Gdzie i jak pobrać kodeki i co to jest

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

W tej instrukcji omówimy kilka sposobów pobierania kodeków dla Windows i Mac OS X, postaram się to szczegółowo opisać i wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje, nie ograniczając się do linku do pojedynczej paczki kodeków (pakietu kodeków ). Poza tym dotknę odtwarzaczy, które potrafią odtwarzać filmy w różnych formatach i płytach DVD bez instalowania kodeków w systemie Windows (ponieważ mają do tego celu własne wbudowane moduły).

A na początek – o tym, czym są kodeki. Kodeki to oprogramowanie umożliwiające kodowanie i dekodowanie plików multimedialnych. Jeśli więc podczas odtwarzania wideo słyszysz dźwięk, ale nie ma obrazu, film w ogóle się nie otwiera lub dzieje się coś podobnego, to najprawdopodobniej jest to brak kodeków niezbędnych do odtwarzania. Problem został rozwiązany po prostu – powinieneś pobrać i zainstalować potrzebne kodeki.

Najpopularniejszym sposobem pobierania kodeków dla systemu Windows jest pobranie darmowego pakietu kodeków online, który jest zbiorem najczęściej pożądanych kodeków. Z reguły do ​​użytku domowego i oglądania filmów z Internetu, płyt DVD, filmów nakręconych telefonem i innych źródeł multimedialnych, a także słuchania dźwięku w różnych formatach wystarczy pakiet sterowników.

Najpopularniejszym z tych pakietów kodeków jest K-Lite Codec Pack. Polecam ściągać go tylko z oficjalnej strony http://www.codecguide.com/download_kl.htm a nie nigdzie indziej. Bardzo często, szukając tego pakietu kodeków za pomocą wyszukiwarek, użytkownicy nabywają złośliwe oprogramowanie, co nie jest do końca pożądane.

Pobierz pakiet kodeków K-Lite z oficjalnej strony

Instalacja pakietu K-Lite Codec Pack nie jest trudna: w większości przypadków wystarczy kliknąć przycisk Dalej i ponownie uruchomić komputer po zakończeniu instalacji. Potem wszystko, czego wcześniej nie można było zobaczyć, zadziała.

To nie jedyny sposób instalacji: kodeki można również pobierać i instalować pojedynczo, jeśli wiesz, jakiego kodeka potrzebujesz. Oto przykłady oficjalnych witryn, z których można pobrać jeden lub inny kodek:

Podobnie możesz znaleźć inne strony, aby pobrać niezbędne kodeki. Nic skomplikowanego, z reguły nie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, że strona jest wiarygodna: pod przykrywką kodeków często próbują rozpowszechniać coś innego. Nigdy nie wpisuj nigdzie swoich numerów telefonów i nie wysyłaj SMS-ów, to oszustwo.

Ostatnio coraz więcej polskich użytkowników staje się posiadaczami Apple MacBook lub iMac. I wszyscy mają ten sam problem – wideo się nie odtwarza. Jeśli jednak wszystko jest mniej więcej jasne w systemie Windows i większość ludzi już wie, jak samodzielnie zainstalować kodeki, w systemie Mac OS X nie zawsze jest to możliwe.

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania kodeków na komputerze Mac jest pobranie pakietu kodeków Perian z oficjalnej strony internetowej http://perian.org/. Ten pakiet kodeków jest dystrybuowany bezpłatnie i zapewnia obsługę prawie wszystkich formatów audio i wideo na MacBooku Pro oraz Air lub iMac.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz instalować kodeków, a może jest to zabronione przez administratora systemu, możesz użyć odtwarzaczy wideo i audio, które będą zawierały kodeki w pakiecie. Co więcej, te odtwarzacze multimedialne mogą być używane bez instalacji na komputerze, co pozwala uniknąć ewentualnych trudności.

Najbardziej znane z tych programów do odtwarzania treści audio i wideo to VLC Player i KMPlayer. Oba odtwarzacze mogą odtwarzać większość rodzajów audio i wideo bez instalowania kodeków w systemie, są dystrybuowane bezpłatnie, są dość wygodne, a także mogą pracować bez instalacji na komputerze, na przykład z pendrive’a.

Możesz pobrać KMPlayer ze strony http://www.kmpmedia.net/ (oficjalna strona), a VLC Player ze strony programisty http://www.videolan.org/. Obaj gracze są bardzo godni i doskonale radzą sobie ze swoimi zadaniami.

Odtwarzacz VLC

Kończąc ten prosty przewodnik, zauważę, że w niektórych przypadkach nawet obecność kodeków nie prowadzi do normalnego odtwarzania wideo – może spowolnić, rozpadać się w kwadraty lub w ogóle nie być pokazywane. W takim przypadku należy zaktualizować sterowniki karty graficznej (zwłaszcza w przypadku ponownej instalacji systemu Windows) i ewentualnie upewnić się, że dostępny jest DirectX (dotyczy użytkowników systemu Windows XP, którzy właśnie zainstalowali system operacyjny).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz