Jak dodać program do menu kontekstowego Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Ta instrukcja dotyczy dodawania uruchamiania dowolnego programu do menu kontekstowego. Nie wiem, czy ci się to przyda, ale teoretycznie może tak być, jeśli nie chcesz zaśmiecać pulpitu skrótami i często musisz uruchamiać ten sam program.

Na przykład, aby otworzyć Notatnik, czasami wykonuję następujące kroki: Klikam prawym przyciskiem myszy, wybieram Nowy – Dokument tekstowy, a następnie otwieram go. Chociaż możesz po prostu dodać uruchomienie notatnika do pierwszego poziomu tego menu i przyspieszyć proces. Zobacz też: Łatwo edytuj menu kontekstowe Windows 10, 8.1 i Windows 7 w programie EasyContextMenu, Jak przywrócić Panel sterowania do menu kontekstowego przycisku Start systemu Windows 10, Jak dodać elementy do menu Otwórz za pomocą.

Aby dodać programy do menu, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie, potrzebujemy edytora rejestru, możesz go uruchomić, naciskając klawisze Windows + R, po czym musisz wprowadzić regedit w oknie Uruchom i kliknąć OK.

Otwórz następującą gałąź w edytorze rejestru: HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryBackgroundshell

Kliknij prawym przyciskiem myszy folder Shell i wybierz „Nowy” – „Sekcja” i nadaj mu nazwę, w moim przypadku – „notatnik”.

Następnie w prawej części edytora rejestru kliknij dwukrotnie parametr „Domyślny” i wprowadź żądaną nazwę tego programu w polu „Wartość”, ponieważ będzie on wyświetlany w menu kontekstowym.

W następnym kroku kliknij prawym przyciskiem myszy utworzoną sekcję (notatnik) i ponownie wybierz „Utwórz” – „Sekcja”. Nazwij sekcję „polecenie” (małą literą).

I ostatni krok: kliknij dwukrotnie opcję „Domyślne” i wprowadź w cudzysłowie ścieżkę do programu, który chcesz uruchomić.

To wszystko, zaraz po tym (a czasami dopiero po ponownym uruchomieniu komputera) w menu kontekstowym na pulpicie pojawi się nowa pozycja, umożliwiająca szybkie uruchomienie żądanej aplikacji.

Możesz dodać dowolną liczbę programów do menu kontekstowego, uruchamiać je z niezbędnymi parametrami i tym podobne. Wszystko to działa w systemach operacyjnych Windows 7, 8 i Windows 8.1.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz