Funkcja kopii zapasowej historii plików umożliwia automatyczne zapisywanie poprzednich wersji edytowanych plików i nie tylko: przy użyciu tej samej funkcji plik można szybko zwrócić po usunięciu (nawet jeśli nie znajduje się w koszu), co czasami może być przydatne.
W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak skonfigurować historię plików systemu Windows 11, a w przyszłości — używać go do przywracania poprzednich wersji plików po ich zmianie lub usunięciu. Powiązane: Jak utworzyć pełną kopię zapasową systemu Windows 11.
W przeciwieństwie do innych wbudowanych funkcji tworzenia kopii zapasowych w systemie Windows 11, Historia plików jest łatwiejsza w konfiguracji i obsłudze, ale ma pewne cechy charakterystyczne pracy:
Aby włączyć historię plików, musisz wykonać następujące kroki:
W przyszłości kopia zapasowa będzie wykonywana zgodnie z ustawieniami dokonanymi w kroku 6, ale w razie potrzeby możesz również uruchomić ją ręcznie, w tym celu przejdź do okna „Historia plików” i kliknij „Uruchom”. Może to być przydatne, jeśli tworzysz kopię zapasową na zewnętrznym dysku twardym lub dysku SSD, który jest następnie odłączany od komputera.
Sama historia pliku jest przechowywana w folderze FileHistory na dysku wybranym, gdy funkcja jest włączona. Wyłączenie historii plików nie spowoduje automatycznego usunięcia folderu, ale możesz to zrobić ręcznie.
Korzystanie z Historii plików do przywracania poprzednich wersji zmodyfikowanych plików jest bardzo łatwe. Najszybszy sposób:
Druga metoda jest odpowiednia zarówno do zwrócenia poprzedniej wersji pliku, jak i do przywrócenia go z historii pliku po usunięciu:
Podsumowując, Historia plików to użyteczna i co najważniejsze bezpłatna funkcja tworzenia kopii zapasowych już wbudowana w Windows 11 (i wcześniejsze wersje systemu), a jej użycie może być całkiem rozsądnym rozwiązaniem, jeśli przechowuje się poprzednie wersje plików z możliwością aby szybko do nich wrócić, trzeba od czasu do czasu.