DirectX 12 dla Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Od premiery Windowsa 10 ciągle pytano mnie, gdzie pobrać DirectX 12, dlaczego dxdiag pokazuje wersję 11.2, mimo że karta graficzna jest obsługiwana, io takie rzeczy. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

W tym artykule szczegółowo opisano aktualny stan DirectX 12 dla systemu Windows 10, dlaczego ta wersja może nie być dostępna na Twoim komputerze oraz gdzie pobrać DirectX i dlaczego jest on potrzebny, biorąc pod uwagę, że ten składnik jest już dostępny w systemie operacyjnym.

Po pierwsze, jak zobaczyć używaną wersję DirectX. Aby to zrobić, po prostu naciśnij klawisze Windows (które z logo) + R na klawiaturze i wpisz dxdiag w oknie Uruchom.

Spowoduje to uruchomienie narzędzia diagnostycznego DirectX, w którym możesz zobaczyć wersję DirectX na karcie System. W systemie Windows 10 najprawdopodobniej zobaczysz tam DirectX 12 lub 11.2.

Ostatnia opcja niekoniecznie jest związana z nieobsługiwaną kartą graficzną i zdecydowanie nie jest spowodowana tym, że musisz wstępnie pobrać DirectX 12 dla Windows 10, ponieważ wszystkie główne wymagane biblioteki są już w systemie operacyjnym natychmiast po aktualizacji lub czysta instalacja.

Jeśli zobaczysz w narzędziu diagnostycznym, że aktualna wersja DirectX to 11.2, może to być spowodowane dwoma głównymi przyczynami – nieobsługiwaną kartą wideo (i może być obsługiwana w przyszłości) lub przestarzałymi sterownikami karty wideo.

Ważna aktualizacja: W Aktualizacji twórców systemu Windows 10 główny dxdiag zawsze pokazuje wersję 12, nawet jeśli nie jest obsługiwana przez kartę graficzną. Aby dowiedzieć się, która z nich jest obsługiwana, zapoznaj się z osobnym artykułem: Jak sprawdzić wersję DirectX w systemie Windows 10, 8 i Windows 7.

Karty graficzne obsługujące DirectX 12 w systemie Windows 10 obecnie:

Biorąc to pod uwagę, nawet jeśli Twoja karta graficzna wydaje się należeć do tej listy, może się okazać, że dany model nie jest jeszcze obsługiwany (producenci kart graficznych nadal pracują nad sterownikami).

W każdym razie jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli potrzebujesz obsługi DirectX 12, jest zainstalowanie najnowszych sterowników Windows 10 dla twojej karty graficznej z oficjalnych stron internetowych NVIDIA, AMD lub Intel.

Uwaga: wielu spotkało się z faktem, że sterowniki karty graficznej w systemie Windows 10 nie są zainstalowane, co powoduje różne błędy. W takim przypadku pomaga całkowicie usunąć stare sterowniki (Jak usunąć sterowniki karty graficznej), a także programy takie jak GeForce Experience lub AMD Catalyst i zainstalować je w nowy sposób.

Po zaktualizowaniu sterowników sprawdź w dxdiag, która wersja DirectX jest używana, a jednocześnie wersję sterownika na zakładce ekranu: aby obsługiwać DX 12, sterownik musi być WDDM 2.0, a nie WDDM 1.3 (1.2).

Pomimo tego, że w systemie Windows 10 (jak również w poprzednich dwóch wersjach systemu operacyjnego) główne biblioteki DirectX są domyślnie obecne, w wielu programach i grach mogą wystąpić błędy typu „Nie można uruchomić programu, ponieważ d3dx9_43. dll brakuje w komputerze” i inne związane z brakiem poszczególnych bibliotek DLL poprzednich wersji DirectX w systemie.

Aby tego uniknąć, polecam od razu pobrać DirectX dla Windows 10. Po pobraniu instalatora internetowego uruchom go, a program automatycznie wykryje, których bibliotek DirectX brakuje na twoim komputerze, pobierz je i zainstaluj (nie zwracaj uwagi, że tylko obsługuje jest zadeklarowany dla Windows 7, w Windows 10 wszystko działa dokładnie tak samo).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz