Czyszczenie folderu WinSxS w Windows 10, 8 i Windows 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Jeśli jesteś zdezorientowany faktem, że folder WinSxS dużo waży i interesuje Cię pytanie, czy jego zawartość można usunąć, ta instrukcja szczegółowo opisze proces czyszczenia tego folderu w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 oraz jednocześnie powiem ci, jaki to jest folder i do czego służy i czy można całkowicie usunąć WinSxS.

Folder WinSxS przechowuje kopie zapasowe plików systemowych systemu operacyjnego przed aktualizacjami (i nie tylko, o tym później). Oznacza to, że za każdym razem, gdy otrzymujesz i instalujesz aktualizacje systemu Windows, informacje o zmienionych plikach, same te pliki, są przechowywane w tym folderze, dzięki czemu można odinstalować aktualizację i cofnąć wprowadzone zmiany.

Po pewnym czasie folder WinSxS może zająć całkiem sporo miejsca na dysku twardym – kilka gigabajtów, przy czym rozmiar ten stale rośnie wraz z instalacją nowych aktualizacji Windows.Na szczęście wyczyszczenie zawartości tego folderu jest stosunkowo łatwe przy użyciu standardowych narzędzi. A jeśli komputer po najnowszych aktualizacjach działa bezproblemowo, ta akcja jest stosunkowo bezpieczna.

Również w systemie Windows 10 folder WinSxS służy na przykład do resetowania systemu Windows 10 do pierwotnego stanu – tj. pobierane są z niego pliki niezbędne do automatycznej ponownej instalacji. Dodatkowo, ponieważ masz już problem z wolnym miejscem na dysku, polecam zapoznać się z artykułem: Jak wyczyścić dysk z niepotrzebnych plików, Jak dowiedzieć się, co zajmuje miejsce na dysku.

Zanim powiem o czyszczeniu folderu WinSxS Component Store, chcę cię ostrzec o kilku ważnych rzeczach: nie próbuj usuwać tego folderu. Właśnie zdarzyło mi się zobaczyć użytkowników, których folder WinSxS nie został usunięty, używają metod podobnych do tych opisanych w artykule Poproś o pozwolenie od TrustedInstaller i ostatecznie usuwają go (lub część plików systemowych z niego), po czym zastanawiają się, dlaczego system nie uruchamiać.

W systemie Windows 10 folder WinSxS przechowuje nie tylko pliki związane z aktualizacjami, ale także pliki samego systemu używane podczas pracy, a także w celu przywrócenia systemu operacyjnego do pierwotnego stanu lub wykonania niektórych operacji związanych z odzyskiwaniem. Tak więc: nie polecam żadnych amatorskich wyników podczas czyszczenia i zmniejszania rozmiaru tego folderu. Poniższe kroki są bezpieczne dla systemu i pozwalają wyczyścić folder WinSxS w systemie Windows 10 tylko z niepotrzebnych kopii zapasowych utworzonych podczas aktualizacji systemu.

Jeden ważny punkt: tego polecenia nie należy nadużywać. W niektórych przypadkach, gdy w folderze WinSxS nie ma kopii zapasowych aktualizacji systemu Windows 10, po wykonaniu czyszczenia folder może nawet nieznacznie urosnąć. Tych. warto posprzątać, gdy określony folder za bardzo się rozrósł, Twoim zdaniem (5-7 GB to nie za dużo).

Możesz także automatycznie wyczyścić WinSxS w darmowym programie Dism ++.

Aby wyczyścić WinSxS w systemie Windows 7 SP1, musisz najpierw zainstalować opcjonalną aktualizację KB2852386, która dodaje odpowiedni element do narzędzia Oczyszczanie dysku.

Oto jak to zrobić:

Następnie, aby usunąć zawartość folderu WinSxS, uruchom narzędzie Oczyszczanie dysku (również najszybszym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwania), kliknij przycisk „Wyczyść pliki systemowe” i wybierz „Oczyszczanie aktualizacji systemu Windows” lub „ Pliki kopii zapasowej dodatku Service Pack”.

W najnowszych wersjach systemu Windows opcja usuwania kopii zapasowych aktualizacji jest dostępna w domyślnym narzędziu Oczyszczanie dysku. Oznacza to, że aby usunąć pliki w WinSxS, należy wykonać następujące czynności:

Ponadto w systemie Windows 8.1 istnieje inny sposób na wyczyszczenie tego folderu:

Ponadto, używając dism.exe, możesz dowiedzieć się dokładnie, ile zajmuje folder WinSxS w systemie Windows 8, w tym celu użyj następującego polecenia:

Oprócz ręcznego wyczyszczenia zawartości tego folderu możesz użyć Harmonogramu zadań systemu Windows, aby stało się to automatycznie.

Aby to zrobić, musisz utworzyć proste zadanie StartComponentCleanup w MicrosoftWindowsServicing z żądaną częstotliwością wykonywania.

Mam nadzieję, że artykuł będzie przydatny i ostrzega przed niechcianymi działaniami. Jeśli masz jakieś pytania – pytaj, postaram się odpowiedzieć.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz