Jak podłączyć dwa monitory do komputera?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jeśli potrzebujesz podłączyć dwa monitory do komputera lub drugi monitor do laptopa, zwykle nie jest to trudne, z wyjątkiem rzadkich przypadków (gdy masz komputer ze zintegrowaną kartą wideo i pojedynczym wyjściem monitora).

W tej instrukcji opisano, jak podłączyć dwa monitory do komputera z systemem Windows 10, 8 i Windows 7, jak je skonfigurować i możliwe niuanse, które możesz napotkać podczas łączenia. Zobacz też: Jak podłączyć telewizor do komputera, Jak podłączyć laptopa do telewizora.

Aby podłączyć dwa monitory do komputera, potrzebujesz karty graficznej z więcej niż jednym wyjściem do podłączenia monitora, a to prawie wszystkie nowoczesne dyskretne karty graficzne NVIDIA i AMD. W przypadku laptopów prawie zawsze mają one złącze HDMI, VGA lub od niedawna Thunderbolt 3 do podłączenia zewnętrznego monitora.

Będzie to wymagało, aby wyjścia karty graficznej były tymi, które monitor obsługuje jako wejście, w przeciwnym razie mogą być wymagane adaptery. Np. jeśli masz dwa stare monitory z samym wejściem VGA, a karta graficzna posiada zestaw HDMI, DisplayPort i DVI, będziesz potrzebować odpowiednich przejściówek (chociaż lepszym rozwiązaniem może być tutaj wymiana monitora).

Uwaga: Z mojego doświadczenia wynika, że ​​niektórzy początkujący użytkownicy nie są świadomi, że ich monitor ma więcej wejść niż wykorzystuje. Nawet jeśli monitor jest podłączony przez VGA lub DVI, pamiętaj, że z tyłu mogą znajdować się inne wejścia, których można użyć, w takim przypadku wystarczy zakupić niezbędny kabel.

Dlatego początkowym zadaniem jest fizyczne połączenie dwóch monitorów za pomocą dostępnych wyjść karty graficznej i wejść monitorowych. Lepiej robić to przy wyłączonym komputerze, choć rozsądnie byłoby również odłączyć go od zasilania.

Jeśli nie ma możliwości nawiązania połączenia (brak wyjść, wejść, przejściówek, kabli), warto zastanowić się nad opcjami zakupu odpowiedniej do naszego zadania karty graficznej lub monitora z niezbędnym zestawem wejść.

Po włączeniu komputera, do którego podłączone są dwa monitory, są one zazwyczaj automatycznie wykrywane przez system po uruchomieniu. Może się jednak okazać, że przy pierwszym wczytaniu obrazu nie znajdzie się on na monitorze, na którym jest normalnie wyświetlany.

Po pierwszym uruchomieniu pozostaje tylko skonfigurować tryb podwójnego monitora, podczas gdy system Windows obsługuje następujące tryby:

Tryby pracy konfiguruje się w ustawieniach wyświetlania systemu Windows:

We wszystkich przypadkach, jeśli masz problemy z przejrzystością, upewnij się, że każdy monitor jest ustawiony na jego natywną rozdzielczość ekranu (zobacz Jak zmienić rozdzielczość ekranu w systemie Windows 10, Jak zmienić rozdzielczość ekranu w systemie Windows 7 i 8).

Na zakończenie kilka dodatkowych punktów, które mogą się przydać przy łączeniu dwóch monitorów lub tylko w celach informacyjnych.

Myślę, że można to zakończyć. Jeśli nadal masz pytania, coś jest niejasne lub nie działa – zostaw komentarze (jeśli to możliwe, szczegółowe), postaram się pomóc.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz