Jak pobrać mfplat.dll dla Windows 11/10/7 i naprawić błędy podczas uruchamiania gier i programów?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Czasami podczas uruchamiania gier i programów w różnych wersjach systemu Windows użytkownicy mogą napotkać błąd „Nie można kontynuować wykonywania kodu, ponieważ system nie znalazł pliku mfplat.dll” lub „Program nie może się uruchomić, ponieważ na komputerze brakuje pliku mfplat.dll ” z sugestią ponownej instalacji programu, aby rozwiązać problem.

W tej instrukcji szczegółowo opisano, jak naprawić taki błąd i w razie potrzeby pobrać plik mfplat.dll. A także o tym, jaki to plik.

Plik mfplat.dll odpowiada za działanie frameworka Media Foundation Platform, przeznaczonego do pracy z multimediami w niektórych programach i grach. Po raz pierwszy pojawił się w systemie Windows Vista i jest zapisywany w aktualnych wersjach systemu: Windows 11, Windows 10, 8.1 i Windows 7.

W zwykłych „konsumenckich” wersjach systemów Windows, takich jak „Home” i „Professional”, plik jest już domyślnie obecny w systemie:

Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do ręcznego pobierania plików DLL z witryn innych firm, należy pamiętać, że dwa wskazane foldery zawierają różne wersje pliku mfplat.dll, a bitness i odpowiadające foldery na powyższej liście nie są mylone.

Pliki mfplat.dll i inne wymagane elementy platformy Media Foundation Platform są częścią składników pakietu Media Feature Pack, które można zainstalować na jeden z następujących sposobów:

Więcej informacji na ten temat: Jak zainstalować pakiet Media Feature Pack w systemie Windows.

W systemie Windows 7 pakiet Media Feature Pack ze strony internetowej firmy Microsoft może nie być zainstalowany, ale: jeśli otworzysz pobrany plik za pomocą programu archiwizującego, na przykład 7-Zip, a następnie otworzysz plik Microsoft-windows-mediafeaturepack-oob-package .cab wewnątrz tego samego archiwizatora i rozpakuj jego zawartość w dogodnej lokalizacji, tam znajdziemy oryginalne pliki mfplat64.dll x64 (przypominam, umieściliśmy ten w System32) i x86 (a ten w SysWOW64) w odpowiednim lornetka składana

Nie ma gwarancji, że zwykłe skopiowanie tych plików naprawi błędy uruchamiania (bardzo prawdopodobne, że komunikat o błędzie wskaże inne brakujące pliki), ale takie podejście może zagwarantować, że używamy oryginalnych plików we właściwej bitwie.

Jak wspomniano powyżej, określony plik musi znajdować się w systemie, pod warunkiem, że jest to „normalna” wersja systemu Windows, żadne pliki montażowe i systemowe nie są uszkodzone, a wszystkie składniki systemu są domyślnie włączone.

Jeśli na komputerze zainstalowano oryginalne wersje systemu Windows Home lub Professional, składniki multimedialne są włączone, ale każda gra lub program zgłasza brak pliku mfplat.dll, należy spróbować przywrócić pliki systemowe za pomocą polecenia sfc /scannow w wierszu poleceń w imieniu administratora iz dużym prawdopodobieństwem plik zostanie przywrócony. Więcej na ten temat:

Jeśli z jakiegoś powodu w twoim systemie nie ma platformy Media Foundation i odpowiedniego pliku mfplat.dll, nie polecam pobierania tego pliku oddzielnie od witryn innych firm i próby rejestracji go za pomocą regsvr32.exe, w taki czy inny sposób w w drugim przypadku pojawi się komunikat o błędzie „Załadowano moduł, ale nie znaleziono punktu wejścia DllRegisterServer”. Co więcej, pobieranie plików DLL z witryn innych firm jest potencjalnie niebezpieczne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz