Dostosowywanie systemu Windows 10 w Winaero Tweaker

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Istnieje wiele programów – tweakerów do konfiguracji ustawień systemowych, z których niektóre są ukryte przed użytkownikiem. I prawdopodobnie najpotężniejszym z nich jest dziś bezpłatne narzędzie Winaero Tweaker, które pozwala skonfigurować wiele parametrów związanych z projektem i zachowaniem systemu według własnego gustu.

Ta recenzja szczegółowo opisuje główne funkcje programu Winaero Tweaker w odniesieniu do systemu Windows 10 (chociaż narzędzie działa w systemie Windows 8, 7) oraz kilka dodatkowych informacji.

Po pobraniu i uruchomieniu instalatora dostępne są dwie opcje instalacji narzędzia: prosta instalacja (z rejestracją programu w Programach i funkcjach) lub po prostu rozpakowanie do folderu określonego na komputerze (w rezultacie otrzymasz przenośny wersja Winaero Tweakera).

Wolę drugą opcję, ale możesz wybrać tę, która najbardziej Ci się podoba.

Zanim zaczniesz coś zmieniać za pomocą poprawek systemu przedstawionych w programie, zdecydowanie zalecam utworzenie punktu przywracania systemu Windows 10 na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Po uruchomieniu programu zobaczysz prosty interfejs, w którym wszystkie ustawienia podzielone są na główne sekcje:

Nie będę wymieniał wszystkich funkcji, które są na liście (poza tym wydaje się, że w niedalekiej przyszłości powinien pojawić się polski Winaero Tweaker, gdzie możliwości zostaną jasno wyjaśnione), ale zauważę kilka parametrów, które z mojego doświadczenia , są najbardziej popularne wśród użytkowników systemu Windows 10, grupując je według sekcji (podane są również instrukcje, jak skonfigurować je ręcznie).

W sekcji opcji wyglądu możesz:

Wcześniej na stronie znajdowała się instrukcja na temat Jak zmienić rozmiar czcionki w systemie Windows 10, szczególnie istotna w świetle faktu, że ustawienie rozmiaru czcionki zniknęło w Aktualizacji twórców. W Winaero Tweaker, w sekcji zaawansowanych opcji projektowania, możesz ustawić nie tylko rozmiary czcionek dla każdego z elementów (menu, ikony, komunikaty), ale także wybrać konkretną czcionkę i jej styl (aby zastosować ustawienia, będziesz potrzebować aby kliknąć „Zastosuj zmiany”, wyloguj się i wprowadź ponownie).

Tutaj możesz również dostosować rozmiar pasków przewijania, obramowania okien, wysokość i czcionkę tytułów okien. Jeśli nie podobają Ci się wyniki, użyj elementu Resetuj zaawansowane ustawienia wyglądu, aby zresetować zmiany.

Sekcja „Zachowanie” zmienia niektóre parametry systemu Windows 10, wśród których należy ją wyróżnić:

Poniższe ustawienia mogą być przydatne w opcjach uruchamiania i logowania:

Ta sekcja Winaero Tweaker zawiera wiele ciekawych parametrów, ale nie pamiętam, żebym często o niektóre z nich pytał. Możesz eksperymentować: tutaj możesz między innymi włączyć „stary” styl regulacji głośności i wyświetlania stanu naładowania baterii, wyświetlić sekundy na zegarze na pasku zadań, wyłączyć kafelki na żywo dla wszystkich aplikacji, wyłączyć powiadomienia systemu Windows 10.

Opcje menu kontekstowego umożliwiają dodawanie dodatkowych elementów menu kontekstowego dla pulpitu, eksploratora i niektórych typów plików. Często zadawane z nich to:

Są tu tylko trzy opcje: pierwsza umożliwia dodanie elementu Windows Update do panelu sterowania, kolejne umożliwiają usunięcie strony Windows Insider z opcji i dodanie strony ustawień udostępniania w systemie Windows 10.

Ustawienia Eksploratora umożliwiają wykonywanie następujących przydatnych rzeczy:

Pozwala na zmianę niektórych parametrów pracy i dostępu do dysków sieciowych, jednak dla przeciętnego użytkownika najbardziej przydatna może być funkcja Ustaw Ethernet jako połączenie licznikowe, która ustanawia połączenie sieci kablowej jako połączenie licznikowe (co może być przydatne przy ruchu koszty, ale jednocześnie wyłącz automatyczne aktualizacje pobierania). Zobacz, jak Windows 10 marnuje internet, co robić?

Dostępne są następujące opcje:

Sekcja Zarządzanie programem Windows Defender umożliwia:

Ustawienia aplikacji Sklep Windows 10 umożliwiają wyłączenie automatycznych aktualizacji, włączenie klasycznego malowania, wybranie folderu pobierania przeglądarki Microsoft Edge i zwrócenie monitu „Czy chcesz zamknąć wszystkie karty?”. jeśli wyłączyłeś go w Edge.

W ustawieniach prywatności systemu Windows 10 są tylko dwa elementy – wyłącz przycisk, aby wyświetlić hasło podczas wpisywania (oko obok pola wprowadzania hasła) i wyłącz telemetrię systemu Windows 10.

Sekcja Narzędzia zawiera kilka narzędzi: tworzenie skrótu, który będzie działał jako administrator, konsolidacja plików .reg, resetowanie pamięci podręcznej ikon, zmiana informacji o producencie i właścicielu komputera.

Ta sekcja zawiera głównie linki do artykułów autora programu, które pokazują, jak pobierać aplikacje desktopowe dla systemu Windows 10, z wyjątkiem pierwszej opcji:

I kilka innych.

Jeśli którakolwiek ze zmian, które wprowadziłeś, wymagała cofnięcia, wybierz element, który zmieniłeś w Winaero Tweaker i kliknij „Przywróć tę stronę do domyślnych” u góry. Cóż, jeśli coś poszło nie tak, spróbuj użyć punktów przywracania systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, być może ten tweaker ma najbardziej rozbudowany zestaw niezbędnych funkcji, podczas gdy, o ile wiem, oszczędza system. Brakuje tylko niektórych opcji, które można znaleźć w specjalnych programach do wyłączania nadzoru w systemie Windows 10, na ten temat tutaj – Jak wyłączyć nadzór w systemie Windows 10.

Możesz pobrać program Winaero Tweaker z oficjalnej strony dewelopera http://winaero.com/download.php?view.1796 (użyj linku Pobierz Winaero Tweaker na dole strony).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz