Gadżety dla Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Ten artykuł dotyczy tego, gdzie pobrać gadżety dla systemu Windows 10 i jak je zainstalować w systemie – oba te pytania są zadawane przez użytkowników, którzy zaktualizowali system operacyjny do nowej wersji z „siódemki”, gdzie już się przyzwyczaili do gadżetów pulpitu (takich jak zegary, pogoda, wskaźnik procesora itp.). Pokażę ci trzy sposoby na zrobienie tego. Na końcu instrukcji znajduje się również wideo, które pokazuje wszystkie te sposoby na uzyskanie bezpłatnych gadżetów pulpitu dla systemu Windows 10.

Domyślnie w systemie Windows 10 nie ma oficjalnego sposobu na instalowanie gadżetów, ta funkcja została usunięta z systemu i zakłada się, że zamiast tego użyjesz nowych kafelków aplikacji, które również mogą wyświetlać wymagane informacje. Możesz jednak pobrać bezpłatny program innej firmy, który zwróci zwykłą funkcjonalność gadżetów znajdujących się na pulpicie – dwa takie programy zostaną omówione poniżej.

Darmowy program Gadgets Revived przywraca gadżety do systemu Windows 10 dokładnie tak, jak w systemie Windows 7 – ten sam zestaw, w języku polskim, w tym samym interfejsie, co wcześniej.

Po zainstalowaniu programu możesz kliknąć menu kontekstowe pulpitu (kliknięciem prawym przyciskiem myszy) element „Gadżety”, a następnie wybrać, które z nich chcesz umieścić na pulpicie.

Dostępne są wszystkie standardowe gadżety: pogoda, zegar, kalendarz i inne oryginalne gadżety firmy Microsoft, ze wszystkimi skórkami (motywami) i funkcjami dostosowywania.

Ponadto program zwróci funkcje zarządzania gadżetami do sekcji personalizacji panelu sterowania i elementu menu kontekstowego pulpitu „Widok”.

Możesz bezpłatnie pobrać program Gadgets Revived na oficjalnej stronie http://gadgetsrevived.com/download-sidebar/

8GadgetPack to kolejny darmowy program do instalowania gadżetów na pulpicie systemu Windows 10, który jest nieco bardziej funkcjonalny niż poprzedni (ale nie do końca w języku polskim). Po zainstalowaniu, podobnie jak w poprzednim przypadku, możesz przejść do wybierania i dodawania gadżetów poprzez menu kontekstowe pulpitu.

Pierwsza różnica to znacznie szerszy wybór gadżetów: oprócz standardowych na każdą okazję dostępne są dodatkowe – listy uruchomionych procesów, zaawansowane monitory systemowe, konwerter jednostek, jest kilka gadżetów pogodowych.

Drugi to obecność przydatnych ustawień, które można wywołać, uruchamiając 8GadgetPack z menu Wszystkie aplikacje. Pomimo tego, że ustawienia są w języku angielskim, wszystko jest dość jasne:

Gadżety Windows 10 w tej wersji można pobrać z oficjalnej strony http://8gadgetpack.net/

Missed Features Installer 10 (MFI10) to pakiet komponentów dla systemu Windows 10, które były obecne w poprzednich wersjach systemu, ale zniknęły w 10, wśród których znajdują się gadżety pulpitu, podczas gdy zgodnie z wymaganiami naszego użytkownika, w języku polskim (pomimo Anglojęzyczny interfejs instalatora).

MFI10 to obraz dysku ISO o rozmiarze ponad gigabajta, który można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony (aktualizacja: MFI zniknął z tych stron, nie wiem gdzie teraz szukać) mfi.webs.com lub mfi -project.weebly.com (ibid. istnieją wersje dla poprzednich wersji systemu Windows). Zaznaczam, że filtr SmartScreen w przeglądarce Edge blokuje pobieranie tego pliku, ale nie mogłem znaleźć w jego działaniu niczego podejrzanego (i tak uważaj, w tym przypadku nie mogę zagwarantować czystości).

Po pobraniu obrazu zamontuj go w systemie (w systemie Windows 10 odbywa się to poprzez dwukrotne kliknięcie pliku ISO) i uruchom MFI10 znajdujący się w folderze głównym dysku. Najpierw rozpocznie się umowa licencyjna, a po kliknięciu przycisku „OK” otworzy się menu z wyborem komponentów do instalacji. Na pierwszym ekranie, na którym zobaczysz element „Gadżety”, który jest wymagany do zainstalowania gadżetów pulpitu systemu Windows 10.

Domyślna instalacja odbywa się w języku polskim, a po jej zakończeniu w panelu sterowania znajdziesz element „Gadżety pulpitu” (dostałem ten element dopiero po wpisaniu „Gadżety” w polu wyszukiwania panelu sterowania, tj. nie od razu ), pracy, która podobnie jak zestaw dostępnych gadżetów nie różni się od tego, czym była wcześniej.

Poniższy film pokazuje dokładnie, skąd wziąć gadżety i jak je zainstalować w systemie Windows 10 dla trzech powyższych opcji.

Wszystkie trzy sprawdzone programy umożliwiają również pobieranie i instalowanie gadżetów innych firm na pulpicie systemu Windows 10, ale programiści zauważają, że niewielka ich liczba z jakiegoś powodu nie działa. Jednak dla większości użytkowników uważam, że wystarczy istniejący zestaw.

Jeśli chcesz spróbować czegoś ciekawszego z możliwością pobierania tysięcy widżetów pulpitu w różnych projektach (przykład powyżej) i całkowicie zmienić interfejs systemu, wypróbuj Rainmeter.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz