Instalacja Windows 7 i Windows 8

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

W tym artykule podejmę się ciężkiej pracy i spróbuję porozmawiać o tym, jak zainstalować system Windows 7 lub Windows 8. Co więcej, instalacja systemu Windows zostanie rozważona, biorąc pod uwagę różne niuanse, instalację z dysku i dysku flash na netbook i laptop, ustawienia BIOS i tak dalej. Omówię wszystkie kroki tak szczegółowo, jak to możliwe, aby nawet najbardziej początkujący użytkownik odniósł sukces, nie wymagał pomocy komputera i nie miał żadnych problemów.

Przede wszystkim – zestaw dystrybucyjny z systemem operacyjnym. Co to jest dystrybucja Windows? – Są to wszystkie pliki niezbędne do pomyślnej instalacji na płycie CD, w pliku obrazu CD lub DVD (na przykład iso), na dysku flash USB, a nawet w folderze na dysku twardym.

Cóż, jeśli masz gotowy dysk rozruchowy z systemem Windows. Jeśli go brakuje, ale jest obraz dysku, użyj specjalnych programów, aby nagrać obraz na płytę CD lub utwórz bootowalną pamięć flash USB (co jest szczególnie przydatne podczas instalacji na netbooku lub laptopie z uszkodzonym napędem DVD).

Warto zauważyć, że w większości przypadków (chyba, że ​​zbierasz rzadką kolekcję) filmy, muzyka, śmieszne zdjęcia z Internetu nie są ważnymi plikami, o które powinieneś się martwić.

Jeśli chodzi o programy, w większości przypadków będą musiały zostać ponownie zainstalowane, więc zalecam, aby zawsze mieć jakiś folder z dystrybucjami całego niezbędnego oprogramowania lub mieć te programy na dyskach.

W niektórych przypadkach, na przykład podczas aktualizacji z Windows XP do Windows 7 lub z siódmego do Windows 8, instalator działający wewnątrz systemu operacyjnego (tzn. nie przez BIOS, co zostanie omówione później), oferuje zapisanie kompatybilnych plików, ustawień i programy. Możesz wybrać tę opcję i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora, ale zalecam użycie czystej instalacji z formatowaniem partycji systemowej dysku twardego, wyeliminuje to wiele możliwych problemów:

Instalacja komputera do rozruchu z dysku rozruchowego lub dysku flash nie jest trudnym zadaniem, jednak niektóre firmy zajmujące się naprawą komputerów mogą pobierać niezbyt przyzwoitą kwotę za samą tę akcję. Zrobimy to sami.

Tak więc, jeśli wszystko jest gotowe do kontynuowania – pliki są zapisywane, dysk rozruchowy lub dysk flash znajduje się w komputerze lub jest do niego podłączony (zwróć uwagę, że niepożądane jest wkładanie dysku flash do portów różnych koncentratorów lub rozgałęźników USB Idealną opcją jest wejście do portu USB na płycie głównej komputera – z tyłu stacjonarnego komputera PC lub z boku obudowy laptopa), to zacznijmy:

Nie, wolałbym teraz napisać osobny artykuł o tym, jak skonfigurować BIOS do rozruchu z dysku flash USB lub dysku i po prostu umieścić link: Uruchamianie systemu BIOS z dysku flash USB i dysku

Proces instalacji dwóch ostatnich systemów operacyjnych firmy Microsoft jest praktycznie taki sam, dlatego zrzuty ekranu będą wyświetlane tylko w przypadku instalacji systemu Windows 7. W systemie Windows 8 jest dokładnie tak samo.

Instalacja Windows, pierwszy krok

Na pierwszym ekranie instalacji systemu Windows 7 zostaniesz poproszony o wybranie języka – polskiego lub angielskiego.

Kolejne dwa kroki są oczywiste – kliknij przycisk „Zainstaluj” i zaakceptuj warunki umowy licencyjnej, po czym będziesz musiał wybrać jedną z dwóch opcji – Aktualizacja systemu lub Pełna instalacja systemu. Jak pisałem powyżej gorąco polecam pełną instalację.

Konfigurowanie dysku twardego do instalacji

Kolejny krok w wielu przypadkach jest jednym z najważniejszych – zostaniesz poproszony o wybranie i skonfigurowanie dysku do instalacji systemu Windows. Na tym etapie możesz:

Jeśli więc masz już dwie lub więcej partycji na dysku twardym i nie chcesz dotykać żadnych partycji innych niż partycja systemowa, to:

Jeśli na dysku twardym znajduje się tylko jedna partycja, ale chcesz podzielić ją na dwie lub więcej partycji:

Klucz aktywacyjny systemu Windows

Poczekaj na zakończenie instalacji. Podczas tego procesu komputer może się ponownie uruchomić, a po zakończeniu najprawdopodobniej poprosi o wprowadzenie klucza Windows, nazwy użytkownika i, jeśli chcesz, hasła. To wszystko. Następnym krokiem jest skonfigurowanie systemu Windows i zainstalowanie sterowników.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz