Jak odinstalować wbudowane aplikacje w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Windows 10 jest preinstalowany z zestawem standardowych aplikacji (programów dla nowego interfejsu), takich jak OneNote, kalendarz i poczta, pogoda, mapy i inne. Jednocześnie nie wszystkie z nich można łatwo usunąć: można je usunąć z menu Start, ale nie są one usuwane z listy „Wszystkie aplikacje” ani nie ma pozycji „Usuń” w menu kontekstowym (dla te aplikacje, które sam zainstalowałeś, taki element istnieje). Zobacz też: Odinstaluj programy systemu Windows 10.

Jednak usunięcie standardowych aplikacji Windows 10 jest możliwe za pomocą poleceń PowerShell, które krok po kroku zostaną zademonstrowane poniżej. Najpierw o usuwaniu wbudowanych programów pojedynczo, a następnie o tym, jak usunąć wszystkie aplikacje dla nowego interfejsu (nie będzie to miało wpływu na twoje programy). Zobacz też: Szybko odinstaluj wbudowane aplikacje systemu Windows 10 za pomocą narzędzia Bulk Crap Uninstaller.

Aby rozpocząć, uruchom Windows PowerShell, w tym celu zacznij pisać „powershell” w pasku wyszukiwania na pasku zadań, a gdy odpowiedni program zostanie znaleziony, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator”.

Do usunięcia wbudowanych programów zostaną użyte dwa wbudowane polecenia PowerShell – Get-AppxPackage i Remove-AppxPackage, jak dokładnie ich użyć do tego celu – poniżej.

Jeśli wpiszesz Get-AppxPackage w PowerShell i naciśniesz Enter, otrzymasz pełną listę wszystkich zainstalowanych aplikacji (tylko aplikacje dla nowego interfejsu, a nie standardowe programy Windows, które możesz usunąć za pomocą panelu sterowania). To prawda, że ​​po wpisaniu takiego polecenia lista nie będzie zbyt wygodna do analizy, dlatego polecam skorzystać z następującej wersji tego samego polecenia: Get-AppxPackage | Wybierz nazwę,Pełna nazwa pakietu

W takim przypadku otrzymamy łatwą do wyświetlenia listę wszystkich zainstalowanych programów, po lewej stronie której wyświetlana jest krótka nazwa programu, po prawej pełna nazwa. Jest to pełna nazwa (PackageFullName), której należy użyć do usunięcia każdej z zainstalowanych aplikacji.

Aby usunąć określoną aplikację, użyj Get-AppxPackage PackageFullName | Usuń-AppxPackage

Jednak zamiast wpisywać pełną nazwę aplikacji, można użyć symbolu gwiazdki, który zastępuje dowolne inne znaki. Na przykład, aby usunąć aplikację Osoby, możemy uruchomić polecenie: Get-AppxPackage *ludzie* | Usuń-AppxPackage (we wszystkich przypadkach możesz również użyć skróconej nazwy z lewej strony tabeli, otoczonej gwiazdkami).

Podczas wykonywania opisanych poleceń aplikacje są usuwane tylko dla bieżącego użytkownika. Jeśli chcesz go usunąć dla wszystkich użytkowników systemu Windows 10, użyj parametru allusers w następujący sposób: Get-AppxPackage -allusers PackageFullName | Usuń-AppxPackage

Oto lista nazw aplikacji, które prawdopodobnie chcesz odinstalować (wymieniam krótkie nazwy, których można użyć z gwiazdkami na początku i na końcu w celu odinstalowania określonego programu, jak pokazano powyżej):

Jeśli chcesz usunąć wszystkie istniejące wbudowane aplikacje, możesz użyć Get-AppxPackage | Usuń-AppxPackage bez żadnych dodatkowych opcji (chociaż możesz również użyć opcji allusers, jak pokazano wcześniej, aby usunąć wszystkie aplikacje dla wszystkich użytkowników).

Jednak w tym przypadku zalecam ostrożność, ponieważ na liście standardowych aplikacji znajduje się również sklep Windows 10 oraz niektóre aplikacje systemowe, które zapewniają prawidłowe działanie wszystkich pozostałych. Podczas dezinstalacji mogą pojawić się komunikaty o błędach, ale aplikacje nadal zostaną odinstalowane (z wyjątkiem przeglądarki Edge i niektórych aplikacji systemowych).

Jeśli wyniki poprzednich kroków Cię nie zadowoliły, możesz również ponownie zainstalować wszystkie wbudowane aplikacje systemu Windows 10 za pomocą polecenia PowerShell:

Podsumowując, gdzie są skróty do programów z listy „Wszystkie programy”, w przeciwnym razie musiałem odpowiedzieć już kilka razy: naciśnij klawisze Windows + R i wpisz: shell:appsfolder, a następnie kliknij OK i zostaniesz przeniesiony do ten sam folder.

Mały darmowy program O&O AppBuster umożliwia usunięcie wbudowanych aplikacji systemu Windows 10 zarówno od deweloperów firmy Microsoft, jak i innych firm, a także, w razie potrzeby, ponowne zainstalowanie tych, które są dołączone do systemu operacyjnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z narzędzia i jego możliwości, zobacz Usuwanie wbudowanych aplikacji systemu Windows 10 w O&O AppBuster.

Jeśli nie byłeś wcześniej zaznajomiony z darmowym programem CCleaner, polecam przeczytanie używania CCleaner w dobrym celu – narzędzie może być naprawdę przydatne, upraszczając i przyspieszając wiele zwykłych czynności w celu optymalizacji wydajności komputera.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz