Dekorowanie systemu Windows 10, 8.1 i Windows 7 w Rainmeter

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Większość użytkowników zna gadżety pulpitu systemu Windows 7, niektórzy szukają miejsca, w którym można pobrać gadżety dla systemu Windows 10, ale niewiele osób zna taki darmowy program do dekorowania systemu Windows, dodający szeroką gamę widżetów (często pięknych i przydatnych) do pulpitu jak Rainmeter. Porozmawiajmy o niej dzisiaj.

Rainmeter to mały darmowy program, który pozwala udekorować pulpit Windows 10, 8.1 i Windows 7 (jednak działa również w XP, a ponadto pojawił się właśnie w czasie tego systemu operacyjnego) za pomocą „skórek” (skórek) reprezentują widżety dla pulpitu (podobne do Androida), takie jak informacje o wykorzystaniu zasobów systemowych, zegar, alerty pocztowe, pogoda, czytniki RSS i inne.

Ponadto istnieją tysiące opcji dla takich widżetów, ich wyglądu, a także motywów (motyw zawiera zestaw skórek lub widżetów w tym samym stylu, a także ich opcje konfiguracyjne) (poniżej na zrzucie ekranu jest prosty przykład Widgety Rainmeter na pulpicie Windows 10). Myślę, że może to być interesujące, przynajmniej jako eksperyment, poza tym to oprogramowanie jest całkowicie nieszkodliwe, open source, darmowe i ma interfejs w języku polskim.

Rainmeter możesz pobrać z oficjalnej strony https://rainmeter.net, a instalacja odbywa się w kilku prostych krokach – wybierając język, typ instalacji (polecam wybrać „standard”), a także miejsce i wersję instalacji (ty zostanie poproszony o zainstalowanie x64 w obsługiwanych wersjach systemu Windows ).

Natychmiast po instalacji, jeśli nie odznaczysz odpowiedniego pola, Rainmeter automatycznie uruchomi się i albo natychmiast otworzy okno powitalne i kilka domyślnych widżetów na pulpicie, albo po prostu wyświetli ikonę w obszarze powiadomień, klikając dwukrotnie okno ustawień otwiera się.

Przede wszystkim możesz chcieć usunąć połowę widżetów, w tym okno powitalne, które zostały automatycznie dodane do pulpitu Windows, aby to zrobić, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy niechciany element i wybierz „Zamknij skórkę” z menu. Możesz także przenosić je myszką w dogodne miejsca.

A teraz o oknie konfiguracyjnym (wywoływanym przez kliknięcie ikony Rainmeter w obszarze powiadomień).

Na przykład wybieramy widżet „Sieć” w motywie „Illustro”, który jest domyślnie obecny, klikamy dwukrotnie plik Network.ini, a na pulpicie pojawia się widżet aktywności sieciowej komputera pokazujący zewnętrzny adres IP ( nawet jeśli używasz routera). W oknie sterowania Rainmeter możesz zmienić niektóre parametry skóry (współrzędne, przezroczystość, ustawić je na wierzchu wszystkich okien lub „przykleić się” do pulpitu itp.).

Dodatkowo istnieje możliwość edycji skórki (do tego został wybrany edytor) – w tym celu należy kliknąć przycisk „Edytuj” lub kliknąć prawym przyciskiem myszy plik .ini i wybrać z menu „Edytuj”.

Otworzy się edytor tekstu z informacjami dotyczącymi działania i wyglądu skórki. Niektórym może się to wydawać skomplikowane, ale dla tych, którzy choć trochę pracowali ze skryptami, plikami konfiguracyjnymi lub językami znaczników, zmiana widżetu (lub nawet stworzenie na jego podstawie własnego) nie będzie trudna. wielkość liter, kolory, rozmiary czcionek i niektóre inne parametry można zmienić bez zbytniego zagłębiania się w to.

Myślę, że po zabawie każdy szybko się zorientuje, jeśli nie edycją, ale włączaniem, zmianą lokalizacji i ustawień skórek, i przejdzie do kolejnego pytania – jak pobierać i instalować inne widżety.

Nie ma oficjalnej strony do pobierania motywów i skórek dla Rainmeter, ale można je znaleźć na wielu polskich i zagranicznych stronach, jeden z najpopularniejszych zestawów (strona w języku angielskim) znajduje się pod adresem https://rainmeter.deviantart.com/. Jestem również pewien, że możesz łatwo znaleźć polskie strony z motywami projektowymi dla Rainmeter.

Po pobraniu dowolnego motywu wystarczy dwukrotnie kliknąć jego plik (zwykle jest to plik z rozszerzeniem .rmskin), a instalacja motywu rozpocznie się automatycznie, po czym pojawią się nowe skórki (widgety) do projektowania pulpitu Windows.

W niektórych przypadkach motywy znajdują się w pliku zip lub rar i stanowią folder z zestawem podfolderów. Jeśli w takim archiwum nie widzisz pliku z rozszerzeniem .rmskin, ale plik rainstaller.cfg lub rmskin.ini, to aby zainstalować taki motyw, wykonaj następujące czynności:

Myślę, że niektórzy z moich czytelników mogą być zainteresowani Rainmeter: użycie tego narzędzia pozwala naprawdę bardzo zmienić wygląd systemu Windows, czyniąc interfejs nierozpoznawalnym (możesz wyszukać obraz gdzieś w Google, wpisując „Rainmeter Desktop” jako zapytanie wyobrazić sobie modyfikacje).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz