Formularz Windows 10 Podgląd

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Kilka dni temu napisałem krótką recenzję Windows 10 Technical Preview, w której odnotowałem, co tam zobaczyłem nowego (swoją drogą zapomniałem wspomnieć, że system uruchamia się jeszcze szybciej niż ósemka) i jeśli jesteście zainteresowani jak domyślnie projektowany jest nowy system operacyjny, zrzuty ekranu można zobaczyć we wspomnianym artykule.

Tym razem porozmawiamy o tym, jakie opcje zmiany wyglądu są dostępne w systemie Windows 10 i jak dostosować jego wygląd do własnych upodobań.

Zacznijmy od zwróconego menu startowego systemu Windows 10 i zobaczmy, jak możesz zmienić jego wygląd.

Przede wszystkim, jak już pisałem, możesz usunąć wszystkie kafelki aplikacji z prawej strony menu, dzięki czemu jest prawie identyczny z startem, który jest w Windows 7. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć kafelek prawym przyciskiem myszy i kliknąć „ Odepnij od Start” (odepnij z menu Start), a następnie powtórz tę czynność dla każdego z nich.

Kolejną możliwością jest zmiana wysokości menu Start: po prostu przesuń wskaźnik myszy na górną krawędź menu i przeciągnij go w górę lub w dół. Jeśli w menu są kafelki, zostaną one rozłożone, to znaczy, jeśli obniżysz je, menu powiększy się.

Do menu można dodać prawie każdy element: skróty, foldery, programy – wystarczy kliknąć element prawym przyciskiem myszy (w Eksploratorze, na pulpicie itp.) i wybrać opcję „Przypnij, aby uruchomić” (menu Przypnij, aby uruchomić). Domyślnie element jest zadokowany po prawej stronie menu, ale można go również przeciągnąć na listę po lewej stronie.

Możesz także zmienić rozmiar kafelków aplikacji za pomocą menu Zmień rozmiar, tak jak zrobiłeś to na ekranie Start w Windows 8, do którego możesz opcjonalnie powrócić za pomocą opcji menu Start, kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, Właściwości. Tam możesz również skonfigurować elementy, które będą wyświetlane i jak dokładnie będą wyświetlane (otwarte lub nie).

I na koniec możesz zmienić kolor menu Start (zmieni się również kolor paska zadań i obramowań okien), aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu w menu i wybierz „Personalizuj” (Personalizuj).

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważyłem w systemie Windows 10, były cienie rzucane przez okna. Osobiście mi się nie podobały, ale w razie potrzeby można je usunąć.

Aby to zrobić, przejdź do elementu „System” w panelu sterowania, wybierz element „Zaawansowane ustawienia systemu” po prawej stronie, w zakładce „Wydajność” (Wydajność) kliknij „Ustawienia” (Ustawienia) i wyłącz element „Pokaż cienie pod oknami” (Pokaż cienie pod oknami).

Podobnie jak w poprzedniej wersji systemu operacyjnego, w systemie Windows 10 na pulpicie znajduje się tylko jedna ikona – kosz. Jeśli jesteś przyzwyczajony do posiadania tam również „Mój komputer”, aby go zwrócić, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie i wybierz „Personalizuj” (Personalizacja), a następnie po lewej – „Zmień ikony pulpitu” (Zmień pulpitu) i określ, które ikony mają być wyświetlane, dostępna jest również nowa ikona „Mój komputer”.

Standardowe motywy w systemie Windows 10 nie różnią się od tych w wersji 8. Jednak niemal natychmiast po wydaniu Technical Preview pojawiły się nowe motywy, specjalnie „wyostrzone” do nowej wersji (pierwszy z nich widziałem na Deviantart.com).

Aby je zainstalować, najpierw użyj łatki UxStyle, która pozwala aktywować motywy innych firm. Możesz go pobrać z uxstyle.com (wersja Windows Threshold).

Najprawdopodobniej wraz z wydaniem systemu operacyjnego pojawią się również nowe opcje dostosowywania wyglądu systemu, pulpitu i innych elementów graficznych (czuję, że Microsoft zwraca uwagę na te punkty). W międzyczasie opisałem, co jest w tej chwili.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz