Jak otworzyć wiersz polecenia w systemie Windows 10?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Pomimo tego, że pytanie, jak wywołać wiersz poleceń, może nie wydawać się pytaniem, na które należy odpowiedzieć w formie instrukcji, jest ono zadawane przez wielu użytkowników, którzy zaktualizowali system do Windows 10 z 7 lub XP: ponieważ zwykle miejsce — w sekcji Wszystkie programy nie ma wiersza poleceń.

W tym artykule istnieje kilka sposobów otwierania wiersza polecenia w systemie Windows 10 zarówno jako administrator, jak i w trybie normalnym. A nawet jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem, nie wykluczam, że znajdziesz dla siebie nowe ciekawe opcje (na przykład uruchomienie wiersza poleceń z dowolnego folderu w Eksploratorze). Zobacz też: Sposoby uruchamiania wiersza poleceń jako Administrator.

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem uruchomienia monitu jako administrator (opcjonalnie) jest użycie nowego menu kontekstowego przycisku Start (wprowadzonego w wersji 8.1, dostępnego w systemie Windows 10), które można wywołać, klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start lub naciskając klawisze Windows (klawisz z logo) + X. Pomimo tego, że w najnowszych wersjach systemu Windows 10 zniknęło uruchamianie wiersza poleceń, a zamiast tego pojawił się PowerShell, możesz przywrócić wiersz poleceń do tego menu:

Przejdź do Ustawienia – Personalizacja – Pasek zadań i wyłącz element „Zamień wiersz poleceń na Windows PowerShell”, spowoduje to powrót elementu wiersza poleceń do menu Win + X i kliknięcie prawym przyciskiem myszy przycisku Start.

Ogólnie menu Win + X zapewnia szybki dostęp do wielu elementów systemu, ale w kontekście tego artykułu interesują nas elementy

Uruchomienie odpowiednio wiersza poleceń w jednej z dwóch opcji.

Moja rada jest taka, jeśli nie wiesz, jak coś się uruchamia w systemie Windows 10 lub nie możesz znaleźć ustawienia, naciśnij przycisk wyszukiwania na pasku zadań lub klawisz Windows + S i zacznij wpisywać nazwę tego elementu.

Jeśli zaczniesz pisać „Wiersz polecenia”, szybko pojawi się w wynikach wyszukiwania. Po prostym kliknięciu konsola otworzy się w trybie normalnym. Klikając znaleziony element prawym przyciskiem myszy, możesz wybrać element „Uruchom jako administrator”, również w najnowszych wersjach systemu operacyjnego element „Uruchom jako administrator” pojawił się w osobnym panelu po prawej stronie wyszukiwania wyniki.

Nie wszyscy wiedzą, ale w dowolnym folderze otwartym w Eksploratorze (z wyjątkiem niektórych folderów „wirtualnych”) możesz przytrzymać klawisz Shift, kliknąć prawym przyciskiem myszy puste miejsce w oknie Eksploratora i wybrać „Otwórz okno poleceń”. Aktualizacja: W systemie Windows 10 1703 ten element zniknął, ale możesz przywrócić element „Otwórz okno poleceń” do menu kontekstowego Eksploratora plików.

Ta akcja otworzy wiersz poleceń (nie jako administrator), w którym znajdziesz się w folderze, w którym wykonano wskazane kroki.

Menedżer zadań systemu Windows 10 umożliwia między innymi uruchamianie programów i może służyć do szybkiego uruchamiania wiersza poleceń: w menu Menedżera zadań wybierz Plik – Uruchom nowe zadanie i wprowadź cmd.exe

Jeśli zaznaczysz pole „Utwórz zadanie z uprawnieniami administratora”, wiersz poleceń zostanie uruchomiony z odpowiednimi uprawnieniami.

Wiersz polecenia to typowy program systemu Windows 10 (i nie tylko), który jest osobnym plikiem wykonywalnym cmd.exe, który znajduje się w folderach C:WindowsSystem32 i C:WindowsSysWOW64 (jeśli masz x64 wersja systemu Windows 10).

Oznacza to, że możesz uruchomić go bezpośrednio z tego miejsca, jeśli chcesz wywołać wiersz poleceń jako administrator – uruchom go prawym przyciskiem myszy i wybierz żądany element z menu kontekstowego. Możesz także utworzyć skrót cmd.exe na pulpicie, w menu startowym lub pasku zadań, aby w dowolnym momencie uzyskać szybki dostęp do wiersza poleceń.

Domyślnie, nawet w 64-bitowych wersjach systemu Windows 10, uruchomienie wiersza poleceń w sposób opisany wcześniej otwiera cmd.exe z System32. Nie wiem, czy są jakieś różnice w pracy z programem z SysWOW64, ale rozmiary plików są różne.

Innym sposobem szybkiego uruchomienia wiersza polecenia „bezpośrednio” jest naciśnięcie klawiszy Windows + R na klawiaturze i wpisanie cmd.exe w oknie Uruchom. Następnie po prostu kliknij OK.

Nie wszyscy wiedzą, ale wiersz poleceń w Windows 10 zaczął obsługiwać nowe funkcje, z których najciekawsze to kopiowanie i wklejanie za pomocą klawiatury (Ctrl + C, Ctrl + V) i myszy. Te funkcje są domyślnie wyłączone.

Aby włączyć, w już uruchomionym wierszu poleceń kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w lewym górnym rogu, wybierz „Właściwości”. Odznacz „Użyj starszej konsoli”, kliknij „OK”, zamknij wiersz polecenia i uruchom go ponownie, aby kombinacje klawiszy Ctrl działały.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz