Darmowy antywirus Bitdefender dla systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Nie tak dawno temu napisałem recenzję „The Best Antivirus for Windows 10”, w której znalazły się zarówno płatne, jak i bezpłatne antywirusy. W tym samym czasie Bitdefender został zaprezentowany w pierwszej części i był nieobecny w drugiej, ponieważ w tym czasie darmowa wersja antywirusa nie obsługiwała systemu Windows 10, teraz jest oficjalne wsparcie.

Pomimo tego, że Bitdefender jest mało znany wśród zwykłych użytkowników w naszym kraju i nie ma polskiego języka interfejsu, jest to jeden z najlepszych dostępnych antywirusów, który od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich niezależnych testach. A jego darmowa wersja to prawdopodobnie najbardziej zwięzły i prosty program antywirusowy, który działa jednocześnie, zapewniając wysoki poziom ochrony przed wirusami i zagrożeniami sieciowymi, a jednocześnie nie przyciąga Twojej uwagi, gdy nie jest wymagany.

Instalacja i wstępna aktywacja darmowego antywirusa Bitdefender Free Edition może rodzić pytania dla początkującego użytkownika (szczególnie dla kogoś, kto nie jest przyzwyczajony do programów bez języka polskiego), dlatego w pełni opiszę ten proces.

W kroku 3 lub 5 zobaczysz powiadomienie „Aktualizacja ochrony antywirusowej” systemu Windows 10 z tekstem informującym, że ochrona antywirusowa jest nieaktualna. Kliknij to powiadomienie lub przejdź do panelu sterowania – Centrum bezpieczeństwa i konserwacji i tam w sekcji „Bezpieczeństwo” kliknij „Aktualizuj teraz”.

Zobaczysz monit z pytaniem, czy chcesz uruchomić aplikację Bitdefender ProductActionCenterFix.exe. Odpowiedz „Tak, ufam wydawcy i chcę uruchomić tę aplikację” (zapewnia to zgodność programu antywirusowego z systemem Windows 10).

Po tym nie zobaczysz żadnych nowych okien (aplikacja będzie działać w tle), ale aby ukończyć instalację, musisz ponownie uruchomić komputer (a mianowicie ponownie uruchomić komputer, a nie zamknąć: w systemie Windows 10 jest to ważne). Po ponownym uruchomieniu będziesz musiał chwilę poczekać na aktualizację ustawień systemu. Po ponownym uruchomieniu Bitdefender jest zainstalowany i gotowy do pracy.

Możesz pobrać darmowy program antywirusowy Bitdefender Free Edition na jego oficjalnej stronie https://www.bitdefender.com/solutions/free.html

Po zainstalowaniu programu antywirusowego działa on w tle i sprawdza wszystkie pliki wykonywalne, a na początku również dane przechowywane na dyskach. Możesz otworzyć okno antywirusa w dowolnym momencie, używając skrótu na pulpicie (lub go stamtąd usunąć) lub używając ikony Bitdefender w obszarze powiadomień.

Okno Bitdefender Free nie oferuje wielu funkcji: dostarcza tylko informacji o bieżącym stanie ochrony antywirusowej, dostępie do ustawień i możliwości skanowania dowolnego pliku poprzez przeciągnięcie go do okna antywirusowego (pliki można również skanować za pomocą menu kontekstowego klikając plik prawym przyciskiem myszy i wybierając „Skanuj za pomocą Bitdefender”).

Ustawienia Bitdefender również nie są tymi, które można pomylić:

To wszystko, co można powiedzieć o korzystaniu z tego antywirusa: ostrzegałem na początku recenzji, że wszystko będzie bardzo proste.

Uwaga: przez pierwsze 10-30 minut po zainstalowaniu Bitdefender komputer lub laptop może być lekko „obciążony”, po czym wykorzystanie zasobów systemowych wraca do normy i nie powoduje hałasu wentylatorów nawet na moim słabym laptopie dedykowanym do eksperymentów .

Po zainstalowaniu Bitdefender Free Edition Antivirus wyłącza Windows 10 Defender, jednak jeśli przejdziesz do Ustawienia (Win+I) – Aktualizacja i zabezpieczenia – Windows Defender, możesz tam włączyć „Ograniczone okresowe skanowanie”.

Jeśli jest włączona, konserwacja systemu Windows 10 będzie od czasu do czasu automatycznie skanować system w poszukiwaniu wirusów za pomocą programu Defender lub zobaczysz monit o wykonanie takiego skanowania w powiadomieniach systemowych.

Czy polecam ten program antywirusowy? Tak, polecam go (zainstalowałem go na komputerze mojej żony przez ostatni rok, bez komentarza), jeśli potrzebujesz lepszej ochrony niż wbudowany antywirus w Windows 10, ale chcesz, aby ochrona innych firm była równie prosta i „cicha” . Możesz być także zainteresowany: Najlepszy darmowy antywirus.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz