadkach możesz potrzebować przejściówek z HDMI na VGA lub innych, jeśli jeden z typów portów nie jest dostępny w laptopie lub telewizorze. Co więcej, zwykłe przewody z dwoma różnymi złączami na końcach zwykle nie działają (patrz poniżej w opisie problemów z podłączeniem laptopa do telewizora).

Dlaczego korzystanie z HDMI jest najlepszym rozwiązaniem do podłączenia laptopa do telewizora. Tutaj wszystko jest proste:

Port HDMI w laptopie

Samo połączenie nie jest szczególnie trudne: podłącz kabel z portu HDMI w laptopie do wejścia HDMI w telewizorze. W ustawieniach telewizora wybierz odpowiednie źródło sygnału (jak to zrobić, zależy od konkretnego modelu).

Na samym laptopie (Windows 7 i 8. W Windows 10 trochę inaczej – Jak zmienić rozdzielczość ekranu w Windows 10), kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie i wybierz „Rozdzielczość ekranu”. Na liście wyświetlaczy zobaczysz również nowo podłączony monitor, tutaj możesz również skonfigurować następujące parametry:

Ponadto podczas podłączania laptopa do telewizora przez HDMI może być również konieczne dostosowanie dźwięku. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w obszarze powiadomień systemu Windows i wybierz Urządzenia odtwarzające.

Na liście zobaczysz Intel Audio for Displays, NVIDIA HDMI Output lub inną opcję pasującą do wyjścia audio HDMI. Ustaw to urządzenie jako domyślne, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią pozycję.

Wiele laptopów ma również specjalne klawisze funkcyjne w górnym rzędzie, aby umożliwić wyjście na zewnętrzny ekran, w naszym przypadku telewizor (jeśli te klawisze nie działają, nie są zainstalowane wszystkie oficjalne sterowniki i narzędzia producenta).

Mogą to być klawisze Fn+F8 na laptopach Asus, Fn+F4 na HP, Fn+F4 lub F6 na Acer, spotkałem też Fn+F7. Klucze łatwo zidentyfikować, mają odpowiednie oznaczenie, jak na powyższym obrazku. W Windows 8 i Windows 10 możesz także włączyć wyjście na zewnętrzny ekran telewizora za pomocą klawiszy Win + P (działa w Windows 10 i 8).

Po podłączeniu laptopa do telewizora przewodami za pomocą portów HDMI lub VGA (lub kombinacji obu, w przypadku korzystania z adapterów / konwerterów), może się okazać, że wszystko to nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Poniżej znajdują się typowe problemy, które mogą się pojawić oraz sposoby ich rozwiązywania.

Gdy wystąpi ten problem, jeśli masz zainstalowany system Windows 10 lub 8 (8.1), spróbuj nacisnąć klawisze Windows (z logo) + P (łaciński) i wybierz „Rozwiń”. Być może pojawi się obraz.

Jeśli masz system Windows 7, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie, przejdź do ustawień wyświetlania i spróbuj określić drugi monitor, a także ustaw „Rozwiń” i zastosuj ustawienia. Ponadto we wszystkich wersjach systemu operacyjnego spróbuj ustawić drugi monitor (pod warunkiem, że jest widoczny) na rozdzielczość, która jest przez niego dokładnie obsługiwana.

Jeśli wszystko wydaje się działać, ale nie ma dźwięku i nie są używane żadne przejściówki, ale to tylko kabel HDMI, spróbuj sprawdzić, które urządzenie odtwarzające jest ustawione domyślnie.

Uwaga: jeśli używasz dowolnej wersji adaptera, pamiętaj, że dźwięk nie może być przesyłany przez VGA, niezależnie od tego, czy ten port znajduje się z boku telewizora czy laptopa. Wyjście dźwięku trzeba będzie skonfigurować w jakiś inny sposób, na przykład do systemu głośnikowego przez wyjście słuchawkowe (nie zapomnij ustawić odpowiedniego urządzenia odtwarzającego w systemie Windows, co opisano w następnym akapicie).

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika w obszarze powiadomień systemu Windows, wybierz Urządzenia odtwarzające. Kliknij prawym przyciskiem myszy w pustym obszarze listy urządzeń i włącz pokaż wyłączone i odłączone urządzenia. Zwróć uwagę, czy na liście znajduje się urządzenie HDMI (może więcej niż jedno). Kliknij ten, którego potrzebujesz (jeśli wiesz, który) prawym przyciskiem myszy i ustaw „Użyj domyślnie”.

Jeśli wszystkie urządzenia są wyłączone lub na liście nie ma urządzeń HDMI (i brakuje ich również w sekcji adapterów dźwiękowych menedżera urządzeń), jest całkiem możliwe, że nie masz wszystkich niezbędnych sterowników do płyty głównej laptopa lub zainstalowana karta graficzna, należy je pobrać z oficjalnej strony internetowej producenta laptopa (w przypadku dyskretnej karty graficznej – ze strony internetowej jej producenta).

Warto też wziąć pod uwagę, że bardzo często problemy z podłączeniem do telewizora (zwłaszcza jeśli wyjście i wejście są różne) są spowodowane kiepskiej jakości kablami lub przejściówkami. A dzieje się tak nie tylko w jakości, ale w niezrozumieniu, że chiński kabel z różnymi „końcami” to zwykle rzecz niesprawna. Tych. potrzebujesz adaptera, na przykład tego: adapter HDMI-VGA.

Na przykład częstą opcją jest kupowanie kabla VGA-HDMI, ale nie działa. W większości przypadków i w przypadku większości laptopów ten kabel nigdy nie zadziała, potrzebujesz konwertera z sygnału analogowego na cyfrowy (lub odwrotnie, w zależności od tego, co jest podłączone do czego). Nadaje się tylko do przypadków, w których laptop obsługuje wyjście cyfrowe przez VGA i prawie nie ma takich przypadków.

Adaptery Mini DisplayPort w Apple Store

Laptopy Apple są wyposażone w wyjście Mini DisplayPort. Aby podłączyć się do telewizora, musisz kupić odpowiedni adapter, w zależności od tego, jakie wejścia są dostępne w Twoim telewizorze. W sprzedaży w Apple Store (można go znaleźć gdzie indziej) dostępne są następujące opcje:

Samo połączenie jest intuicyjne. Wystarczy podłączyć przewody i wybrać żądane źródło obrazu w telewizorze.

Oprócz interfejsu HDMI-HDMI możesz użyć innych opcji połączenia przewodowego, aby wyświetlić obraz z laptopa na telewizorze. W zależności od konfiguracji mogą to być następujące opcje:

Możesz założyć inne opcje połączenia przewodowego, ale wymieniłem wszystkie najczęstsze, z którymi możesz się spotkać.

Aktualizacja 2016: Napisałem bardziej szczegółową i aktualną instrukcję (niż co poniżej) na temat podłączenia laptopa do telewizora przez Wi-Fi, tj. bez przewodów: Jak podłączyć laptopa do telewizora przez Wi-Fi.

Nowoczesne laptopy z procesorami Intel Core i3, i5 i i7 mogą bezprzewodowo łączyć się z telewizorami i innymi wyświetlaczami przy użyciu technologii Intel Wireless Display. Z reguły, jeśli nie zainstalowałeś ponownie systemu Windows na swoim laptopie, wszystkie niezbędne sterowniki już tam są. Bez przewodów przesyłane są nie tylko obrazy o wysokiej rozdzielczości, ale także dźwięk.

Aby się połączyć, będziesz potrzebować specjalnego dekodera do telewizora lub obsługi tej technologii przez sam odbiornik telewizyjny. Te ostatnie obejmują:

Niestety nie mam możliwości przetestowania i zademonstrowania, jak to wszystko działa, ale szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z Intel WiDi do bezprzewodowego podłączenia laptopa i ultrabooka do telewizora znajdują się na oficjalnej stronie Intela:

http://www.intel.ru/content/www/ru/ru/architecture-and-technology/connect-mobile-device-tv-wireless.html

Mam nadzieję, że opisane powyżej metody wystarczą, abyś mógł prawidłowo podłączyć swoje urządzenia.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz