Domyślne programy systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Programy domyślne w systemie Windows 10, podobnie jak w poprzednich wersjach systemu operacyjnego, to te programy, które uruchamiają się automatycznie po otwarciu określonych typów plików, linków i innych elementów – tj. te programy, które są skojarzone z tym typem pliku jako główne do ich otwierania (na przykład otwierasz plik JPG, a aplikacja Zdjęcia otwiera się automatycznie).

W niektórych przypadkach może być konieczna zmiana domyślnych programów: najczęściej przeglądarki, ale czasami może to być przydatne i konieczne również w przypadku innych programów. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to trudne, ale czasami mogą pojawić się problemy, na przykład, jeśli chcesz domyślnie zainstalować program przenośny. Sposób instalacji i zmiany domyślnych programów i aplikacji w systemie Windows 10 zostanie omówiony w tym przewodniku.

Główny interfejs do domyślnej instalacji programów w systemie Windows 10 znajduje się w odpowiedniej sekcji „Ustawienia”, którą można otworzyć, klikając ikonę koła zębatego w menu Start lub korzystając ze skrótów klawiszowych Win + I.

Istnieje kilka opcji ustawiania domyślnych aplikacji w ustawieniach.

Główne (według Microsoftu) aplikacje są domyślnie wyjmowane osobno – jest to przeglądarka, aplikacja e-mail, mapy, przeglądarka zdjęć, odtwarzacz wideo i muzyki. Aby je dostosować (na przykład zmienić domyślną przeglądarkę), wykonaj poniższe czynności.

To kończy kroki, a system Windows 10 zainstaluje nowy standardowy program dla wybranego zadania.

Jednak nie zawsze konieczna jest zmiana tylko dla określonych typów aplikacji.

Poniżej listy domyślnych aplikacji w Ustawieniach znajdują się trzy odnośniki – „Wybierz domyślne aplikacje dla typów plików”, „Wybierz domyślne aplikacje dla protokołów” i „Ustaw domyślne według aplikacji”. Przyjrzyjmy się najpierw dwóm pierwszym.

Jeśli potrzebujesz określonego typu pliku (pliki z określonym rozszerzeniem) do otwarcia przez określony program, użyj opcji „Wybierz domyślne aplikacje dla typów plików”. Podobnie w sekcji „dla protokołów” konfigurowane są domyślne aplikacje dla różnych typów łączy.

Na przykład chcemy, aby pliki wideo w określonym formacie były otwierane przez inny odtwarzacz niż aplikacja Filmy i TV:

Podobnie z protokołami (główne protokoły: MAILTO – linki e-mail, CALLTO – linki do numerów telefonów, FEED i FEEDS – linki do RSS, HTTP i HTTPS – linki do stron internetowych). Na przykład, jeśli chcesz, aby wszystkie linki do witryn były otwierane nie przez Microsoft Edge, ale przez inną przeglądarkę, ustaw ją na protokoły HTTP i HTTPS (chociaż łatwiej i bardziej poprawnie ustawić ją jako domyślną przeglądarkę, jak w poprzednim metoda).

Czasami po zainstalowaniu programu w systemie Windows 10 automatycznie staje się on domyślnym programem dla niektórych typów plików, ale dla reszty (którą można również otworzyć w tym programie) ustawienia pozostają systemowe.

W przypadkach, w których musisz „przekazać” ten program i inne obsługiwane przez niego typy plików, możesz:

Na listach wyboru aplikacji w ustawieniach nie są wyświetlane te programy, które nie wymagają instalacji na komputerze (przenośne), a zatem nie można ich ustawić jako programy domyślne.

Można to jednak naprawić w dość prosty sposób:

Plik otworzy się we wskazanym programie i w przyszłości pojawi się zarówno na listach w domyślnych ustawieniach aplikacji dla tego typu pliku, jak i na liście „Otwórz za pomocą”, gdzie można zaznaczyć pole „Zawsze używaj tej aplikacji do otwórz …”, co również czyni program domyślnym.

Istnieje sposób na ustawienie domyślnych programów do otwierania określonego typu pliku za pomocą wiersza poleceń systemu Windows 10. Procedura jest następująca:

I kilka dodatkowych informacji, które mogą się przydać w kontekście instalowania programów domyślnych w systemie Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz