Hibernacja systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak skonfigurować lub wyłączyć tryb uśpienia w systemie Windows 10 zarówno w nowym interfejsie ustawień, jak i w znanym panelu sterowania. Również na końcu artykułu rozważono główne problemy związane z działaniem trybu uśpienia w systemie Windows 10 i sposobami ich rozwiązywania. Temat pokrewny: Hibernacja systemu Windows 10.

Dlaczego wyłączenie trybu uśpienia może być przydatne: na przykład wygodniej jest komuś wyłączyć laptopa lub komputer po naciśnięciu przycisku zasilania i nie iść spać, a niektórzy użytkownicy po aktualizacji do nowego systemu operacyjnego mają do czynienia z fakt, że laptop się nie budzi. Tak czy inaczej, nie jest to trudne. Może się również przydać: Co zrobić, jeśli w menu Start nie ma opcji Uśpij.

Pierwszy sposób, który jest również najłatwiejszy, to skorzystanie z nowego interfejsu ustawień systemu Windows 10, do którego można uzyskać dostęp poprzez „Start” – „Ustawienia” lub naciskając klawisze Win + I na klawiaturze.

W ustawieniach wybierz „System”, a następnie „Zasilanie i uśpienie”. Tutaj, w sekcji „Uśpienie”, możesz skonfigurować tryb uśpienia do pracy lub wyłączyć go osobno, gdy jest zasilany z sieci lub baterii.

Tutaj możesz również skonfigurować ustawienia wyłączania ekranu, jeśli chcesz. Na dole strony ustawień zasilania i uśpienia znajduje się pozycja „Zaawansowane ustawienia zasilania”, w której można również wyłączyć tryb uśpienia, a jednocześnie zmienić zachowanie komputera lub laptopa po naciśnięciu przycisku zamykania lub zamknięciu pokrywę (to znaczy, że możesz wyłączyć uśpienie dla tych czynności) . To jest następna sekcja.

Jeśli przejdziesz do ustawień zasilania w sposób opisany powyżej lub przez Panel sterowania (Sposoby otwierania Panelu sterowania Windows 10) – Opcje zasilania, to tam możesz również wyłączyć tryb uśpienia lub skonfigurować jego działanie, robiąc to jednocześnie dokładniej niż w poprzedniej opcji.

Naprzeciw aktywnego planu zasilania kliknij „Ustawianie planu zasilania”. Na następnym ekranie będziesz mógł skonfigurować czas uśpienia komputera i wybierając opcję „Nigdy”, wyłącz uśpienie systemu Windows 10.

Jeśli klikniesz pozycję „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania” poniżej, zostaniesz przeniesiony do okna szczegółowych ustawień dla bieżącego schematu. Tutaj możesz osobno ustawić zachowanie systemu związane z trybem uśpienia w sekcji „Uśpienie”:

Inną sekcją ustawień planu zasilania związaną z trybem uśpienia są „Przyciski zasilania i pokrywa”, tutaj możesz osobno ustawić akcje zamykania pokrywy laptopa, naciskania przycisku zasilania (domyślnie dla laptopów jest to uśpienie) i akcji dla przycisk uśpienia (nawet nie wiem jak to wygląda, nie widziałem go).

W razie potrzeby możesz także ustawić opcje wyłączania dysków twardych w czasie bezczynności (w sekcji Dysk twardy) oraz opcje wyłączania lub przyciemniania ekranu (w sekcji Wyświetlacz).

A teraz typowe problemy z działaniem trybu uśpienia w systemie Windows 10 i nie tylko.

Windows 10 ma również ukrytą pozycję „Limit czasu automatycznego uśpienia systemu”, która teoretycznie powinna działać tylko po automatycznym wybudzeniu. Jednak dla niektórych użytkowników działa bez tego i system zasypia po 2 minutach, niezależnie od wszystkich ustawień. Jak to naprawić:

To wszystko. Wydaje się, że na tak prosty temat powiedział nawet więcej niż to konieczne. Ale jeśli nadal masz pytania dotyczące trybu uśpienia w systemie Windows 10, zapytaj, rozwiążemy to.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz