Defragmentacja dysku Windows — wszystko, co musisz wiedzieć

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
8 min. czytania

Jeśli zapytasz jakiegokolwiek komputerowego maniaka, którego znasz, jak przyspieszyć działanie komputera, jednym z najczęściej wymienianych elementów jest defragmentacja dysku. To o niej napiszę dziś wszystko, co wiem.

W szczególności porozmawiamy o tym, czym jest defragmentacja i czy należy to zrobić ręcznie w nowoczesnych systemach operacyjnych Windows 7 i Windows 8, czy konieczna jest defragmentacja dysku SSD, jakich programów można użyć (i czy te programy są potrzebne) i jak defragmentować bez dodatkowych programów w systemie Windows, w tym za pomocą wiersza poleceń.

Wielu użytkowników systemu Windows, zarówno doświadczonych, jak i niezbyt doświadczonych, uważa, że ​​regularna defragmentacja dysku twardego lub partycji na nim przyspieszy ich komputer. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to jest.

Krótko mówiąc, dysk twardy ma pewną liczbę sektorów, z których każdy zawiera „kawałek” danych. Pliki, zwłaszcza te, które są duże, są przechowywane w kilku sektorach jednocześnie. Na przykład na twoim komputerze znajduje się kilka takich plików, każdy z nich zajmuje określoną liczbę sektorów. Kiedy dokonasz zmian w jednym z tych plików w taki sposób, że jego rozmiar (ponownie, jest to przykład) wzrośnie, system plików spróbuje przechowywać nowe dane obok (w sensie fizycznym – tj. w sąsiednich sektorach na dysk twardy) z oryginalnymi danymi. Niestety, jeśli nie ma wystarczającej ilości ciągłego wolnego miejsca, plik zostanie podzielony na oddzielne części przechowywane w różnych częściach dysku twardego. Wszystko to dzieje się bez twojej uwagi. W przyszłości, gdy będziesz musiał odczytać ten plik, głowice dysków twardych przesuną się w różne pozycje, szukając fragmentów plików na dysku twardym – wszystko to spowalnia i nazywa się fragmentacją.

Defragmentacja to proces, w którym części plików są przenoszone w taki sposób, aby zmniejszyć fragmentację, a wszystkie części każdego pliku znajdują się na sąsiednich obszarach na dysku twardym, tj. bez przerwy.

A teraz przejdźmy do pytania, kiedy defragmentacja jest potrzebna, a kiedy uruchamianie ręczne jest zbędną czynnością.

Zakładając, że używasz dysku SSD na komputerze z systemem Windows, nie musisz używać defragmentacji dysku, aby zapobiec szybkiemu zużyciu dysku SSD. Defragmentacja dysku SSD również nie wpłynie na szybkość pracy. Windows 7 i Windows 8 wyłączają defragmentację dysków SSD (co oznacza automatyczną defragmentację, która zostanie omówiona poniżej). Jeśli masz Windows XP i dysk SSD, to przede wszystkim możemy zalecić aktualizację systemu operacyjnego i, w taki czy inny sposób, nie uruchamiać defragmentacji ręcznie. Przeczytaj więcej: Rzeczy, których nie można robić z dyskiem SSD.

W najnowszych wersjach systemów operacyjnych firmy Microsoft – Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 defragmentacja dysku twardego rozpoczyna się automatycznie. W Windows 8 i 8.1 występuje losowo, gdy komputer jest bezczynny. W systemie Windows 7, jeśli przejdziesz do opcji defragmentacji, najprawdopodobniej zobaczysz, że będzie ona uruchamiana w każdą środę o 1 w nocy.

Dlatego w Windows 8 i 8.1 prawdopodobieństwo, że będziesz musiał ręcznie defragmentować, jest mało prawdopodobne. W Windows 7 może się to zdarzyć, zwłaszcza jeśli po pracy przy komputerze od razu go wyłączasz i włączasz za każdym razem, gdy musisz coś zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, częste włączanie i wyłączanie komputera jest złą praktyką i jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje problemy niż włączanie komputera 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ale to temat na osobny artykuł.

Ale w Windows XP nie ma automatycznej defragmentacji, co nie jest zaskakujące – system operacyjny ma ponad 10 lat. W związku z tym defragmentacja będzie musiała być regularnie wykonywana ręcznie. Jak regularnie? To zależy od tego, ile danych pobierasz, tworzysz, przepisujesz tam iz powrotem i usuwasz. Jeśli gry i programy są instalowane i usuwane codziennie, możesz przeprowadzić defragmentację raz na tydzień lub dwa. Jeśli cała praca polega na używaniu Worda i Excela, a także siedzeniu w kontakcie i kolegami z klasy, wystarczy miesięczna defragmentacja.

Ponadto możesz skonfigurować automatyczną defragmentację w systemie Windows XP za pomocą Harmonogramu zadań. Tylko, że będzie mniej „inteligentny” niż w Windows 8 i 7 – jeśli w nowoczesnym systemie operacyjnym defragmentacja „zaczeka”, gdy nie pracujesz na komputerze, to w XP zostanie uruchomiona i tak.

Ten artykuł byłby niekompletny bez wzmianki o programach do defragmentacji dysku. Istnieje wiele takich programów, zarówno płatnych, jak i tych, które można pobrać za darmo. Osobiście nie robiłem takich testów, ale wyszukiwanie w Internecie nie dało wyraźnej wskazówki, czy są one bardziej skuteczne niż wbudowane narzędzie do defragmentacji w systemie Windows. Istnieje tylko kilka możliwych zalet takich programów:

Niemniej jednak moim zdaniem instalacja, a tym bardziej zakup takich mediów, nie jest rzeczą bardzo potrzebną. W ostatnich latach dyski twarde stały się szybsze, a systemy operacyjne mądrzejsze, i chociaż łagodna fragmentacja dysków twardych dziesięć lat temu doprowadziła do zauważalnego spadku wydajności systemu, dziś prawie się to nie zdarza. Co więcej, niewielu użytkowników z dzisiejszymi wolumenami dysków twardych jest wypełnionych po brzegi, więc system plików ma możliwość optymalnego umieszczania danych.

Na wszelki wypadek dołączę w tym artykule krótkie odniesienie do jednego z najlepszych darmowych programów do defragmentacji dysków – Defraggler. Twórcą programu jest Piriform, który możesz znać z produktów CCleaner i Recuva. Program Defraggler można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony internetowej http://www.piriform.com/defraggler/download. Program współpracuje ze wszystkimi współczesnymi wersjami systemu Windows (od 2000), 32-bitowymi i 64-bitowymi.

Instalacja programu jest dość prosta, w opcjach instalacji można skonfigurować niektóre opcje, na przykład zastąpienie standardowego narzędzia do defragmentacji systemu Windows, a także dodanie Defraglera do menu kontekstowego dysku. Wszystko to jest po polsku, jeśli ten czynnik jest dla Ciebie ważny. W przeciwnym razie korzystanie z darmowego programu Defragler jest intuicyjne, a defragmentacja czy analiza dysku nie będzie stanowić problemu.

W ustawieniach możesz ustawić automatyczną zaplanowaną defragmentację, zoptymalizować pliki systemowe podczas uruchamiania systemu i wiele innych opcji.

Na wszelki wypadek, jeśli nagle nie wiesz, jak defragmentować w systemie Windows, opiszę ten prosty proces.

Ponadto myślę, że wszystko będzie bardzo jasne. Pamiętaj, że proces defragmentacji może zająć dużo czasu.

Wszystko, co zostało opisane nieco wyżej, a nawet więcej, możesz zrobić za pomocą polecenia defrag w wierszu poleceń systemu Windows (wiersz poleceń powinien być uruchamiany jako administrator). Poniżej znajduje się lista informacji referencyjnych dotyczących używania defrag do defragmentacji dysku twardego w systemie Windows.

To chyba prawie wszystko, co mogę powiedzieć o defragmentacji dysku w systemie Windows. Jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz