Fotopułapka to darmowe oprogramowanie do nagrywania ekranu.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Recenzje programów do nagrywania wideo z ekranu komputera lub laptopa pojawiły się na tej stronie więcej niż raz (możesz zapoznać się z głównymi narzędziami do tych celów tutaj: Najlepsze programy do nagrywania wideo z ekranu komputera), ale niewiele z nich łączą trzy właściwości jednocześnie: łatwość użytkowania, wystarczającą dla większości funkcjonalności i darmową.

Niedawno poznałem inny program – Captura, który pozwala nagrywać wideo w Windows 10, 8 i Windows 7 (screencasty i po części wideo z gier, z dźwiękiem i bez, z nakładką na kamerę internetową i bez) i wydaje się, że takie właściwości dogadują się całkiem dobrze. Ta recenzja dotyczy wspomnianego bezpłatnego i otwartego programu.

Po uruchomieniu programu zobaczysz prosty i wygodny (z wyjątkiem tego, że obecnie w programie nie ma języka polskiego), z którym, mam nadzieję, nie będzie trudno sobie poradzić. Aktualizacja: w komentarzach mówią, że teraz jest też język polski, który można włączyć w ustawieniach.

Wszystkie podstawowe ustawienia nagrywania wideo z ekranu można dokonać w głównym oknie narzędzia, w poniższym opisie starałem się wskazać wszystko, co może się przydać.

Cóż, na samej górze programu znajduje się przycisk nagrywania, który zmienia się na „zatrzymaj” podczas procesu, pauzy i zrzutu ekranu. Domyślnie nagrywanie można uruchamiać i zatrzymywać za pomocą kombinacji klawiszy Alt+F9.

Dodatkowe ustawienia można znaleźć w sekcji „Konfiguruj” w głównym oknie programu, wśród tych, które można podświetlić i które mogą być najbardziej przydatne:

Po przejściu do sekcji „O programie” w menu głównym programu znajduje się przełącznik języków interfejsu. Jednocześnie można wybrać język polski, ale w momencie pisania recenzji nie działa. Być może w niedalekiej przyszłości uda się z niego skorzystać.

Program do nagrywania ekranu Captura można pobrać za darmo z oficjalnej strony dewelopera https://mathewsachin.github.io/Captura/ – instalacja odbywa się dosłownie jednym kliknięciem (pliki są kopiowane do AppData, na pulpicie tworzony jest skrót) .

Do działania wymagany jest .NET Framework 4.6.1 (w systemie Windows 10 jest on domyślnie obecny, dostępny do pobrania na stronie Microsoftu microsoft.com/ru-ru/download/details.aspx?id=49981 ). Ponadto, jeśli nie masz FFMpeg na swoim komputerze, zostaniesz poproszony o pobranie go przy pierwszym rozpoczęciu nagrywania wideo (kliknij Pobierz FFMpeg).

Dodatkowo komuś może się przydać korzystanie z funkcji programu z poziomu wiersza poleceń (opisane w sekcji Podręcznik – Korzystanie z wiersza poleceń na oficjalnej stronie).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz