Instalowanie systemu Windows XP z dysku flash

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W różnych sytuacjach może być konieczne zainstalowanie systemu Windows XP z dysku flash USB, z których najbardziej oczywistą jest konieczność zainstalowania systemu Windows XP na słabym netbooku, który nie ma napędu CD. A jeśli sam Microsoft zadbał o zainstalowanie systemu Windows 7 z dysku USB, zwalniając odpowiednie narzędzie, to w przypadku poprzedniej wersji systemu operacyjnego będziesz musiał użyć programów innych firm.

Przydatne może być również: uruchamianie z pendrive’a w BIOS-ie

UPD: Łatwiejszy sposób tworzenia: rozruchowy dysk flash z systemem Windows XP

Najpierw musisz pobrać program WinSetupFromUSB – istnieje wiele źródeł, z których możesz pobrać ten program w sieci. Z jakiegoś powodu najnowsza wersja WinSetupFromUSB nie działała dla mnie – dała błąd podczas przygotowywania pendrive’a. Z wersją 1.0 Beta 6 nigdy nie było żadnych problemów, dlatego zademonstruję tworzenie pendrive’a do instalacji Windows XP w tym programie.

Wygraj konfigurację z USB

Podłączamy dysk flash USB (wystarczą 2 gigabajty dla zwykłego systemu Windows XP SP3) do komputera, nie zapomnij zapisać z niego wszystkich niezbędnych plików, ponieważ. zostaną one usunięte w trakcie tego procesu. Uruchamiamy WinSetupFromUSB z uprawnieniami administratora i wybieramy dysk USB, z którym będziemy pracować, po czym uruchamiamy Bootice za pomocą odpowiedniego przycisku.

formatowanie pendrive’a

wybierz tryb formatowania

W oknie programu Bootice naciśnij przycisk „Wykonaj format” – musimy odpowiednio sformatować dysk flash USB. Z wyświetlonych opcji formatowania wybierz tryb USB-HDD (pojedyncza partycja), kliknij „Następny krok”. W wyświetlonym oknie wybierz system plików: „NTFS”, uzgodnij, co zaoferuje program i poczekaj na zakończenie formatowania.

Instalowanie bootloadera na dysku flash

Następnym krokiem jest utworzenie niezbędnego wpisu rozruchowego na dysku flash. Aby to zrobić, we wciąż uruchomionym Bootice kliknij Process MBR, w wyświetlonym oknie zatrzymaj nasz wybór na GRUB dla DOS, kliknij Install / Config, a następnie, nie zmieniając niczego w ustawieniach, Save to Disk. Dysk flash jest gotowy. Zamknij Bootice i wróć do głównego okna WinSetupFromUSB, które widziałeś na pierwszym rysunku.

Będziemy potrzebować dysku lub obrazu dysku instalacyjnego z systemem Microsoft Windows XP. Jeśli mamy obraz, to musi być on zamontowany do systemu za pomocą np. Daemon Tools lub rozpakowany do osobnego folderu za pomocą dowolnego archiwizatora. Tych. aby przejść do ostatniego etapu tworzenia rozruchowego dysku flash USB w systemie Windows XP, potrzebujemy folderu lub dysku ze wszystkimi plikami instalacyjnymi. Gdy mamy już potrzebne pliki, w głównym oknie programu WinSetupFromUSB zaznaczamy pole obok Instalatora Windows2000/XP/2003, wciskamy przycisk z wielokropkiem i określamy ścieżkę do folderu z instalacją Windows XP. Etykietka narzędzia w otwartym oknie dialogowym wskazuje, że podfoldery I386 i amd64 powinny znajdować się w tym folderze — wskazówka może być przydatna w przypadku niektórych kompilacji systemu Windows XP.

Nagrywanie systemu Windows XP na dysk flash

Po wybraniu folderu pozostaje nacisnąć jeden przycisk: GO, a następnie poczekać na zakończenie tworzenia naszego rozruchowego dysku USB.

Aby zainstalować system Windows XP z urządzenia USB, musisz określić w systemie BIOS komputera, że ​​uruchamia się on z dysku flash USB. Na różnych komputerach zmiana urządzenia rozruchowego może się różnić, ale ogólnie wygląda to tak samo: przejdź do systemu BIOS, naciskając klawisz Del lub F2 po włączeniu komputera, wybierz sekcję Rozruch lub Ustawienia zaawansowane, znajdź kolejność urządzeń rozruchowych i ustaw urządzenie rozruchowe jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Następnie zapisz ustawienia BIOS i uruchom ponownie komputer. Po ponownym uruchomieniu pojawi się menu, w którym należy wybrać Instalator systemu Windows XP i przejść do instalacji systemu Windows. Pozostała część procesu przebiega tak samo, jak podczas normalnej instalacji systemu z dowolnego innego nośnika, aby uzyskać więcej informacji, zobacz Instalacja systemu Windows XP.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz