Dyski flash resetowania hasła systemu Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Jeśli potrzebujesz rozruchowego (choć opcjonalnego) dysku flash USB do zresetowania hasła do systemu Windows 7, 8 lub Windows 10, w tym przewodniku znajdziesz 2 sposoby wykonania takiego dysku i informacje o tym, jak z niego korzystać (a także pewne ograniczenia tkwiące w każdym z nich) . Oddzielny przewodnik: Zresetuj hasło systemu Windows 10 (za pomocą prostego rozruchowego dysku flash USB z systemem operacyjnym).

Zwracam również uwagę, że opisałem również trzecią opcję – pendrive instalacyjny lub dysk z pakietem dystrybucyjnym Windows może służyć również do resetowania hasła na już zainstalowanym systemie, o czym pisałem w artykule Prosty sposób na reset hasło Windows (powinno być odpowiednie dla wszystkich najnowszych wersji systemu operacyjnego, począwszy od Windows 7).

Pierwszy sposób na utworzenie dysku USB, z którego można skorzystać, jeśli zapomnisz hasła do systemu Windows, jest dostarczany przez wbudowane narzędzia systemu operacyjnego, ale ma znaczne ograniczenia, które sprawiają, że jest rzadko używany.

Przede wszystkim jest to odpowiednie tylko wtedy, gdy możesz teraz zalogować się do systemu Windows i utworzyć dysk flash na przyszłość, jeśli nagle potrzebujesz zresetować zapomniane hasło (jeśli nie chodzi o ciebie, możesz od razu przejść do następna opcja). Drugim ograniczeniem jest to, że nadaje się tylko do resetowania hasła konta lokalnego (tj. Jeśli używasz konta Microsoft w systemie Windows 8 lub Windows 10, ta metoda nie zadziała).

Sama procedura tworzenia dysku flash jest następująca (działa tak samo w Windows 7, 8, 10):

W rezultacie plik userkey.psw zostanie zapisany na dysku USB zawierającym informacje niezbędne do zresetowania (i ten plik, w razie potrzeby, można przenieść na dowolny inny dysk flash USB, wszystko będzie działać).

Aby użyć dysku flash, podłącz go do komputera i wprowadź nieprawidłowe hasło podczas logowania. Jeśli jest to lokalne konto Windows, zobaczysz, że pozycja resetowania pojawi się poniżej pola wejściowego. Kliknij na niego i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora.

Po raz pierwszy z powodzeniem użyłem narzędzia Online NT Password & Registry Editor około 10 lat temu i od tego czasu nie straciło ono na aktualności, nie zapominając o regularnym aktualizowaniu.

Ten darmowy program można umieścić na rozruchowym dysku flash USB lub dysku i użyć do zresetowania hasła konta lokalnego (i nie tylko) Windows 7, 8, 8.1 i Windows 10 (a także poprzednich wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft). Jeśli masz jedną z najnowszych wersji i jednocześnie do logowania używasz nie lokalnego, ale internetowego konta Microsoft, przy użyciu Online NT Password & Registry Editor nadal możesz uzyskać dostęp do swojego komputera w obejściu (pokażę ci również ).

Ostrzeżenie: zresetowanie hasła w systemach korzystających z szyfrowania plików EFS spowoduje, że te pliki będą nieczytelne.

A teraz przewodnik po tworzeniu rozruchowego dysku flash do resetowania hasła i instrukcje korzystania z niego.

Uwaga: jeśli z jakiegoś powodu ta metoda nie zadziałała, możesz pobrać obraz ISO tego narzędzia i nagrać go na dysk flash USB za pomocą WinSetupFromUSB (za pomocą programu ładującego SysLinux).

Tak więc dysk USB jest gotowy, podłącz go do komputera, na którym musisz zresetować hasło lub uzyskać dostęp do systemu w inny sposób (jeśli korzystasz z konta Microsoft), umieść rozruch z dysku flash USB w systemie BIOS i kontynuuj akcja.

Po uruchomieniu na pierwszym ekranie zostaniesz poproszony o wybranie opcji (w większości przypadków wystarczy nacisnąć Enter bez wybierania czegokolwiek. Jeśli w takim przypadku wystąpią problemy, użyj jednej z opcji, wprowadzając określone parametry, na przykład boot irqpoll (po tym – naciskając Enter), jeśli wystąpią błędy związane z IRQ.

Drugi ekran pokaże listę partycji, na których znaleziono instalacje Windows. Musisz podać numer tej sekcji (są inne opcje, o których szczegółach tutaj nie będę się wdawał, ten, kto z nich korzysta, wie dlaczego beze mnie. A zwykli użytkownicy nie będą ich potrzebować).

Po upewnieniu się przez program, że niezbędne pliki rejestru są dostępne w wybranym systemie Windows i możliwości zapisu na dysku twardym, pojawi się kilka opcji, z których nas interesuje Resetowanie hasła (resetowanie hasła), które wybieramy wpisując 1 (jeden).

Następnie wybierz ponownie 1 – Edytuj dane użytkownika i hasła (edycja danych użytkownika i haseł).

Na następnym ekranie robi się ciekawie. Zobaczysz tabelę użytkowników, niezależnie od tego, czy są administratorami i czy te konta są zablokowane lub włączone. Po lewej stronie listy znajdują się numery RID każdego użytkownika. Wybierz ten, który chcesz, wpisując odpowiedni numer i naciskając Enter.

Kolejny krok pozwala nam wybrać kilka akcji podczas wpisywania odpowiedniego numeru:

Jeśli nic nie wybierzesz, to naciskając Enter powrócisz do wyboru użytkowników. Aby zresetować hasło systemu Windows, wybierz 1 i naciśnij Enter.

Zobaczysz informację, że hasło zostało zresetowane i ponownie to samo menu, które widziałeś w poprzednim kroku. Aby wyjść, naciśnij Enter, następny wybór – q, a na koniec, aby zapisać wprowadzone zmiany, wpisz y w monicie.

To kończy resetowanie hasła systemu Windows za pomocą rozruchowego dysku flash Online NT Password & Registry Editor. Możesz usunąć go z komputera i nacisnąć Ctrl + Alt + Del, aby ponownie uruchomić komputer (i umieścić rozruch z dysku twardego w systemie BIOS).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz