Dysk flash Multiboot – tworzenie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Dzisiaj stworzymy dysk flash multiboot. Dlaczego jest potrzebna? Wielofunkcyjny dysk flash to zestaw dystrybucji i narzędzi, za pomocą których można zainstalować system Windows lub Linux, przywrócić system i wykonać wiele innych przydatnych rzeczy. Kiedy dzwonisz do swojego domu do specjalisty naprawy komputerów, jest bardzo prawdopodobne, że ma on w swoim arsenale taki dysk flash lub zewnętrzny dysk twardy (co w zasadzie jest tym samym). Zobacz też: bardziej zaawansowany sposób tworzenia pendrive’a multiboot

Ta instrukcja została napisana stosunkowo dawno temu i na chwilę obecną (2016) nie jest do końca aktualna. Jeśli interesują Cię inne sposoby tworzenia bootowalnych i multibootowych dysków flash, polecam ten materiał: Najlepsze programy do tworzenia bootowalnych i multibootowych dysków flash.

Istnieją różne opcje tworzenia dysku flash dla multiboota. Co więcej, możesz pobrać gotowy obraz multimedialny z wieloma opcjami pobierania. Ale w tej instrukcji wszystko zrobimy ręcznie.

Program WinSetupFromUSB (wersja 1.0 Beta 6) posłuży bezpośrednio do przygotowania pendrive’a, a następnie zapisania na nim niezbędnych plików. Istnieją inne wersje tego programu, ale najbardziej mi się podoba ta wskazana, dlatego pokażę w niej przykład kreacji.

Wykorzystane zostaną również następujące dystrybucje:

Ponadto oczywiście będziesz potrzebować samego dysku flash, z którego zrobimy multiboot: taki, aby wszystko, co jest wymagane, zmieściło się na nim. W moim przypadku wystarczy 16 GB.

Aktualizacja 2016: bardziej szczegółowe (w porównaniu z poniższym) i nowe instrukcje dotyczące korzystania z programu WinSetupFromUSB.

Podłączamy eksperymentalny dysk flash i uruchamiamy WinSetupFromUSB. Upewniamy się, że właściwy dysk USB jest wskazany na liście nośników u góry. I naciśnij przycisk Bootice.

W wyświetlonym oknie kliknij „Wykonaj format”, zanim zmienisz dysk flash w multiboot, należy go sformatować. Oczywiście wszystkie dane z niego zostaną utracone, mam nadzieję, że to zrozumiesz.

Do naszych celów odpowiedni jest tryb USB-HDD (Single Partition). Wybieramy ten element i klikamy „Następny krok”, określamy format NTFS i opcjonalnie piszemy etykietę dysku flash. Potem – „OK”. W ostrzeżeniach, które się pojawią, że dysk flash zostanie sformatowany, kliknij „OK”. Po drugim takim oknie dialogowym przez jakiś czas wizualnie nic się nie stanie – jest to bezpośrednie formatowanie. Czekamy na komunikat „Partycja została sformatowana pomyślnie…” i klikamy „OK”.

Teraz w oknie Bootice kliknij przycisk „Przetwarzaj MBR”. W wyświetlonym oknie wybierz „GRUB dla DOS”, a następnie kliknij „Instaluj / Config”. W następnym oknie nie musisz niczego zmieniać, wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz na dysku”. Gotowy. Zamknij okno Process MBR i Bootice, wracając do głównego okna programu WinDetupFromUSB.

W głównym oknie programu widoczne są pola do określenia ścieżki do dystrybucji z systemami operacyjnymi i narzędziami do odzyskiwania. W przypadku dystrybucji Windows musisz podać ścieżkę do folderu – tj. nie tylko do pliku ISO. Dlatego przed kontynuowaniem zamontuj obrazy dystrybucji Windows w systemie lub po prostu rozpakuj obrazy ISO do folderu na komputerze za pomocą dowolnego archiwizatora (archiwatory mogą otwierać pliki ISO jako archiwum).

Zaznacz przed Windows 2000/XP/2003, naciśnij przycisk z wielokropkiem i podaj ścieżkę do dysku lub folderu z instalacją Windows XP (ten folder zawiera podfoldery I386/AMD64). To samo robimy z Windows 7 (następne pole).

Nie musisz nic określać dla LiveCD. W moim przypadku korzysta z bootloadera G4D, a zatem w polu PartedMagic/Ubuntu Desktop variants/Other G4D po prostu wskazujemy ścieżkę do pliku .iso

Naciskamy „Idź”. I czekamy, aż wszystko, czego potrzebujemy, zostanie skopiowane na dysk flash USB.

Po zakończeniu kopiowania program wystawia jakąś umowę licencyjną… Zawsze odmawiam, ponieważ. moim zdaniem nie ma to nic wspólnego z nowo powstałym pendrivem.

A oto wynik – praca wykonana. Dysk flash Multiboot jest gotowy do użycia. Na pozostałych 9 gigabajtach zapisuję zwykle wszystko, czego potrzebuję do pracy – kodeki, Driver Pack Solution, pakiety bezpłatnego oprogramowania i inne informacje. W efekcie do większości zadań, do których mnie wzywają, ten pojedynczy pendrive w zupełności mi wystarcza, ale dla solidności oczywiście zabieram ze sobą plecak, w którym znajdują się śrubokręty, pasta termoprzewodząca, odblokowany 3G USB modem, zestaw płyt CD na różne cele i inne rzeczy osobiste. Czasami są mili.

W tym artykule możesz przeczytać o tym, jak zainstalować rozruch z dysku flash USB w systemie BIOS.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz