Jak odinstalować aktualizacje systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W niektórych przypadkach automatycznie instalowane aktualizacje systemu Windows 10 mogą powodować problemy z komputerem lub laptopem – zdarzyło się to kilka razy od czasu wydania systemu operacyjnego. W takich sytuacjach może być konieczne odinstalowanie najnowszych zainstalowanych aktualizacji lub określonej aktualizacji systemu Windows 10.

W tym przewodniku istnieją trzy proste sposoby odinstalowania aktualizacji systemu Windows 10, a także sposób zapobiegania instalowaniu określonych aktualizacji zdalnych w przyszłości. Aby skorzystać z opisanych metod, musisz mieć uprawnienia administratora na komputerze. Pomocne może być również: Jak całkowicie wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10.

Uwaga: w przypadku niektórych aktualizacji poniższe metody mogą nie mieć przycisku „Odinstaluj”, a podczas odinstalowywania za pomocą wiersza poleceń może pojawić się komunikat: „Aktualizacja dla systemu Microsoft Windows jest wymaganym składnikiem tego komputera, dlatego dezinstalacja nie jest to możliwe”, w takiej sytuacji skorzystaj z przewodnika: Jak odinstalować obowiązkową aktualizację systemu Windows 10, która nie zostanie odinstalowana.

Pierwszym sposobem jest użycie odpowiedniego elementu w interfejsie ustawień systemu Windows 10. Aby usunąć aktualizacje, w tym przypadku musisz wykonać następujące kroki.

Możesz również uzyskać listę aktualizacji z możliwością ich odinstalowania za pomocą Panelu sterowania systemu Windows 10: w tym celu przejdź do panelu sterowania, wybierz „Programy i funkcje”, a następnie wybierz „Wyświetl zainstalowane aktualizacje” na liście na lewo. Kolejne czynności będą takie same jak w paragrafach 4-6 powyżej.

Innym sposobem usunięcia zainstalowanych aktualizacji jest użycie wiersza poleceń. Procedura będzie następująca:

Uwaga: jeśli użyjesz polecenia wusa /uninstall /kb:numer_aktualizacji /quiet w kroku 5, aktualizacja zostanie usunięta bez pytania o potwierdzenie, a w razie potrzeby zostanie automatycznie wykonane ponowne uruchomienie.

Krótko po wydaniu systemu Windows 10 firma Microsoft wydała specjalne narzędzie Pokaż lub ukryj aktualizacje (Pokaż lub ukryj aktualizacje), które pozwala wyłączyć instalację niektórych aktualizacji (a także zaktualizować wybrane sterowniki, jak opisano wcześniej w poradniku Jak wyłączyć aktualizacje sterowników w systemie Windows 10).

Narzędzie można pobrać z oficjalnej witryny firmy Microsoft. (na końcu strony pozycja „Pobierz pakiet Pokaż lub ukryj aktualizacje”), a po jej uruchomieniu będziesz musiał wykonać następujące czynności

To wszystko. Dalsza instalacja wybranej aktualizacji systemu Windows 10 zostanie wyłączona, dopóki nie włączysz jej ponownie za pomocą tego samego narzędzia (lub dopóki coś nie zrobi firma Microsoft).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz