Jak nagrać live CD na dysk flash

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Live CD to skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów z komputerem, leczenia wirusów, diagnozowania usterek (w tym sprzętowych), a także jeden ze sposobów wypróbowania używanego systemu operacyjnego bez instalowania go na komputerze. Zazwyczaj płyty Live CD są dystrybuowane jako obraz ISO do nagrywania na płytę, ale można łatwo nagrać obraz Live CD na dysk flash, uzyskując w ten sposób Live USB.

Pomimo tego, że taka procedura jest dość prosta, może jednak budzić pytania użytkowników, ponieważ zwykłe metody tworzenia rozruchowego dysku flash USB w systemie Windows zwykle nie są tutaj odpowiednie. W tej instrukcji jest kilka sposobów na wypalenie Live CD na USB, a także jak umieścić kilka obrazów na jednym dysku flash USB.

WinSetupFromUSB jest jednym z moich ulubionych, ma wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć bootowalną pamięć flash USB z prawie wszystkim.

Z jego pomocą możesz nagrać obraz ISO Live CD na dysk USB (lub nawet kilka obrazów, z menu do wyboru podczas uruchamiania), ale będziesz potrzebować wiedzy i zrozumienia niektórych niuansów, które ja będą omawiać.

Najważniejszą różnicą między wypalaniem zwykłej dystrybucji Windows a Live CD jest różnica w użytych w nich bootloaderach. Nie będę wdawał się w szczegóły, ale zauważ, że większość obrazów rozruchowych do diagnozowania, sprawdzania i rozwiązywania problemów z komputerem jest zbudowana przy użyciu programu ładującego GRUB4DOS, ale istnieją inne opcje, takie jak te oparte na Windows PE (Windows Live CD ).

W skrócie, używanie programu WInSetupFromUSB do nagrywania Live CD na dysk flash USB jest następujące:

Mam również szczegółowy przewodnik po WinSetupFromUSB (wraz z filmem), który wyraźnie pokazuje, jak korzystać z tego programu.

Z prawie każdego obrazu ISO z Live CD możesz utworzyć rozruchowy dysk flash USB za pomocą programu UltraISO.

Procedura nagrywania jest bardzo prosta – wystarczy otworzyć ten obraz w programie i wybrać pozycję „Nagraj obraz dysku twardego” w menu „Rozruch”, a następnie określić dysk USB do nagrywania. Więcej na ten temat: Bootable UltraISO flash drive (pomimo tego, że instrukcje są podane w odniesieniu do Windows 8.1, procedura jest całkowicie taka sama).

Prawie każda „oficjalna” płyta Live CD na stronie dewelopera ma własne instrukcje dotyczące zapisywania na dysku flash USB, a także własne narzędzia do tego, na przykład dla Kaspersky – jest to Kaspersky Rescue Disk Maker. Czasami lepiej jest z nich korzystać (na przykład podczas nagrywania przez WinSetupFromUSB, określony obraz nie zawsze działa odpowiednio).

Podobnie w przypadku domowych płyt Live CD miejsca, z których je pobierasz, prawie zawsze zawierają szczegółowe instrukcje, jak szybko uzyskać odpowiedni obraz na USB. W wielu przypadkach wystarczy wiele programów do tworzenia rozruchowego dysku flash USB.

I wreszcie, niektóre z tych ISO zaczęły już zdobywać wsparcie dla rozruchu EFI i w niedalekiej przyszłości myślę, że większość z nich będzie to obsługiwać, a w takim przypadku zwykle wystarczy po prostu skopiować zawartość obraz na dysk USB z systemem plików FAT32, aby go uruchomić.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz